Jak nauczyć dziecko czytać? Odkąd moja córka zaczęła interesować się literkami, wykorzystuję różne sposoby, by uczyć ją czytać i pisać. Nie naciskam, nie przyspieszam na siłę, nie organizuję sztywnych lekcji w domu. Nauka czytania i pisania może być świetną zabawą!
Dziś opowiem Ci o drodze, którą już przeszłyśmy z Tosią i o tym, co jeszcze przed nami. Pokażę materiały do nauki czytania i książki, z których najczęściej korzystamy.
W różnych książkach i Internecie znajdziesz sporo różnych metod nauki czytania i pisania. Warto próbować, testować, bo to, co się sprawdza przy jednym dziecku, nie koniecznie podpasuje drugiemu. Jeśli widzisz, że dziecko nie robi postępów, denerwuje się lub nudzi – zmień metodę albo odpuść. To nie wyścigi :)
Jak nauczyć dziecko czytać i pisać krok po kroku?
1. Pisanie swojego imienia
Chyba większość dzieci od tego zaczyna :) Chce się samodzielnie podpisywać, oznaczać swoje prace. Potem zwykle dochodzą proste słowa jak „mama”, „tata”, imię siostry/brata.
2. Sylabizowanie
Tosia nauczyła się sylabizować w przedszkolu bardzo szybko (podział wyrazów na sylaby z równoczesnym klaskaniem). Teraz widzę, jak bardzo pomaga to w pisaniu i czytaniu.
3. Nauka alfabetu drukowanego w czytaniu i pisaniu
Etap nauki czytania i pisania liter drukowanych trwał u nas dość długo, a to dlatego, że przez jakiś czas próbowałam uczyć Tosię równolegle liter pisanych. Wszystko jej się mieszało, więc zarzuciłam ten pomysł i widzę, że to była dobra decyzja. Teraz, gdy już zna alfabet drukowany, szybko też chwyta czytanie małych liter „komputerowych”. Litery pisane to kolejny etap – stopniowo je oswajamy z pomocą zestawu „Czytam sobie. Pierwsze słowa”, o którym zaraz opowiem.
Poznawanie liter zaczęłyśmy od elementarza (wypożyczyłam z biblioteki „Elementarz współczesny” wyd. Egmont ale tak naprawdę nada się każdy). Wymyślałam wtedy Tosi przeróżne zabawy związane z wizualnym i manualnym utrwaleniem literek – kolorowanie liter, wyklejanie plasteliną, pisanie kredą, rysowanie literek na talerzyku z bułką tartą :)
Dziecko nie musi znać świetnie wszystkich liter, żeby przejść do kolejnego etapu.
4. Sylaby
Po wstępnym opanowaniu literek przeszłyśmy do sylab i tu praktycznie w 100% oparłam się na zeszytach „Przedszkolak kocha czytać”, a przede wszystkim na części zielonej – Czytanie sekwencyjne. Więcej o tych książkach opowiem nieco dalej.
5. Czytanie i pisanie sylab
No i dotarłyśmy do naszego aktualnego etapu. Ćwiczymy czytanie i pisanie prostych słów i wyrażeń. Zaczęłam stopniowo wprowadzać też litery pisane, kaligraficzne, choć czuję wewnętrzny opór przed niektórymi z nich (kto wymyślił tak pokraczne małe p, małe b, duże E, czy małe s?!). No ale co zrobić…
Wiele nauki i zabaw z czytaniem i pisaniem przed nami, więc myślę, że ten wpis doczeka się kontynuacji :) Teraz pokażę Ci, z jakich głównie pomocy i książek korzystamy na co dzień – to właśnie je polecam, gdy ktoś mnie pyta jak nauczyć dziecko czytać.
Jak nauczyć dziecko czytać i pisać? Nasze pomoce
Czytam sobie. Pierwsze słowa – zestaw edukacyjny
Rewelacyjny zestaw do nauki czytania i pisania, przede wszystkim polskiej kaligrafii. To część serii „Czytam sobie”, w ramach której od lat wydawane są moim zdaniem najlepsze książeczki do nauki czytania na kilku poziomach trudności.
Tutaj też znajdziemy jedną z nich – „Doktor Ola” (poziom 1). Postaci i obiekty z książki znajdziemy na kartach trójdzielnych (obrazek z podpisem, sam obrazek, sam podpis), które można wykorzystywać na wiele sposobów. Od najprostszego, czyli dopasowania podpisu do obrazka korzystając ze wzoru, po bardziej zaawansowane propozycje, które znajdziesz w (świetnym!) poradniku dla rodziców.
W pudełku są też kartoniki z literami pisanymi oraz ściągawkę, która jest baaaardzo pomocna.
Poradnik warto przeczytać przed rozpoczęciem pracy z zestawem, są tam nie tylko propozycje wykorzystania kart i mnóstwo różnych zabaw, ale też konkretne, praktyczne porady wskazówki dla rodziców. Bardzo polecam!
Wydawnictwo Egmont
Dostępny tutaj: Czytam sobie. Pierwsze słowa – zestaw edukacyjny
seria Przedszkolak kocha czytać A.Bala
Jak nauczyć dziecko czytać? To jest seria zeszytów, z których często korzystamy. Moim zdaniem dobrze jest mieć wszystkie trzy i przerabiać równomiernie. My tak właśnie robimy i dzięki tym książkom Tosia zrobiła spore postępy.
Książka niebieska to elementarz, zielona – czytanie sekwencyjne, żółta – czytanie symultaniczne. Do dwóch ostatnich dołączone są papierowe oddzielne instrukcje z poleceniami do zadań. Jeśli zamówisz online, koniecznie sprawdź, czy zostały dołączone.
Dostępne tutaj:
Przedszkolak kocha czytać. Elementarz
Przedszkolak kocha czytać. Czytanie sekwencyjne
Przedszkolak kocha czytać. Czytanie symultaniczne
Literkowa książka, A.Krzanik, A.Salamon
Miałam sporo pytań, gdy pokazałam tę książkę na Instagramie. I wcale się nie dziwię – jest przepiękna, oryginalna, przykuwa wzrok. Ale przede wszystkim jest bardzo skuteczna. Wykorzystałam „Literkową książkę” do utrwalenia drukowanych liter u Tosi, myślę, że i Helenka przy okazji co nieco skorzystała (i na pewno jeszcze skorzysta w przyszłości).
Książka ma bardzo spójną, wyraźną strukturę. Na każdej stronie zaprezentowana jest jedna duża, szydełkowa litera wraz z jakąś rzeczą, rozpoczynającą się na tę literę. Litera pokazana jest też w postaci drukowanej małej i dużej oraz w piśmie kaligraficznym. Mamy też tu dodatkowe pytania, które skłaniają dzieci do aktywności.
Co jakiś czas pojawiają się też strony specjalne, na których dziecko ma za zadanie wyszukać obiekty na litery, które niedawno się pojawiły i o nich opowiedzieć.
Książka ma grube karnowowe strony i (powtórzę się) przepiękne ilustracje. Jest bajecznie kolorowa, urocza, dzieci ją uwielbiają. Perełka!
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Literkowa książka
Sy-la-by. Nauka czytania
Kilka miesięcy temu pokazałam w innym wpisie grę, a w zasadzie zestaw do nauki czytania od Naszej Księgarni. Niezmiennie go polecam, więcej o nim przeczytasz TUTAJ.
Dostępne tutaj: Sy-la-by. Nauka czytania