Wyzwanie organizacyjne dla mam i nie tylko pomoże Ci lepiej ogarnąć domowy chaos i wygospodarować czas dla siebie. Lepsza organizacja to nie perfekcjonizm i idealnie wysprzątany dom, to spokój, poczucie kontroli nad własnym życiem, czas na rozwijanie swoich pasji i odpoczynek.
Dla kogo jest to wyzwanie?
Jak sama nazwa wskazuje, głównie dla mam, ale nie tylko. Najlepsze efekty osiągniesz, gdy do pracy zmobilizujesz też pozostałych domowników, zreszta ich też będzie dotyczyła część zadań :)
To jest pierwsza edycja Wyzwania Zorganizowana Mama w 15 dni – w przygotowaniu już druga część, w której zajmiemy się m.in. dziecięcymi ubraniami i zabawkami oraz trzecia, skupiająca się na porządku cyfrowym.
Nie musisz mieć full czasu, żeby przystąpić do wyzwania. Niektóre zadania są bardziej wymagające i zajmą Ci więcej czasu, ale zaraz po nich znajdziesz takie, których realizacja pochłonie góra pół godzinki. Możesz więc rozciągnąć pracę nad jednym zadaniem na kolejny dzień. „Zorganizowana mama w 15 dni” to wyzwanie, więc pewnie nie zawsze będzie Ci się chciało równie mocno, co na początku ;) Ale nie poddawaj się!
Nie zniechęcaj się, jeśli jednego dnia nie zrobisz nic z listy – spróbuj innego dnia zrobić dwie rzeczy. Miksuj zadania tak jak Ci wygodnie! Harmonogram jest tylko podpowiedzią – możesz organizować się we własnym tempie!
Jakie zadania są w wyzwaniu?
Zadania są różne – znajdziesz tu zarówno te stricte dotyczące porządków, jak i te nakierowane bardziej na relacje. Moim zdaniem nie da się porządnie zorganizować, gdy toniesz w zupełnie niepotrzebnych rzeczach, przytłacza Cię nadmiar. Porządek w domu = porządek w głowie. To naprawdę działa!
Jak realizować zadania w wyzwaniu? Mogę przystąpić później?
Czas trwania wyzwania to 10-24. czerwca, ale oczywiście możesz przystąpić w trakcie!
Wyzwanie Zorganizowana Mama trwa 15 dni, do każdego z nich przyporządkowane są określone zadania w taki sposób, aby przeplatać różne aktywności i nie stracić motywacji. Po zadaniach bardziej wymagających następują te, które ogarniesz w pół godzinki. Oczywiście nie musisz wykonywać zadań po kolei – rób tak, jak czujesz i po prostu odhaczaj wykonane punkty :)
Możesz przystąpić do wyzwania później, zacznij wtedy razem z nami, a pominięte punty zrób na końcu, wydłużając czas wyzwania. Pamiętaj o relacjonowaniu swoich postępów na naszej zamkniętej grupie – Zorganizowane Mamy. Mamy dzieci, mamy plany!
Ale, ale!
Możesz też korzystać z wyzwania w inny sposób – zamiast już uzupełnionej listy, możesz pobrać czysty szablon i wypełnić go po swojemu. Skorzystaj w tym celu z przygotowanych przeze mnie zadań poniżej lub/i dodaj swoje.
Dlaczego zadań jest więcej niż 15?
Właśnie dlatego, żebyś miała wybór, bo przecież może się okazać, że jakieś zadania masz już odhaczone :) Wtedy nie rób sobie wolnego, tylko zastąp je innymi propozycjami – wyzwanie to wyzwanie! ;)
Jak przystąpić do wyzwania „Zorganizowana mama w 15 dni”?
1. Pobierz stąd szablony wyzwania do wydrukowania:
2. Daj znać, że przystąpiłaś do wyzwania – w komentarzu, na moim fanpage’u Mama Carla, dołącz do mojej grupy na Fb. Co więcej, w grupie Zorganizowane Mamy codziennie przez 15 dni pojawiać się będą dedykowane wyzwaniu grafiki, pod którymi będziemy relacjonować co udało nam się zrobić i wzajemnie się motywować :)
3. Jeśli jesteś blogerką i przystąpisz do wyzwania, będzie mi bardzo miło jak opowiesz o tej akcji swoim czytelniczkom, napiszesz post na blogu, FB czy IG. Używaj hashtagu wyzwania #WyzwanieZorganizowanaMama . Po wyzwaniu zbiorę wszystkie wzmianki i umieszczę w podsumowaniu. To też świetna promocja dla Ciebie :)
4. Pobierz dodatkowe materiały do wyzwania, zapisując się na mój newsletter – okienko do zapisu masz po prawej stronie.
No to działamy!!!
Lista zadań wyzwania „Zorganizowana mama w 15 dni”:
Dzień 1. Porządkujemy domową apteczkę
- przeterminowane leki oddaj w aptece
- otwarte leki – przeczytaj w ulotce ile mogą stać otwarte, wiele syropów można trzymać po otwarciu tylko prze 1-3 miesiące
- posortuj – leki dla dzieci, leki dla dorosłych, materiały opatrunkowe itp.
- w pobliżu połóż inhalator, termometr, ciśnieniomierz itp. – będziesz mieć wydzieloną strefę zdrowia i szybciej znajdziesz to, czego potrzebujesz.
- podpisz krople i spreje do nosa dzieci – nie powinny korzystać z tych samych, żeby nie zarażać się wzajemnie
- zrób telefonem zbiorowe zdjęcie leków w apteczce – przy kolejnej chorobie nie kupisz trzeciego tego samego syropu
Dzień 2. Robimy czystki w kosmetykach!
- wyrzuć przeterminowane produkty (w tym wszystkie, które otworzyłyśmy 2 lata temu i wcześniej – te na 100% już się nie nadają)
- umyj pędzle i gąbeczki
- przejrzyj wszystkie kosmetyki do makijażu – oddaj/wyrzuć te, których nie lubisz, które Ci nie pasują
- przejrzyj kosmetyki do ciała – balsamy, olejki, peelingi itp. Nie kupuje nowych, póki nie zużyjesz tych co masz!
Dzień 3. Sortujemy śmieci
- umyj pojemniki do sortowania i kosze na śmieci
- pamiętaj o sortowaniu śmieci wg wskazań Twojej gminy.
- przeznacz pojemniczek na zużyte baterie i torbę papierową na makulaturę
Dzień 4. Porządkujemy żywność w szafkach/spiżarce
- wyjmij ze spiżarki/szuflad wszystkie produkty żywnościowe – kasze, ryże, makarony, słoiki itp. Wyrzuć przeterminowane
- umyj póki spiżarki/szuflady
- zaplanuj wykorzystanie „dziwnych” produktów, które od dawna czekają na zużycie
Dzień 5. Robimy plan posiłków na następny tydzień
- zaplanuj listę posiłków na następny tydzień, jeśli to dla Ciebie coś nowego – jedna rada – nie planuj zbyt szczegółowo i zbyt ambitnie ;) Ja do planowania posiłków przymierzałam się już z 1000 razy, ale zwykle traciłam motywację już drugiego dnia, gdy plan mi się sypał, bo… po prostu się nie wyrabiałam albo nie chciało mi się gotować
- zacznij od planowania 1 posiłku dziennie, gotuj obiady na dwa dni, co jakiś czas zamroź porcję, na pewno się przyda :)
- zrób listę zakupów
- jeśli planowanie posiłków to dla Ciebie żadne wyzwanie, a raczej rutyna – wybierz inne zadanie z listy poniżej!
Dzień 6. Wielka narada rodzinna
- zwołaj „rodzinną naradę”, w której każdy ma prawo głosu i każdy głos jest ważny. Porozmawiajcie o zasadach panujących w domu, obowiązkach, nagrodach i karach jeśli je stosujecie. Opowiedzcie o planach na najbliższy tydzień/miesiąc (w zależności od wieku dziecka).
- przygotuj się przed tym „zebraniem” – wypisz sobie wszystkie kwestie, które chcesz poruszyć, ale pamiętaj, żeby to nie było tylko wyliczanie zasad i obowiązków, a rozmowa, w której też dzieci mogą swobodnie opowiedzieć o tym, co czują i czego pragną. Fajnie będzie jak się zgodzicie na jakąś propozycję dziecka – wzmocni to jego pewność siebie i chęć do takich rodzinnych spotkań
- spisz wnioski i ustalenia i powieś kartkę w widocznym miejscu
Dzień 7. Ruszamy całą rodziną na rower/basen/wycieczkę
- a co, należy się nam! Może znajdziecie jakieś ciekawe miejsce albo spróbujecie nowej aktywności?
Dzień 8. Przeglądamy ubrania „po domu”
- przejrzyj wszystkie ubrania „po domu” i odpowiedz sobie na pytanie: Czy naprawdę wszystkich potrzebujesz? Wyrzuć lub oddaj niewygodne, za małe, za duże, w kiepskim stanie i te, których jest po prostu za dużo (raczej nie potrzebujesz 12 domowych t-shirtów, prawda?). W domu też powinnaś czuć się fajnie w swoich ciuchach :)
- a może wpadniesz w wir porządkowania szafy i ogarniesz też inne ubrania?
Dzień 9. Myjemy lodówkę
- przy okazji mycia lodówki pozbądź się też przeterminowanej żywności i zaplanuj co zrobisz z produktami, które już tu niemal zapuściły korzenie ;)
- jeśli Twoja lodówka nie wymaga akurat teraz mycia – wybierz inne zadanie z listy poniżej!
Dzień 10. Robimy coś spoza naszej strefy komfortu
- zrób coś, co odwlekasz już od dawna albo spróbuj czegoś zupełnie nowego!
Dzień 11. Czas na rodzinny kalendarz!
- w tradycyjnym kalendarzu lub takim w telefonie czy komputerze zaznacz wszystkie ważne daty – urodziny, imieniny, rocznice
- na miesiąc przed wszystkimi okazjami, na które musisz kupić jakiś prezent zapisz sobie w kalendarzu przypomnienie, dzięki temu nie będziesz się stresowała zakupami na ostatnią chwilę
Dzień 12. Wystawiamy na sprzedaż niepotrzebne rzeczy
- nagromadziło Ci się sporo rzeczy, które chcesz sprzedać? Dziś tego właśnie dotyczy zadanie – zrób im zdjęcia, przygotuj opisy i wystaw na OLX, Allegro, lokalnych grupach sprzedażowych na Facebooku
- dobre zdjęcia to podstawa – nie żałuj na nie czasu. Jeśli sprzedajesz ubrania, najpierw je wyprasuj – ludzie kupują oczami
Dzień 13. Żegnajcie, okropne kołdry, ręczniki i piżamy!
- zrób porządny przegląd wszystkich poszewek na kołdry, prześcieradeł, ręczników i piżam. Pozbądź się tych w kiepskim stanie i tych, których po prostu nie lubisz i nigdy nie używasz
Dzień 14. Ogarniamy temat siatek i reklamówek na zakupy
- zgromadź w jednym miejscu wszystkie siatki foliowe, reklamówki i torby na zakupy
- materiałowe torby przeznacz na zakupy, a foliówki sukcesywnie wykorzystuj np. rezygnując na jakiś czas z worków na śmieci
- staraj się zawsze mieć przy sobie wielorazową torbę na zakupy – zostaw jedną w wózku, w torebce, w samochodzie.
Dzień 15. Planujemy randkę z mężem lub spotkanie z przyjaciółką
- zaplanuj wyjście do kina, do teatru, na wystawę, do knajpy, a może nawet weekendowy wyjazd tylko we dwoje? Jeśli brzmi to abstrakcyjnie, zaplanuj choćby 2-godzinną randkę, ten czas na pewno dobrze Wam zrobi!
- nie wstydź się prosić o pomoc – jeśli nie możesz liczyć na pomoc rodziny, spytaj koleżankę o sprawdzoną nianię albo zaproponuj sąsiadce wzajemne pilnowanie dzieci na czas randki. Przecież to nie musi być wieczorne wyjście! Możecie wyskoczyć w ciągu dnia, kiedy dzieci będą się świetnie bawić z innymi maluchami pod dobrą opieką
- możecie się umówić na najbliższy weekend albo za 3 miesiące – chodzi o PLAN :)
Dodatkowe zadania:
16. Porządkujemy przybory do szycia
17. Sortujemy chemię gospodarczą
18. Wyzwanie 10 tys. kroków
19. Przeglądamy płyty CD, DVD, VHS
20. Porządkujemy torebkę
21. Wielki przegląd pojemników na jedzenie
Masz jakieś inne pomysły na zadania? Napisz w komentarzu!