BIBLIOTECZKA

15 książek, które zachwycą Twoje dziecko. Najlepsze nowości!

Niedawno polecałam nasze hity dla maluszków – najlepsze książki dla rocznych dzieci. Dziś pora na coś nowego – rewelacyjne książki dla przedszkolaków, ale i starszych dzieci.

„Kiedy na Ciebie patrzę” E.Winfield Martin

Przepiękna nowość wydawnictwa Mamania, światowy bestseller. O czym myślisz, kiedy patrzysz na swoje dziecko? Kim będzie, gdy dorośnie? Jakie będzie? Książka wzrusza i zwraca uwagę na najważniejsze wartości, które powinniśmy zaszczepić w dziecku, aby wyrosło na dobrego człowieka. Pomoc słabszym, odwaga, współdziałanie w grupie, zdecydowanie.

Przepiękne ilustracje i mądry przekaz.

Wydawnictwo Mamania

Do kupienia TUTAJ

„Zawodowy zawrót głowy” R. Scarry

Świetna książka o zawodach, jedna z dwóch, które Ci dziś pokażę (każda jest zupełnie inna). W Zawodowicach wszyscy są bardzo zapracowani – od świtu do nocy pracują na budowie, w szpitalu, w policji, na stacji kolejowej, w kopalni, w gospodarstwie i wielu innych miejscach. Wraz z rodziną świnek poznajemy kolejne zawody i miejsca pracy, a także przyjrzymy się codzienności mamy, zajmującej się domem…

Wydawnictwo Babaryba

Do kupienia TUTAJ

„Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy” M.Utnik-Strugała

Co się dzieje, gdy zachodzi słońce? Po co jest noc? Czy naprawdę sen jest konieczny? To tylko kilka pytań, na które w prosty i zrozumiały dla kilkulatka sposób odpowiada ta rewelacyjna książka. Znajdziemy tu zresztą znacznie więcej zagadnień związanych z nocą i snem. Dziecko dowie się nie tylko jak działa zegar biologiczny, co to jest lunatykowanie i kiedy mamy sny, ale też pozna zawody i obrzędy związane z nocą, np. Sylwester.

Książka wypełniona jest po brzegi ciekawostkami (dlaczego najwięcej dzieci rodzi się w nocy?) i konkretną wiedzą z biologii, geografii (co to są białe noce?), historii i astrologii.

Bardzo polecam, świetnie też się sprawdza do czytania przed snem!

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Do kupienia TUTAJ

„Podano do stołu. Savoir-vivre dla dzieci” I.Kalniņa, R.Pētersons

Takiej książki szukałam! Rewelacyjny przewodnik dla dzieci i rodziców o podstawach savoir-vivre przy stole napisany prostym, zrozumiałym językiem. Czym jest etykieta? Jak prawidłowo nakryć do stołu? Kiedy zaczynamy jedzenie? Jak odłożyć sztućce, gdy chcemy sobie zrobić chwilę przerwy? Co zrobić, gdy na talerzu leży „coś dziwnego”? Albo gdy do zupy wpadła mucha?

Sama czytam tę książkę z wielkim zainteresowaniem, co jakiś czas dowiadując się czegoś nowego lub odświeżając wiedzę. Same konkrety. Grafika też super. Bardzo też mi się podoba podejście autorki do tematu, dzięki któremu ta książka jest inna od wszystkich podręczników savoir-vivre, jakie widziałam – nie moralizuje, nie strofuje, nie rozkazuje. Daje za to mnóstwo pomocnych wskazówek, zachęca, wyjaśnia czemu tak, a nie inaczej.

Bardzo polecam!

Wydawnictwo Adamada

Do kupienia TUTAJ, od 28.03

nowości z serii Mr Men i Mała Miss, R.Hargreaves

Wyczekana kontynuacja polskiego wydania rewelacyjnych książeczek dla dzieci. O poprzednich możesz przeczytać TUTAJ. Książki poruszają ważne, ponadczasowe tematy związane z emocjami, uczuciami i funkcjonowaniem w społeczeństwie.

Tosi najbardziej spodobała się historia Małej Przylepy, która uwielbiała wszystkich przytulać, nawet tych, którym wydawało się, że wcale tego nie potrzebują oraz Małej Czarodziejki, która dała niezłą nauczkę Panu Łaskotkiewiczu, gdy uprzykrzał innym życie.

Wiele książeczek skupia się na próbach znalezienia odpowiedniej pracy do własnych predyspozycji i ograniczań. Każdemu w końcu udaje się odnaleźć coś co sprawia mu przyjemność i w czym okazuje się pożyteczny, czy jest to niezdarny Pan Siniaczek, czy będąca na bakier z czasem Mała Spóźnialska. Zajęcie dla siebie znajduje nawet malutki Pan Drobiażdżek :)

W opowiadaniach o Małej Kłopotce, Panu Hałasku i Panu Wściubaczku bohaterowie dostają nauczkę za zachowania, które sprawiają innym wiele kłopotu – obgadywanie, wścibstwo, krzyczenie. Mała Ślicznotka przekonuje się, że snobstwo i zadzieranie nosa mogą sprawić wiele kłopotu jej samej. A Pan Kichaczek doświadcza bezinteresownej pomocy od pewnego mądrego starego czarodzieja…

Wydawnictwo Egmont

Do kupienia TUTAJ

„Teraz będziesz kurą” B.Lindgren, Ch.Ramel

Wielkie zaskoczenie. Szczerze mówiąc, byłam sceptycznie nastawiona do tej książki. Nie spodobało mi się, jak przedstawiona jest tu zabawa dwojga dzieci – jedno rozkazuje, drugie się podporządkowuje, choć widać, że wcale dobrze się nie bawi.

Ta książka jest jednak genialna! Stała się u nas książką-kluczem do ważnej rozmowy o tym, jak się bawić z innymi dziećmi, co można, a czego nie, na co się nie powinniśmy zgadzać i jak reagować, gdy ktoś chce nas do czegoś zmusić. Czytając tę książkę, dużo z Tosią rozmawiamy, ćwiczymy trudne sytuacje i odpowiednie reakcje na nie. Trenujemy asertywność.

Naprawdę, bardzo wartościowa pozycja.

Wydawnictwo Zakamarki

Do kupienia TUTAJ

„Kicia Kocia gra w piłkę” A.Głowińska

Nowość z serii o Kici Koci! Mimo tego, że moja córka jest coraz starsza, do książek o Kici Koci wciąż wracamy. W tej części główna bohaterka wraz z przyjaciółmi chce bawić się w kopanie piłki. Jednak gdy w parku spotykają chłopca na wózku inwalidzkim, zmieniają zdanie i bawią się wraz z nim w rzucanie i łapanie piłki.

Świetny sposób na ukazanie, że nie każdy jest w pełni sprawny, a mimo to dzieci mogą się wspólnie bawić.

Wydawnictwo Media Rodzina

Do kupienia TUTAJ

„I Ty możesz zmienić świta. 42 inspirujące historie o niezwkłych dzieciach” K.Grabarczyk, N.Jaworowska-Duchlińska

Na pewno znacie już książki o inspirujących kobietach, wynalazcach, naukowcach i innych sławnych ludziach, którzy zmienili świat na lepsze. Teraz kolej na dzieci! Rewelacyjny pomysł na książkę i świetne wykonanie.

Znajdziemy tu historie o niesamowitych dzieciach zarówno z przeszłości, jak i współcześnie żyjące, które nie bały się walczyć o swoje prawa i prawa innych, inspirowały, pomagały słabszym. Niektóre z nich już nie żyją (podczas czytania opowieści o Annie Frank po raz pierwszy moja córka zetknęła się z tematem wojny), ale dzieło ich życia wciąż jest aktualne.

Książka jest napisana przystępnym językiem i jest bardzo ciekawa! Polecam.

Wydawnictwo Media Rodzina

Do kupienia TUTAJ


„Zawodowcy w świecie zwierząt” W.Hunt, Muti

Bardzo ciekawie pomyślany atlas zwierząt dla dzieci. Zamiast standardowego przedstawiania różnorodnych gatunków, zwierzęta są tu przyrównywane do przedstawicieli różnych zawodów i funkcji w naszym ludzkim świecie. Dzięki temu dzieciom łatwiej jest zrozumieć i zapamiętać jaką rolę pełnią w swoim środowisku. W książce mnóstwo jest ciekawostek, ale i konkretnej wiedzy, która z pewnością przyda się w szkole.

Taka na przykład strzykwa, inaczej ogórek morski, zamieszkuje rafę koralową i oczyszcza piasek, wysysając z niego odpady. Dlatego też nazwana została śmieciarzem. A błazenek to ochroniarz, bo pilnuje, żeby inne ryby nie podgryzały ukwiału.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Do kupienia TUTAJ

„Zagaduchy do poduchy. 365 rymowanych zgadywanek na cały rok” B.Michalec

Pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego przedszkolaka! Największy zbiór zgadywanek jaki widziałam o bardzo różnym stopniu trudności – od prościutkich po takie, nad którymi trzeba trochę pogłówkować. Niektóre rozwiązania sama sprawdzam w odpowiedziach :) Najlepiej, żeby dziecko zgadywało, odpowiadało nie patrząc do książki, bo grafiki trochę za mocno podpowiadają.

