GRY

7 gier planszowych dla dzieci na jesień – nasze nowości

Też tak macie, że z nadejściem jesieni coraz częściej i więcej gracie z dziećmi w planszówki? My tak! A wraz ze zmianą czasu na zimowy dosłownie nie ma popołudnia, żebym nie słyszała wciąż: „Mamo, zagramy?”

I mnie to bardzo cieszy z dwóch powodów. Po pierwsze, gry planszowe są bardzo rozwijające, ćwiczą pamięć, koncentrację, spostrzegawczość, szybkie podejmowanie decyzji i szereg innych wartościowych kompetencji. Po drugie, sama uwielbiam grać w planszówki! Śmiało mogę przyznać, że jest to moja ulubiona forma zabawy z dziećmi.

Dlatego też planszówek nigdy u nas nie za wiele, a nasza kolekcja wciąż się rozrasta (wszystkie znajdziecie TUTAJ). Ostatnio przybyło nam 7 bardzo fajnych nowości.

Nowe gry planszowe dla dzieci

1. Gry z serii Halli Galli

Gry Halli Galli to światowy bestseller, mamy 3 wersje tej gry. Zacznę od klasycznej, a potem pokażę Wam, czym różnią się od niej wersje Junior i Twist.

Halli Galli

Na początek wersja klasyczna. W pudełku znajdziemy dzwonek (taki, jaki się spotyka w hotelowych recepcjach) oraz talię kart z obrazkami owoców. Gracze naprzemiennie wykładają po jednej karcie i uważnie się przypatrują – w momencie gdy pojawią się takie same owoce w ilości pięciu sztuk, muszą jak najszybciej zadzwonić dzwonkiem. Komu się to uda, ten zabiera wszystkie wyłożone karty. Wygrywa osoba, która zdobędzie wszystkie karty.

Gra jest szybka, dynamiczna i generuje mnóstwo emocji!

Gra dla 2-6 osób

Wiek: 6+

Egmont

Dostępna tutaj: gra Halli Galli

Halli Galli Junior

W wersji Junior zamiast owoców w różnych ilościach mamy postaci różnokolorowych klaunów. Naszym zadaniem jest wciśnięcie dzwonka, gdy pojawią się klauni w takim samym kolorze. Ale uwaga! Niektórzy z nich mają smutne minki – w takim przypadku nie dzwonimy. Klauni muszą być w dobrym humorze ;)

Dzięki uproszczonym zasadom gra jest odpowiednia już dla przedszkolaków.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 4+

Egmont

Dostępna tutaj: gra Halli Galli Junior

Halli Galli Twist

Jeśli już dobrze opanowaliście klasyczną wersję Halii Galli i potrzebujecie małej odmiany, koniecznie przetestujcie wersję Twist :) To ulubiona część mojej starszej córki. Tym razem na kartach widnieją symbole kapelusza, świeczki, eliksiru i kameleona. Gdy tylko na zostaną wyłożone te same symbole w ilości pięciu sztuk ALBO pięć przedmiotów w tym samym kolorze (bez względu na rodzaj), wciskamy dzwonek. Trzeba się wykazać szybkością i bystrością!

Tylko dodam, jeśli to jest niejasne – w klasycznej wersji Halli Galli różne owoce są zawsze w tym samym kolorze (np. śliwki są fioletowe, truskawki czerwone itd.). Tutaj przedmioty występują w różnych kolorach i to dodatkowo utrudnia rozgrywkę :)

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 7+

Egmont

Dostępna tutaj: gra Halli Galli Twist

2. Pucio. Logopedyczne memo języczkowe

Lata mijają, a my wciąż gramy w memory. Ta zabawa chyba nigdy nam się nie znudzi i bardzo dobrze, bo to fajna, rozwijająca gra, ćwiczy pamięć i koncentrację. Tym razem jednak wraz z 12 parami krążków z ilustracjami z bohaterami książek o Puciu dostajemy coś więcej – pomysły na wiele zabaw logopedycznych. Tak, dostajemy 2w1 – grę i pomoc logopedyczną :)

Przy każdej parze wykonujemy różnorodne ćwiczenia, które usprawniają język i pomagają w nauce prawidłowej artykulacji głosek. A najfajniejsze jest to, że ćwiczenia są ściśle powiązane z ilustracjami, np. mamy naśladować językiem windę, która jeździ na różne piętra. Hit!

Wiek: 3+

Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Pucio. Logopedyczne memo języczkowe

3. Pędzące żółwie Extreme

To już nasza trzecia wersja Pędzących żółwi i mogę śmiało powiedzieć, że ulubiona :) Dlaczego? Wersja Extreme jest bardziej rozbudowana, dłuższa, ma kilka nowych elementów, które uatrakcyjniają rozgrywkę. Tak jak w podstawowej wersji, naszym celem jest dotarcie do sałaty, co nie będzie łatwe, bo musimy utrzymywać w tajemnicy, który żółw jest nasz, a każdy gracz może poruszać się każdym żółwiem. W wyścigu Extreme mamy dodatkowo do pokonania rzekę, którą nie tak łatwo przeskoczyć, krety, które raz pomagają, a raz przeszkadzają oraz czarnego żółwia i kruka, które też potrafią namieszać ;)

(I mały tip: lepiej się gra, gdy wszystkie żetony z kretem traktujemy jako jednorazowe!)

Gra dla 2-6 osób

Wiek: 6+

Egmont

Dostępna tutaj: Pędzące żółwie Extreme

4. Feluś i Gucio grają w emocje

Gra edukacyjna

Bardzo fajna gra, a w zasadzie zestaw edukacyjny dla przedszkolaków, nawiązujący do świetnej książki o emocjach o podobnym tytule („Feluś i Gucio poznają emocje”, pisałam o niej TUTAJ). W pudełku znajdziemy 48 żetonów emocji, 8 dwustronnych kart sytuacji, 8 dwustronnych kart konwersacji, dużą drewnianą kostkę zmysłów oraz instrukcję z pomysłami na gry i zabawy. Trzy główne zabawy to memo, kalambury i konwersacje, które są naprawdę świetnie pomyślane.

Gra wspiera rozwój emocjonalny dzieci i pomaga w rozpoczęciu i poprowadzeniu wielu rozmów o uczuciach małego dziecka, dając tym samym praktyczne narzędzia, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach. Dzięki grze dzieci uczą się też rozpoznawać i nazywać emocje swoje i innych osób, co jest niesamowicie ważne i procentuje na całe życie. Rewelacja dla każdego przedszkolaka!

Wiek: 3+

Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Feluś i Gucio grają w emocje

5. Delisie. Wielka imprezka

Na koniec coś dla starszych dzieci (zwłaszcza fanek serii komiksów o Delisiach), które uwielbiają rywalizację! W grze wcielamy się w role szefowych kurierek, które dostarczają produkty na trzy imprezki. Rywalizujemy ze sobą zatrudniając lub nie wylosowane kurierki-Delisie, przy okazji podejmując różne decyzje, szacując zyski i straty. Za nasze działania zdobywamy po każdej rundzie lajki-serduszka. Wygrywa osoba, która uzbiera ich najwięcej ;)

Początkowo gra wydaje się dość skomplikowana i często trzeba sięgać po instrukcję, żeby sprawdzić szczegóły, jednak szybko można załapać mechanikę i wtedy gra się naprawdę przyjemnie, dynamicznie i wesoło :) Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to gra dla min. 3 osób.

Gra dla 3-6 osób

Wiek: 10+

Egmont

Dostępna tutaj: Delisie. Wielka imprezka

Wpis zawiera linki afiliacyjne.


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz