MAMA I GADŻETY POLECANE ZDROWIE

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu? (do 1500 zł)

jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu

Wybór oczyszczacza powietrza do domu wcale nie jest prosty. Myślałam, że zajmie nam to chwilę, a męczyliśmy temat ponad dwa tygodnie, dzień w dzień. Na rynku jest mnóstwo oczyszczaczy, które najbardziej różnią się od siebie… ceną! Jak wybrać świetny oczyszczacz powietrza do domu do 1500 zł?

Zanim przejdziesz do wyboru konkretnego modelu, odpowiedz sobie na kilka pytań i na spokojnie przeczytaj ten artykuł. Podpowiem Ci, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę i czym w ogóle różnią się między sobą oczyszczacze różnych firm. Oszczędzisz masę czasu!

Oczyszczacze powietrza można kupić w przeróżnych cenach – ceny markowych urządzeń zaczynają się od ok. 500 zł, najdroższe kosztują 5-6 tysięcy. Na cenę wpływa dużo czynników – wydajność, rodzaj zastosowanych filtrów, dodatkowe funkcje (nawilżanie, jonizacja), dizajn.

Dziś skupię się na najlepszych oczyszczaczach powietrza do 1500 zł, w najbliższym czasie postaram się przygotować drugą część zestawienia – z modelami do 2500 zł.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu? 7 punktów

Przed wizytą w sklepie AGD lub na stronie internetowej z oczyszczaczami powietrza, weź czystą kartkę papieru i zapisz sobie, czego tak naprawdę potrzebujesz. Przede wszystkim pamiętaj – nie kupujesz urządzenia do całego domu/mieszkania, ale do przestrzeni wyznaczonej przez ściany. Oczyszczacze nie działają przez ściany ;)

Tak naprawdę oczyszczacz powietrza powinien być stosowany w każdym pomieszczeniu, w którym śpimy + w ciągu dnia warto oczyszczać powietrze w salonie. Oczywiście oczyszczacze możemy przenosić między pokojami. Ale jeśli masz mieszkanie 70 m2 to nie kupuj oczyszczacza do tej powierzchni, bo to zupełnie bez sensu. Lepszym wyborem będzie kupno (za podobną cenę) dwóch oczyszczaczy do mniejszych powierzchni, z których jeden będziecie przenosić między salonem a sypialnią, a drugi będzie na stałe w drugiej sypialni/pokoju dziecka.

1. Wydajność oczyszczacza powietrza

Każdy producent podaje maksymalną wielkość pomieszczenia, do jakiej przeznaczony jest oczyszczacz powietrza. Warto dodać kilka metrów zapasu, bo przy dużym smogu lepsza będzie większa wydajność, niż słaby oczyszczacz pracujący non stop na wysokich obrotach. Przy oczyszczaczach zwykle widnieje też informacja ile m3 urządzenie filtruje na godzinę (CADR lub przepływ powietrza). Warto zwrócić też na to uwagę, zwłaszcza gdy oczyszczacz ma pracować w pomieszczeniu bardzo wysokim (np. mieszkanie w kamienicy, wysoki salon w domu) – wtedy zwykłe info o m2 nie wystarczy.

2. Dodatkowe funkcje oczyszczacza

Kupując oczyszczacz powietrza, na pewno spotkasz się z modelami, które posiadają dodatkowe funkcje – przede wszystkim nawilżania i jonizowania powietrza. Czy warto kupić takie 2w1, czyli lepiej zainwestować w dwa osobne sprzęty?

My, decydując się na oczyszczacz powietrza do domu, mieliśmy już dwa nawilżacze, więc skupiliśmy się na samym oczyszczaczu, bez funkcji nawilżania. (O naszych nawilżaczach przeczytasz tutaj: jak wybrać nawilżacz powietrza do pokoju dziecka (różne modele) i tutaj nawilżacz parowy w pokoju dziecka.)

Oczyszczanie powietrza jest równie ważne co jego nawilżanie. Przy nawilżaczach jednak musimy baaaaardzo dbać o ich czystość (częsta zmiana wody, mycie i wymiana filtrów – ściśle według instrukcji). W innym przypadku możemy bardziej sobie zaszkodzić, niż pomóc. Grzyby i drobnoustroje uwielbiają wilgotne środowisko i mnożą się na potęgę.