Wydawnictwo Aksjomat

Do kupienia TUTAJ

„Dobra robota. Ceramik, opiekunka fok i inne ciekawe zawody” E.Pałasz, J.Czaplewska

Świetna książka o zawodach wydawnictwa Adamada napisana w nietypowej formie – wywiadów. Na kolejnych kartach czytamy, jak o swoich zajęciach opowiadają polscy projektanci mebli, farmer, opiekunki fok, nurek, pani pilot odrzutowca, nauczycielka kaszubskiego i inni ciekawi ludzie. Odpowiadają na ważne i interesujące pytania, pokazują nie tylko jak pracują, ale też jak odpoczywają, jakie umiejętności są kluczowe w ich zawodzie.

Udowadniają, że wszystko jest możliwe, niezależnie od tego, czy jesteś dziewczyną czy chłopakiem, czy inni w Ciebie wierzą, czy na wieść o Twoim marzeniu cała klasa wybucha śmiechem… Takie inspirujące historie aż chce się czytać swoim dzieciom!

Wydawnictwo Adamada

Do kupienia TUTAJ

„Księga ziemi. Cudowny świat bez tajemnic” J.Litton, T.Hegbrook

Przepięknie wydana książka o naszej planecie, pełnej kontrastów i cudów do odkrycia zaprasza młodych czytelników do wybrania się w pasjonującą podróż. Jak powstała Ziemia i życie na niej? Jakie różnorodne stworzenia ją zamieszkują? Skąd pochodzą ludzie? Jak doszło do podziału na kontynenty i krainy?

Tematyka jest bardzo szeroka, autorzy pokusili się o niezwykłe kompendium wiedzy o naszej planecie, ale nie zapomnieli też o zawarciu w nim wielu ciekawostek, które najbardziej interesują dzieci.

Całość też jest napisana przystępnym językiem, choć jest to książka raczej dla dzieci szkolnych (świetna pomoc w lekcjach przyrody!) niż przedszkolaków. Co nie zmienia faktu, że Tosia bardzo lubi ją przeglądać, a trójwymiarowa okładka robi wrażenie na każdym :)

Wydawnictwo Adamada

Do kupienia TUTAJ

„Kubuś i przyjaciele. Kubuś i kaczątko” oraz „Kubuś i przyjaciele. Kubusiowa lekcja życzliwości” N.Parent

Takie wydania klasycznych bajek lubię najbardziej. Ładna oprawa, trochę retro kolory, ilustracje bardziej „rysowane” niż animowane, no i ciekawa treść, oczywiście. Kubuś Puchatek nigdy nie zawodzi! A tu mamy dwa zupełnie nowe opowiadania wprost ze Stuwiekowego Lasu.

„Kubuś i kaczątko” Tosi najbardziej się spodobała historia małego kaczątka, które wykluło się pod nieobecność kaczej mamy i przez kilka dni było pod troskliwą opieką Puchatka i jego przyjaciół. Każdy dbał o malucha jak potrafił najlepiej, a gdy przyszedł czas, kaczątko wróciło do swojej rodziny.

„Kubusiowa lekcja życzliwości” to zachęta do codziennego spełniania dobrych uczynków. Wszystko zaczęło się od Kłapouchego, któremu przyjaciele pomogli wyciągnąć ogon spod ciężkiego kamienia. Potem pomocy potrzebowała Sowa, Maleństwo, Puchatek, Królik i inne zwierzęta. Przyjaciele odkryli jak wielką frajdę sprawia pomaganie innym.

Wydawnictwo Egmont

Do kupienia TUTAJ

„Spacer z psem” S.Nordqvist

Na koniec coś zupełnie wyjątkowego. Przepiękna opowieść bez słów jednego z naszych ulubionych autorów książek dla dzieci, ojca takich postaci jak Pettson i Findus. Tym razem Sven Nordqvist skupił się całkowicie na przekazie za pomocą obrazów, dając przestrzeń do użycia wyobraźni i opowiedzenia historii pewnego spaceru na wiele różnych sposobów, za każdym razem inaczej.

Jak tylko zobaczyłam tę książkę, wiedziałam, że będzie idealna do wspólnej zabawy dla Tosi i taty, który ma niesamowitą wyobraźnię i potrafi wspaniale opowiadać. Ale i dla mnie jest to świetny trening kreatywności. Choć muszę przyznać, że to jest taki rodzaj książki, przy której nie liczy się wiek i umiejętność czytania – gdy pozwolimy dziecku przejąć inicjatywę, możemy naprawdę być pod wrażeniem!

Wydawnictwo Media Rodzina

Do kupienia TUTAJ

*Część linków kieruje do księgarni Tania Książka, w której zazwyczaj są najniższe ceny. Są to linki afiliacyjne – to znaczy, że jeśli zdecydujesz się na zakup z mojej rekomendacji, otrzymam niewielką prowizję.


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz