POLECANE ZABAWKI

10 rozwijających zabaw dla dzieci ze Wspomagajkami

Wspomagajki to piękne i mądre gry i układanki dla dzieci. Mamy je już od ponad roku i dziewczynki wciąż chętnie się nimi bawią. Co więcej, Wspomagajki świetnie się sprawdzają jako pomoce edukacyjne w rozwijających zabawach dla przedszkolaków. Są naprawdę świetnie przemyślane!

W dzisiejszym wpisie pokażę Ci nasze zabawy ze Wspomagajkami – zarówno te klasyczne, jak i wymyślone przez nas :) Mamy 4 zestawy:

Ale zanim przejdę do dzisiejszych inspiracji, jeszcze 2 niespodzianki! :)

Niespodzianka nr 1. RABAT!

W maju Wspomagajki świętują 2. urodziny, z tej okazji przez cały miesiąc do 31. maja obowiązuje rabat -15% na hasło „URODZINY” w sklepie Wspomagajki.pl . Warto skorzystać, bo taki rabat nie zdarza się często.

Niespodzianka nr 2. KONKURS!

Jak urodziny to i prezenty! Mam do rozdania 3 gry/układanki Wspomagajki – wygrywają 3 osoby (każdy zwycięzca będzie mógł sobie sam wybrać jedną nagrodę :)) Zgłoszenia przyjmuję na Facebooku (TUTAJ) do 18 maja. Wysyłka nagród na terenie Polski. Szczegóły na moim profilu FB.

A teraz obiecane zabawy ze Wspomagajkami! :)

1. Progresywne memory

z grą 1, 2, 3! Pamiętam Pory roku

W tym zestawie mamy aż 24 pary kartoników, więc starczą na dłuuugo! Dla młodszych dzieci można wziąć pary z jednej pory roku, czyli 12 kartoników, dla starszych – z 2 lub 3, a dla najbardziej zaawansowanych graczy – wszystkie, czyli aż 48 elementów. To prawdziwe wyzwanie! Ale i bardzo przyjemna rozgrywka, bo grafiki są bardzo ładne i ciekawe.

2. Pory roku

z grą 1, 2, 3! Pamiętam Pory roku

Ta gra jest też idealna do rozmowy o porach roku. W pudełku znajdziemy dwa zestawy kartoników do 4 pór roku. A każda z nich to 6 różnych obrazków. Grafiki przedstawiają nie tylko typowe dla danych pór roku przedmioty, ale też czynności, na przykład lepienie bałwana, czy zabawę w piasku. Możemy też porównać z dzieckiem jak zmienia się drzewko w ciągu roku.

Ułatwieniem są kolory ramek, dzięki nim dziecko łatwo przyporządkuje dany obrazek do pory roku. W pudełku są 2 identyczne zestawy (w końcu to też memory :)), więc jednocześnie może bawić się aktywnie dwójka dzieci.

3. Wymyślanie historyjek

z grą 1, 2, 3! Pamiętam Pory roku

Helenka uwielbia zabawę. Opcji jest mnóstwo, jedną z naszych ulubionych jest losowanie kilku kartoników z zestawu Pory roku i wymyślanie do niej historyjki. Czasem wychodzą z tego naprawdę szalone opowieści, jak na 4-latkę przystało :) Zwłaszcza jak pomieszamy elementy z różnych pór roku. Koniecznie spróbujcie w domu!

Można też pozwolić dziecku wybrać samodzielnie obrazki i poćwiczyć myślenie przyczynowo-skutkowe. W obu wersjach bardzo fajna, kreatywna zabawa, która pozytywnie wpływa na rozwój mowy dziecka.

4. Lotto w wersji łatwiejszej

z grą 1, 2, 3! Szukam

Przechodzimy do drugiej gry z serii Wspomagajki. W pudełku znajdziemy 6 plansz i 36 żetonów do wyszukiwania i dopasowywania. W prostszej wersji przygotowujemy 1 planszę i pasujące do niej 6 żetonów. Zadaniem dziecka jest odszukać ukryte elementy na pełnej szczegółów ilustracji i dopasować żeton. Ale najpierw pozwólmy maluchowi posortować żetony i plansze kolorystycznie :)

5. Lotto w wersji trudniejszej / z rywalizacją

z grą 1, 2, 3! Szukam

Gdy wersja łatwiejsza nie sprawia już problemów, czas na nieco trudniejsze zadanie. Układamy wszystkie plansze obok siebie, żetony mieszamy, a dziecko dopasowuje wszystko w jednym czasie. Możemy też dodać element rywalizacji, podzielić żetony na pół i ścigać się, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich. Fajny trening działania pod presją czasu w domowych warunkach ;)

6. Wyszukiwanie szczegółów i opowiadanie

z grą 1, 2, 3! Szukam

Bardzo cenię (oprócz mega jakości) we Wspomagajkach to, że tak świetnie przemyślane – tu wszystko jest po coś. Zestaw z żetonami wykorzystujemy też w zabawie w wyszukiwanie szczegółów oraz trenujemy umiejętność konstruowania dłuższych wypowiedzi. Plansze z gry 1, 2, 3 Szukam są tu bardzo wdzięcznym materiałem do pracy z dzieckiem, bo dużo się na nich dzieje, a jednocześnie sytuacje i miejsca są bliskie dziecku – mamy tu ilustrację z przedszkola, pikniku, wsi, miasta, basenu i meczu piłkarskiego.

7. Układanki z ramką

z zestawem układanek 1, 2, 3! Układam Moi mali przyjaciele i 1, 2, 3! Układam Zwierzęta w lesie

Wspomagajkowe układanki zawierają 9 uroczych obrazków do ułożenia z różnym stopniem trudności (4-elementowe, 6-elementowe i 9-elementowe), dzięki czemu zainteresują zarówno maluchy, jak i starsze dzieci. Linie podziału są proste, inaczej jak w klasycznych puzzlach, dzięki czemu zabawa wymaga większego skupienia.

Elementy można dopasowywać na dwa sposoby – wewnątrz ramki lub bez niej. Układanie w ramkach jest z jednej strony łatwiejsze, bo dziecko ma wyznaczony obszar obrazka, ale z drugiej strony włożenie ostatniego elementu jest bardziej wymagające.

8. Układanki bez ramki

z zestawem układanek 1, 2, 3! Układam Moi mali przyjaciele i 1, 2, 3! Układam Zwierzęta w lesie

Układanie bez ramki daje większą swobodę, ale jednocześnie dziecko musi większą wagę przykładać do precyzji ruchów – każde mocniejsze przesunięcie elementu „psuje” już ułożony obrazek. Niezły trening koncentracji, skupienia i cierpliwości!

9. Co nie pasuje? Co się zmieniło?

z zestawem układanek 1, 2, 3! Układam Moi mali przyjaciele i 1, 2, 3! Układam Zwierzęta w lesie

Ulubiona zabawa Helenki z układankami! Po dopasowaniu wszystkich elementów na przemian zamykamy oczy, a druga osoba zamienia miejscami wybrane kafelki. Należy odszukać obrazek, w którym coś się zmieniło i poprawić go.

10. Sortowanie kolorów

z zestawem układanek 1, 2, 3! Układam Moi mali przyjaciele i 1, 2, 3! Układam Zwierzęta w lesie oraz z grą 1, 2, 3! Szukam

Wspomagajki można też wykorzystać w zabawie z młodszymi dziećmi. Wystarczy odwrócić jeden ze wspomnianych zestawów obrazkami do dołu, wymieszać elementy i poprosić malucha o posortowanie kolorów, a następnie przyszeregowanie ich do odpowiednich ramek/plansz.

Partnerem wpisu są Wspomagajki


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz