FILMY, SERIALE I BAJKI NETFLIX

5 spokojnych bajek dla dzieci na Netflixie

Bajki dla dzieci trzeba wybierać starannie, tak aby nie było w nich brutalności ani złych wzorców. W przypadku młodszego dziecka ważne jest też, żeby nie były zbyt dynamiczne, żeby kadry nie przeskakiwały za szybko. Wiesz dlaczego?

Tego rodzaju animacje sprawiają, że dziecku ciężko jest nadążyć za fabułą, ciągle się rozprasza, denerwuje. Układ nerwowy małego dziecka nie jest jeszcze gotowy, żeby radzić sobie z taką mnogością bodźców, przez co później dziecko odreagowuje. Jest niespokojne, pobudzone, łatwo się denerwuje i nie może zasnąć.

Dlatego warto wybierać bajki, które nie tylko niosą ze sobą pozytywny przekaz, ale też są podane w formie, które jest łatwiejsza do przyswojenia dla dziecka. Ale jak takie znaleźć?

Moim zdaniem najlepiej jest puszczać dziecku bajki na płytach albo na platformach streamingowych jak Netflix lub HBO GO. Wtedy wiemy, że po jednym odcinku fajnej, wybranej przez nas animacji, nie włączy się coś nieodpowiedniego albo reklamy.

Jak wiesz, od dawna korzystam z Neflixa i to ich ofertę bajek znam najlepiej (choć ostatnio odkryłam też kilka perełek na HBO GO, o tym na końcu), więc polecę Ci dziś 5 świetnych spokojnych i pozytywnych bajek, które tam można obejrzeć. A potem też kilka słów o tym, jakie jeszcze bajki oglądamy na Netflixie ;)

A tu znajdziesz najnowsze zestawienie: najlepsze bajki dla dzieci na Netflixie.

1. Puffin Rock – najlepsza bajka dla dzieci na Netflixie!

Piękna, spokojna irlandzka animacja i sympatyczni bohaterowie. Puffin Rock to wyspa, na której mieszkają maskonury – ciekawy gatunek ptaków wodnych. W bajce śledzimy losy rodziny maskonurów – mamy, taty oraz dzieci Baby i Oony (Uny) oraz ich przyjaciół – ryjówki, foki, kraba i innych. Z bajki dziecko dowie się wiele o faktycznych zwyczajach tych zwierząt. Choć nie brak tu fikcji, postacie nie są całkiem „uczłowieczone” – nie noszą ubrań, nie jeżdżą samochodami, nie mieszkają w miasteczkach.

Puffin Rock ma bardzo fajny, edukacyjny przekaz – dzieci poznają nowe gatunki zwierząt w ich naturalnym środowisku, dowiedzą się, że ryjówki przesypiają większość dnia, kraby pustelniki zamieszkują w znalezionych muszlach, a maskonury same sobie kopią norki. Przekonają się jak zanieczyszczenie środowiska wpływa na życie dzikich zwierząt.

Bohaterowie bajki wspierają się, są dla siebie mili i życzliwi, pomagają sobie i szanują się, mimo że każdy z nich jest inny, ma różne potrzeby i sposób życia. Duży nacisk jest też położony na wartości rodzinne.

2 sezony, polski dubbing

Trailer:

bajka Puffin Rock

2. Detektywi z domku na drzewie

Tę bajkę też włączam Tosi z przyjemnością. „Detektywi z domku na drzewie” to animacja równie spokojna i pozytywna jak „Puffin Rock”, równie piękna wizualnie, choć nie tak wyjątkowa muzycznie. (Ale i tak lepsza niż większość innych!)

Tytułowi detektywi Tobi i Teri to rodzeństwo misiów, które bada różne tajemnicze sprawy w rodzinnym lesie, wyjaśniając przy okazji małym widzom różne naturalne zjawiska przyrodnicze, jak na przykład linienie węży, zwyczaje żurawi, czy proces parowania wody z kałuży w gorący dzień. Bardzo polecam!

2 sezony, polski dubbing

3. Tygrysek Daniel

Świetna bajka, która skupia się na emocjach małego dziecka i różnych sytuacjach, które je spotykają. Tytułowy Daniel jest przedszkolakiem, ma kochających rodziców i grupę przyjaciół. Przeżywa swoje troski i radości, uczy się wielu nowych rzeczy, jak prawidłowe korzystanie z toalety, zasady bezpieczeństwa, głosowanie.

To jest bajka edukacyjna z jasną konstrukcją i prostym przekazem. Każdy temat rozpisany jest na dwa odcinki – w pierwszym z nich zostaje przedstawiony, w drugim utrwalony za pomocą m.in. piosenek. Nauka dzielenia, poradzenie sobie z rozczarowaniem, frustracją, złością, tolerancja, zachęcenie do jedzenia warzyw i owoców, różne zawody, nocowanie u kolegi – to tak na początek, tematów jest znacznie więcej.

2 sezony, polski dubbing

4. Mała Lama

Jeśli lubicie książki o Małej Lamie, na pewno dzieciom też spodoba się bajka – o przyjaźni, pomaganiu sobie, poznawaniu świata. Tylko uwaga – Mała Lama to chłopiec!

1 sezon, polski dubbing

5. Małe królestwo Bena i Holly

Miałam tu napisać o bajce „Dora poznaje świat”, ale ją wszyscy znają, więc wybrałam coś mniej popularnego :)

„Małe królestwo Bena i Holly” to brytyjska produkcja, którą można oglądać nie tylko na Netflixie, ale też na HBO GO i Ipla.tv. To już mniej edukacyjna bajka, z większą dozą fikcji (wróżki i elfy), a więc dla ciut starszych dzieci, ale akcja też nie rozgrywa się bardzo szybko, a przekaz jest pozytywny, więc myślę, że wpisuje się w to zagadnienie.

Tytułowe królestwo to maleńka kraina zamieszkana przez wróżki i elfy. Elf Ben i księżniczka wróżka Holly są najlepszymi przyjaciółmi, a ich zabawa często przynosi sporo zamieszania. Bajka jest bardzo pozytywna, zabawna, pełna dobrych emocji i wesołych przygód. Nie ma tu przemocy ani zbyt szybkiej akcji.

1 sezon na Netflixie, polski dubbing

Chciałam tu jeszcze napisać o bajce, którą bardzo lubiłyśmy – Caillou (pl. Kajtuś), ale jej już niestety nie ma w ofercie Netflixa.

To są naszej najlepsze spokojne i pozytywne bajki dla dzieci na Netflixie.

A jakie jeszcze bajki ogląda moja córka na Netflixie?

Oczywiście Świnkę Peppę i Psi Patrol :) Powodzeniem cieszą się również: Dora poznaje świat, Wanda i Zielony Ludek, Klinika dla pluszaków.

A na HBO GO?

HBO GO testujemy od niedawna, więc nie znam za dobrze ich oferty bajek dla dzieci, ale na pewno mogę polecić…

„Marta mówi”

To amerykańsko-kanadyjska animacja dla dzieci o psie, który… mówi :) W każdym odcinku poruszony i rozwinięty jest jakieś ważne zagadnienie – takie jak wybory prezydenckie, demokracja, kradzież, wagary, opieka nad zwierzętami – i słownictwo z nimi związane.

Na HBO GO jest dostępny teraz tylko 2. sezon.

Jakiej bajki brakuje Ci w tym zestawieniu? :)


Mogą Ci się spodobać

8 komentarzy

 • Reply
  Co nowego warto obejrzeć na Netflixie? (seriale, filmy, dokumenty) - MamaCarla.pl
  6 kwietnia 2020 at 06:41

  […] 5 SPOKOJNYCH BAJEK DLA DZIECI NA NETFLIXIE […]

 • Reply
  Alicja
  7 kwietnia 2021 at 10:16

  Pszczółka maja :)

 • Reply
  Karol
  12 czerwca 2021 at 19:34

  Najlepsze są stare bajki Krecik, Miś uszatek, Wilk i Zając nadal mnie śmieszą i miło je się ogląda z dziećmi. Jest taki kanał na YT Lizak Tv na nim można znaleźć dużo starych dobrych bajek :D

 • Reply
  Kasia
  24 sierpnia 2021 at 11:57

  Polecam „przytul mnie” i „bal słówek”

 • Reply
  Mama Aga
  24 września 2021 at 14:52

  Wyciszające i uspokajacie bajki są ważne, tak samo jak bajki czytane przez rodziców, czy audiobooki. Fajne rozwiązanie też zaproponowały szumisie – dwa w jednym bajka i miś.

 • Reply
  Ana
  25 grudnia 2022 at 08:34

  Świetne zestawienie, to są naprawdę łagodne, nieprzebodźcowane bajki :-)

 • Reply
  Magda
  19 kwietnia 2023 at 16:27

  Polecam bajkę Śmieciarka na Netflixie :)

 • Reply
  Luca
  8 maja 2023 at 19:40

  JA to chyba do kolekcji muszę dostać tą książeczkę „Mała Lama”, mojej córce na pewno by się spodobała.

Zostaw komentarz