Dla alergików polecane są oczyszczacze powietrza z wielostopniową filtracją i jonizowaniem powietrza, które eliminuje alergeny, bakterie i wirusy. Jonizacja jest zalecana w pomieszczeniach, w których pracują sprzęty RTV, np. telewizor.

3. Filtry (+ wskaźnik zużycia filtra)

Koniecznie też zwróć uwagę na to, jakie filtry zamontowane są w oczyszczaczu powietrza. Najczęstsze oznaczenia to: filtr HEPA, filtr węglowy i filtr wstępny. Podstawą jest filtr HEPA (czasem jest jeszcze informacja o jego rodzaju – 11, 12, 13, i tu zasada jest prosta – im wyższy numer, tym lepszy filtr) – wychwytuje on najbardziej groźne dla zdrowia pyły PM2,5, PM10, alergeny, kurz, roztocza i in.). Filtr węglowy wychwytuje zapachy i lotne związki organiczne, np. dym papierosowy. Filtr wstępny zbiera największe zanieczyszczenia (kurz, sierść zwierząt), dzięki niemu pozostałe filtry wolniej się zużywają.

Przydatną funkcją jest też wskaźnik zużycia filtra.

4. Koszty eksploatacji

A skoro już jesteśmy przy filtrach… Przy zakupie oczyszczacza powietrza do domu koniecznie sprawdź ceny filtrów zamiennych do danego modelu – czasem roczny koszt eksploatacji jest naprawdę wysoki! A jeśli mieszkasz w miejscu z dużym problemem smogu, może się okazać, że filtry trzeba wymieniać nawet dwa razy częściej niż jest to podane w instrukcji!

Uważaj też na tanie „nołnejmy” (firmy-krzak) z Chin, oprócz słabej wydajności może się też okazać, że za kilka lat nie dostaniesz do nich filtrów zamiennych.

5. Głośność urządzenia

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest deklarowana głośność urządzenia. Chyba nie chcesz, żeby oczyszczacz powietrza nie dawał Ci spać ;) Bardzo przydatną opcją jest tryb nocny, podczas którego urządzenie pracuje po ciuchu. Oczywiście, im niższy poziom dB, tym oczyszczacz jest cichszy.

6. Czujniki, czyli automatyczne włączanie oczyszczacza powietrza

Koniecznie sprawdź, czy oczyszczacz ma czujniki, dzięki którym wie, kiedy powinien zacząć oczyszczać powietrze i kiedy może sobie zrobić przerwę. Wydaje się to zupełną podstawą i pewnie bym o tym nawet nie wspomniała, ale niedawno natknęłam się w dyskoncie na tani oczyszczacz, który takich czujników nie miał. I co wtedy? Włączać i wyłączać na chybił trafił, czy kupić dodatkowo czujnik jakości powietrza?

7. Mobilna apka i inne bajery ;)

Fajną funkcją oczyszczacza jest możliwość nim sterowania poprzez aplikację w telefonie. Nie jest to must have, ale fajnie się z tego korzysta, w każdej chwili można sprawdzić np. jakość powietrza w pokoju, temperaturę, wilgotność powietrza, przestawić na tryb nocny, ręczny albo po prostu wyłączyć.

Przegląd oczyszczaczy powietrza do domu (11.2019)

Marki, które wybrałam do zestawienia to między innymi: chińskie Xiaomi, koreański Coway i Samsung, holenderski Philips, szwedzki Blueair i Electrolux, szwajcarski Boneco i Stadler Form. Wszystkie wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami i są polecane przez użytkowników. Ale uwaga! To nie jest ranking, ostatni oczyszczacz w zestawieniu może być równie dobry jak pierwszy. Wszystko zależy od Twoich potrzeb, powierzchni pomieszczenia, w którym ma pracować oczyszczacz i indywidualnych preferencji.

Zrobiłam za Ciebie wstępną selekcję najlepszych oczyszczaczy powietrza do domu do 1500 zł (w tym prawie połowa do 1000 zł!). Ceny sprawdzisz klikając w podlinkowaną nazwę urządzenia, bo nie chciałabym Cię wprowadzić w błąd, gdy cena ulegnie zmianie. Linki kierują do Ceneo, gdzie porównasz ceny w wielu sklepach i znajdziesz najlepszą ofertę.

Najlepsze oczyszczacze powietrza do domu – do 1500 zł

Kolejność: od najmniejszej do największej maksymalnej wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracować oczyszczacz.

1. Blueair Blue Pure 411 – najlżejszy oczyszczacz powietrza

Do pomieszczeń o max. powierzchni: 15 m2

CADR: 200 m3/h

Poziom głośności: 17-46 dB

Filtry: 3-stopniowa filtracja: wstępny, HEPASilent i węglowy

Dodatkowo: niska waga (tylko 1,5 kg), niski pobór prądu (max 10W), wybór koloru filtra wstępnego, czyli obudowy (niebieski, czarny, czerwony), wskaźnik wymiany filtra, wykonany z materiałów nadających się do recyklingu, niedrogi, ekologiczny filtr (ok. 100zł)

Jonizacja: nie

Nawilżanie: nie

Cena: Blueair Blue Pure 411

2. Boneco P340 – oczyszczacz z jonizatorem

Do pomieszczeń o max. powierzchni: 21 m2

przepływ powietrza: do 230 m3/h

Poziom głośności: 25-57 dB

Filtry: 4-stopniowa filtracja: filtr wstępny, zintegrowany filtr 2w1 HEPA i węglowy oraz jonizator

Dodatkowo: funkcja pomiaru jakości powietrza, wskaźnik zużycia filtra, jonizacja

Jonizacja: tak

Nawilżanie: nie

Cena: Boneco P340

3. Philips AC2729/50 – z funkcją nawilżania powietrza

Do pomieszczeń o max. powierzchni: 30 m2

CADR: do 250 m3/h

Poziom głośności: 25-60 dB

Filtry: 4-stopniowa filtracja: filtr wstępny, HEPA H13, węglowy, nawilżający NanoCloud

Dodatkowo: funkcja pomiaru jakości powietrza, aplikacja mobilna, wskaźnik zużycia filtra, tryb antyalergenowy, nawilżanie, kółka jezdne, wyświetlacz LCD

Jonizacja: nie

Nawilżanie: tak

Cena: Philips AC2729/50

4. Xiaomi Air Purifier 2 – ekonomiczny wybór

Do pomieszczeń o max. powierzchni: 38 m2

CADR: do 330m³/h w trybie standardowym i 388m³/h w trybie aktywnym

Poziom głośności: 31-62 dB

Filtry: trójwarstwowy filtr (wstępny, HEPA E11 i węglowy)

Dodatkowo: funkcja pomiaru jakości powietrza, aplikacja mobilna, wskaźnik zużycia filtra

Jonizacja: nie

Nawilżanie: nie

Cena: Xiaomi Air Purifier 2

5. Philips AC2889/10

Do pomieszczeń o max. powierzchni: 39 m2

CADR: do 333 m3/h

Poziom głośności: 20,5-52 dB

Filtry: 3-stopniowa filtracja: filtr wstępny, HEPA i węglowy

Dodatkowo: funkcja pomiaru jakości powietrza, aplikacja mobilna, wskaźnik zużycia filtra, tryb antyalergenowy, uchwyt do przenoszenia

Jonizacja: nie

Nawilżanie: nie

Cena: Philips AC2889/10

6. Samsung AX40R3030WM

Do pomieszczeń o max. powierzchni: 40 m2

CADR: do 311 m3/h

Poziom głośności: 20-48 dB

Filtry: 3-stopniowa filtracja: filtr wstępny, HEPA H13 i węglowy

Dodatkowo: funkcja pomiaru jakości powietrza, wskaźnik zużycia filtra, uchwyt do przenoszenia

Jonizacja: nie

Nawilżanie: nie

Cena: Samsung AX40R3030WM

7. Klarta Forste 3 – oczyszczacz powietrza z jonizatorem

Do pomieszczeń o max. powierzchni: 40 m2

CADR: do 300 m3/h

Poziom głośności: 24-54 dB

Filtry: 4-stopniowa filtracja: filtr wstępny, HEPA, węglowy oraz jonizator

Dodatkowo: funkcja pomiaru jakości powietrza, wskaźnik wymiany filtra, pilot, dostępny w 5 kolorach (biały, czarny, złoty, srebrny, różowy), niedrogie filtry, wyświetlacz LCD

Jonizacja: tak

Nawilżanie: nie

Cena: Klarta Forste 3

8. Coway Classic AP1018F

Do pomieszczeń o max. powierzchni: 40 m2

Przepływ powietrza: do 300 m3/h

Poziom głośności: 22-44 dB

Filtry: 3-stopniowa filtracja: filtr wstępny, HEPA H12 i węglowy

Dodatkowo: funkcja pomiaru jakości powietrza, wskaźnik zużycia filtra

Jonizacja: nie

Nawilżanie: nie

Cena: Coway Classic AP1018F

9. Blueair Blue Pure 221

Do pomieszczeń o max. powierzchni: 50 m2 (w praktyce więcej, nawet 70m2)

CADR: 590 m3/h

Poziom głośności: 31-56 dB

Filtry: 3-stopniowa filtracja: wstępny, HEPASilent i węglowy

Dodatkowo: wskaźnik wymiany filtra, wybór koloru filtra wstępnego, czyli obudowy (niebieski, szary, różowy, czarny i żółty), ekologiczny filtr, niski pobór prądu (30-61W)

Jonizacja: nie

Nawilżanie: nie

Cena: Blueair Blue Pure 221

10. Xiaomi Air Purifier Pro

Do pomieszczeń o max. powierzchni: 62 m2

CADR: do 500 m3/h

Poziom głośności: 31-62 dB

Filtry: trójwarstwowy filtr (wstępny, HEPA E11 i węglowy)

Dodatkowo: funkcja pomiaru jakości powietrza poprzez dokładny czujnik laserowy, aplikacja mobilna, wskaźnik zużycia filtra, wyświetlacz LCD

Jonizacja: nie

Nawilżanie: nie

Cena: Xiaomi Air Purifier Pro

11. Electrolux Oxygen EAP300

Do pomieszczeń o max. powierzchni: 70 m2

CADR: do 335 m3/h

Poziom głośności: 26-55 dB

Filtry: 3-stopniowa filtracja: wstępny, HEPA E13, węglowy

Dodatkowo: funkcja pomiaru jakości powietrza, wskaźnik wymiany filtra, pilot

Jonizacja: nie

Nawilżanie: nie

Cena: Electrolux Oxygen EAP300

12. Stadler Form ROGER

Do pomieszczeń o max. powierzchni: 74 m2

CADR: 521 m3/h

Poziom głośności: 30-65 dB

Filtry: 3-stopniowa filtracja: filtr wstępny, zintegrowany filtr 2w1 HEPA E11 i węglowy

Dodatkowo: funkcja pomiaru jakości powietrza, wskaźnik wymiany filtra

Jonizacja: nie

Nawilżanie: nie

Cena: Stadler Form ROGER

13. Klarta Stor – oczyszczacz z jonizatorem

Do pomieszczeń o max. powierzchni: 80 m2

CADR: do 580 m3/h

Poziom głośności: 32-68 dB

Filtry: 4-stopniowa filtracja: filtr wstępny, HEPA, węglowy oraz jonizator

Dodatkowo: funkcja pomiaru jakości powietrza, wskaźnik wymiany filtra, dostępny w 3 kolorach (czarny, biały, złoty), niedrogie filtry

Jonizacja: tak

Nawilżanie: nie

Cena: Klarta Stor

14. Electrolux EAP450

Do pomieszczeń o max. powierzchni: 103 m2

CADR: 580 m3/h

Poziom głośności: 27-60 dB

Filtry: 3-stopniowa filtracja: wstępny, HEPA, węglowy

Dodatkowo: funkcja pomiaru jakości powietrza, wskaźnik wymiany filtra, pilot

Jonizacja: nie

Nawilżanie: nie

Cena: Electrolux EAP450

jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu

Mam nadzieję, że trochę Ci podpowiedziałam, jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu. Wszystkie modele oczyszczaczy kosztują max. 1500 zł i wszystkie mają bardzo dobre opinie. Jaki wybrać oczyszczacz powietrza do domu? Musisz wziąć pod uwagę Wasze potrzeby i w oparciu o nie podjąć decyzję, ale zawsze łatwiej wybrać z 14 niż ze 100, prawda? ;)

A może masz inny oczyszczacz powietrza w domu i go polecasz? Koniecznie daj znać! Może coś przeoczyłam ;)


Mogą Ci się spodobać

12 komentarzy

 • Reply
  Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka - MamaCarla.pl
  12 marca 2020 at 06:05

  […] Chyba już nikogo nie trzeba przekonywać do sensu posiadania oczyszczacza powietrza w domu. Zwłaszcza gdy mieszka się w mieście lub na obszarze, na którym regularnie występuje problem ze smogiem. Ile w domu powinno być oczyszczaczy? Wystarczy jeden! Tylko pamiętaj, że oczyszczacz powietrza nie działa przez ściany. Jeśli masz mieszkanie 70 m2 to, o ile nie jest to loft bez ścian działowych, nie musisz kupować sprzętu o takiej wydajności. Dostosuj wydajność oczyszczacza do wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracował. Więcej o kryteriach wyboru i parametrach tych urządzeń przeczytasz w moim artykule o najlepszych oczyszczaczach powietrza do 1500 zł. […]

 • Reply
  domatorka111
  28 listopada 2020 at 14:00

  jak dla mnie najlepszy i wydajny jest Roger ze Stadler Form. Czuć dzięki filtrom, że mieszkanie jest czystsze/świeże. No i elegancko wygląda w pokoju, design ma prześwietny

 • Reply
  karola_ona01
  18 stycznia 2021 at 23:53

  polecam Viktora ze stadler form – nie jest duży, po cichu dziala, do tego łatwo ogarnąć obsługę :D czyści domowe powietrze i aż znajomi odczuwaja duża różnicę na pozytyw :)

 • Reply
  Julia
  29 stycznia 2021 at 09:52

  Bardzo przydatny wpis! Przymierzam się właśnie do zakupu oczyszczacza powietrza, więc sprawdzam opinie o konkretnych, polecanych modelach. Z tego co wiem, jest naprawdę spory wybór, a także różne typy tego sprzętu, więc trzeba dobrze przemyśleć wybór odpowiedniego.

  • Reply
   Rzepczyńska
   17 lutego 2021 at 14:46

   ja tak samo. dwa miesiące wybierałam ale ostatecznie stanęło na roger z stadler form :)

 • Reply
  FiltryPlus.pl
  28 kwietnia 2021 at 18:36

  Kupując oczyszczacz powietrza do domu najlepiej wybierzmy te z filtrami 3 w 1 Skuteczna filtracja to podstawa.

 • Reply
  Dominika
  12 sierpnia 2021 at 14:27

  Cześć! Fajny artykuł i co więcej – zauważasz, że tryb automatyczny jest ważny. My testujemy oczyszczacze i widzimy jak bardzo tryb automatyczny wpływa na codzienne użytkowanie. Właściwie niewiele trzeba robić, włącza się i zapomina, bo tak to powinno działać. Podczas testów takie oczyszczacze mają dobre wyniki, bo szybko reagują na zanieczyszczenie i pracują na wyższej prędkości. Do wymiany filtry i można (i powinno się) używać cały rok.

 • Reply
  Nina
  8 lutego 2022 at 01:03

  A jaki Pani wybrała?:)

 • Reply
  Andziass
  4 maja 2022 at 11:00

  My z kolei mamy oczyszczacz Aria (marka Mateko) który ma zastosowaną inną technologię. Używa roślinek zielonych do uzdatniania powietrza. Biorą one udział w oczyszczaniu. Trzeba je zasadzić (chociaż słowo zasadzić tu nie pasuje, bo nie używamy ziemi kwiatowej) na górze. A jak pięknie to wygląda jak roślinki się przyjmą. Moim zdaniem z wyglądu to pasuje do eleganckich biur i gabinetów

  • Reply
   Carla
   4 maja 2022 at 13:16

   Pięknie wygląda!

 • Reply
  Domowniczy
  28 czerwca 2022 at 08:03

  Świetny artykuł, masa cennej wiedzy. Dziekuję za lekturę.

Zostaw komentarz