W wakacje książki idą w odstawkę? Tylko podręczniki! Po super ciekawe, zaskakujące i wciągające książki sięgamy codziennie! Tyle jest wiedzy do odkrycia, ciekawostek, faktów! Czytamy w domu, w ogródku, na plaży i w pociągu :) I zawsze jest czas na dobrą książkę.
Dziś, w 19. już zestawieniu serii Książki dla bystrzaków, pokażę Wam nowości dla młodszych dzieci – od 2-latków i przedszkolaków po 6-7 latki. Pozycje dla starszych dzieci polecę Wam w kolejnym wpisie, już niedługo. Jakie tematy weźmiemy dziś pod lupę?
- ciekawostki ogólne i zagadki
- ciało człowieka
- planety
- planowanie i organizacja
- zwierzęta morskie
- przyroda
1. Britannica. Mała encyklopedia
Kompendium wiedzy dla… maluchów! Niesamowita książka, która zafascynuje dziecko, stając się ulubioną książką na kilka dobrych lat. I nic w tym dziwnego, bo znajdziemy w niej tematy najbliższe maluchom: świat, zwierzęta, rośliny, ciało, jedzenie, maszyny, sztuka, kształty i liczby. Każdy rozdział to interesujące ciekawostki, najważniejsze fakty, wyraziste ilustracje, a także zwroty do dziecka i wyrazy dźwiękonaśladowcze. A wszystko to w pozytywnej, lekkiej formie i na przykładach bliskich dziecku i jego codzienności. Pory roku, dzień i noc, rodzaje zwierząt, działanie różnych narzędzi, zmysły człowieka, droga od nasionka do drzewa – to tylko mała porcja wiedzy, która czeka na odkrycie :)
Książka ma grube, kartonowe strony i pokaźną objętość (ponad 70 stron!). Mały minus muszę dać za pękanie przedniej okleiny okładki (co widać na pierwszym zdjęciu), choć zaznaczę, że nie wpływa to na stabilność książki.
Dla dzieci 2+
S. Symes, H. Clulow, wydawnictwo Kropka
Dostępna tutaj: Britannica. Mała encyklopedia






2. Feluś i Gucio odkrywają… Ciało człowieka
Jedna z najfajniejszych części Felusia i Gucia jakie czytaliśmy! Rezolutny przedszkolak i jego pluszowy przyjaciel przybliżają dzieciom fascynujący temat ludzkiego ciała. Strona po stronie przyglądamy się ludzkim zmysłom, różnym częściom ciała i procesom, które w nich zachodzą. Jak nazywają się poszczególne palce u ręki? Skąd się biorą łzy? Jak brzmi cisza? Czym jest katar? Kiedy serce bije szybciej i dlaczego? No i chyba najbardziej pasjonujący temat w grupie przedszkolaków – jak to jest z tym siusianiem i robieniem kupy? A to wszystko w bardzo przystępnej, lekkiej i zabawnej formie, bez owijania w bawełnę.
Świetne podejście do tematu, mnóstwo ciekawej wiedzy i piękne ilustracje – bardzo polecam, nie tylko fanom Felusia!
Dla dzieci 3+
K. Kozłowska, M. Schoett, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Feluś i Gucio odkrywają… Ciało człowieka
Cała seria: Seria Feluś i Gucio






3. Basia i zagadki wszechświata. Planety
„Basia i zagadki wszechświata” to książki w mniejszym formacie niż klasyczne Basie, które oprócz zabawnych, rodzinnych perypetii poruszają też konkretny temat i rozwijają go w ciekawy sposób. Tym razem motywem przewodnim jest Kosmos. Basia wraz z rodziną wybiera się na wycieczkę za miasto, podczas której ogląda przez teleskop gwiazdy i planety.
Dowiaduje się wielu ważnych rzeczy o Układzie Słonecznym i poszczególnych planetach, wypatruje gwiazdozbiorów i poznaje mnóstwo ciekawostek o Kosmosie, różnych ciałach niebieskich, a także prawach fizyki. Czym jest ruch obrotowy Ziemi? Dlaczego nie spadamy z naszej planety? Czy na Marsie żyją Marsjanie? Jakie są fazy Księżyca? Jaka jest temperatura na Merkurym i ile trwa rok na Uranie? Z jakich warstw składa się Ziemia?
Dla dzieci 4+
Z. Stanecka, M. Oklejak, wydawnictwo HarperKids
Dostępna tutaj: Basia i zagadki wszechświata. Planety





4. Miłość wokół nas
Rodzina i przyjaźń na świecie
Czym jest miłość? Jak można ją wyrazić? Z tej niezwykłej książki dowiemy się, jak okazuje się miłość w różnych krajach na całym świecie – w Holandii, Japonii, Iranie, Kenii, Meksyku i wielu innych. To zaskakujące, na ile sposobów można komuś pokazać, że się go kocha – pisząc wiesz, śpiewając, tańcząc, nosząc w chuście, obdarowując czekoladą, puszczając lampion. Książka inspiruje i uwrażliwia na małe-wielkie gesty dobroci, miłości i życzliwości.
Dla dzieci 6+
A. Brydon, W. Pink, wydawnictwo Kropka
Dostępna tutaj: Miłość wokół nas





5. Warto czekać
Opowieści 5 minut przed snem
Fantastyczna książka, która pomaga zobrazować dziecku upływający czas. Jak długo trwa kwartał? Co może stać się w godzinę, a na co trzeba czekać aż tydzień? A może… tylko tydzień? Bo przecież niektóre rzeczy trwają miesiąc, a inne nawet rok! W ciągu minuty nasze serca uderzają od 60 do 100 razy, podczas jednej nocy Księżyc wschodzi i zachodzi, w dwa tygodnie wielbłąd przemierza pustynię bez picia, a przez całą zimę niedźwiedź śpi, czekając na wiosnę. Co może się zdarzyć w ciągu 9 miesięcy, co przez cały rok, a co aż 60 lat? Na niektóre rzeczy trzeba bardzo długo czekać, a inne trwają ledwie kilka chwil – tak działa natura. Jedno jest pewne, warto czekać :)
Przepięknie zilustrowana książka, która pokazuje piękno przyrody i uczy cierpliwości.
Dla dzieci 4+
R. Williams, L. Lord, wydawnictwo HarperKids
Dostępna tutaj: Warto czekać







6. Szkoła i ja. Uczymy się planować
W wakacje polecam Wam książkę o szkole? Czy to pomyłka? Wręcz przeciwnie! Bo to wyjątkowa książka, która wcale nie jest o szkole! To najlepsza książka dla dzieci o organizacji i planowaniu, jaką czytaliśmy. Dzieci dowiedzą się z niej, dlaczego dobra organizacja to taka ważna sprawa, dlaczego warto mieć uporządkowane miejsce do pracy/nauki (i jak sprawnie sprzątać), jak ustalać priorytety i wyznaczać sobie cele. Nauczą się tworzyć listy rzeczy do zrobienia, rozbijać duże cele na mniejsze, poznają technikę pomodoro i wiele więcej. Rewelacja!
Dla dzieci 6+ (ale i starszych)
A. Łubkowska, P. Gierliński, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Szkoła i ja. Uczymy się planować
Cała seria: Seria Szkoła i ja





7. Opowieści 5 minut przed snem. Cuda w morzu
„Cuda w morzu” to dziewięć wierszowanych, pięknie zilustrowanych opowieści o mieszkańcach mórz i oceanów, uzupełnionych o wiele ciekawostek i faktów. Poznamy błazenka, żarłacza białego, humbaka, nieśmiertelne meduzy, węgorze, zmiennokształtną ośmiornicę, pingwina, konika morskiego i żółwia morskiego oraz środowiska, w których żyją. Opowieści są idealne do czytania dla przedszkolaków na dobranoc. Duży plus za przystępny język i lekką formę, zarówno w częściach rymowanych, jak i w ciekawostkach.
Dla dzieci 4+
G. Dawnay, Mona K, wydawnictwo HarperKids
Dostępna tutaj: Opowieści 5 minut przed snem. Cuda w morzu





8. Dookoła świata 80 zagadek obrazkowych
Bardzo fajna książeczka z zadaniami dla ciekawych świata kilkulatków. Zadania są bardzo różnorodne – m.in. łączenie kropek, wyszukiwanie różnic, kolorowanie po numerkach, labirynty i wiele innych. Każde zadanie jest związane z kulturą kraju, który odwiedzają Feliks i Fiona, bohaterowie książki. Dzieci nie tylko rozruszają szare komórki, rozwiązując zadania, ale też poznają wiele ciekawostek z całego świata. Polecam!
Dla dzieci 6+
N. Rae, E. Trithart, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Dookoła świata 80 zagadek obrazkowych





Wpis zawiera linki afiliacyjne.