Najlepsze seriale na Netflixie to nie tylko hity, o których słyszymy wszędzie, ale też ukryte perełki. Wspaniałe dzieła, ponadczasowe produkcje i kameralne kilkuodcinkowe miniseriale. Naprawdę, jest w czym wybierać!
Dziś opowiem Ci o moich ulubionych serialach na Netflixie – jest ich aż 30! Na samym dole znajdziesz też moją listę “do obejrzenia”, jeśli już je obejrzałaś, daj znać czy warto! :) Netflix co jakiś czas usuwa z serwisu niektóre produkcje (ponieważ wykupuje prawa do nich tylko na określony czas), więc wpis będę aktualizować. A jeśli nazbiera się dużo nowych świetnych seriali na Netflixie – pomyślę nad drugą częścią :)
Postanowiłam też trochę “odchudzić” listę seriali do polecenia w tym wpisie, więc osobno pojawią się najlepsze seriale skandynawskie na Netflixie :) Namiętnie oglądam też seriale na HBO GO, więc spodziewaj się wkrótce i takiego zestawienia.
Najlepsze seriale na Netflixie – moja lista
The Crown
Przepięknie zrealizowana produkcja, opowiadająca o brytyjskiej monarchii na tle historii II poł. XX wieku. Serial rozpoczyna się ślubem młodziutkiej księżniczki Elżbiety z księciem Filipem. W najnowszym, czwartym sezonie docieramy do początków małżeństwa Diany Spencer i księcia Karola.
4 sezony
Peaky Blinders
Bardzo dobry, ale i bardzo brutalny serial o porachunkach gangsterskich i życiu w Anglii w latach 20-tych XX wieku. Na początku nie miałam ochoty go oglądać (wybierał mąż), ale z odcinka na odcinek coraz bardziej się wkręciłam w ten klimat.
5 sezonów
Wiedźmin (The Witcher)

Rewelacyjny serial, nie tylko dla fanów sagi Sapkowskiego (choć muszę przyznać, że ja do nich należę :) ). Pięknie nakręcony, klimatyczny, naprawdę na wysokim poziomie. Czekaaaaamy na drugi sezon!
1 sezon
The Kominsky Method
Cudowny, błyskotliwy serial ze świetnymi aktorami w rolach głównych. Inteligentne dialogi, zabawne sytuacje i pełni autoironii aktorzy czynią ten serial doskonałą, mądrą rozrywką dla każdego.
2 sezony (potwierdzony 3. sezon!)
Wikingowie (Vikings)
Momentami bardzo brutalny serial oparty na nordyckich legendach o sławnym Ragnarze Lothbroku i jego potomkach. Nie brakuje tu polityki, walki o władzę, krwawych bitew i romansów. Postać Ragnara przyciąga jak magnes.
6 sezonów
Dom z papieru (La casa de papel)
Nie jest to mój ulubiony serial na Netflixie, ale nie sposób odmówić mu miejsca w tym zestawieniu :) Historia niezwykle przemyślanego napadu na mennicę hiszpańską przez grupę wyszkolonych ludzi w czerwonych kombinezonach o pseudonimach z nazwami miast.
4 sezony (potwierdzony 5. sezon, finałowy)
Sherlock
Błyskotliwy serial BBC o Sherlocku Holmes’ie i jego przyjacielu Johnie Watsonie z niezrównanymi kreacjami Benedicta Cumberbatcha i Morgana Freemana. Fajny serial na oderwanie od innych wielosezonowych produkcji. Sherlocka można sobie oglądać po odcinku co jakiś czas, nie gubiąc wątku.
4 sezony po 3-4 odcinki (każdy trwa ok 90 min.)
Orange is the New Black
Ciekawa opowieść o młodej i przebojowej mieszkance Nowego Jorku, która na skutek przestępstwa popełnionego 10 lat temu, trafia do więzienia dla kobiet. Niektóre wątki trochę irytują, inne się dłużą, ale ogólnie serial jest naprawdę dobry i chętnie do niego wracamy.
7 sezonów
House of Cards
Rewelacyjny serial polityczny – a w zasadzie 4 rewelacyjne sezony, jeden przeciętny i jeden koszmarek, zwany sezonem szóstym. Po aferze z Kavinem Spacey’m został on nagrany na szybko ponownie już bez udziału głównego bohatera, Francisa Underwooda, który był sercem i duszą tej produkcji.
Niesamowicie wciągający serial, hipnotyzujący i uzależniający, do czasu, niestety.
6 sezonów
Narcos
Bardzo dobry, ale i brutalny serial. Prawdziwa historia Pabla Escobara, kolumbijskiego bossa narkotykowego, który miał na sumieniu życie wielu ludzi i którego… uwielbiały tłumy, przynajmniej do pewnego momentu. Bezwzględny dla wrogów, czuły dla swoich dzieci.
Napięcie w serialu jest tak umiejętnie budowane, że naprawdę trudno się od niego oderwać. Zaczęliśmy oglądać kolejny serial w tym klimacie “Narcos Meksyk”, ale to już jednak nie to.
3 sezony
Atypowy (Atypical)
Świetna opowieść o nastolatku ze spektrum autyzmu, który postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i znaleźć sobie dziewczynę. Serial bardzo przyjemnie się ogląda, momentami bawi do łez, innym razem wzrusza i skłania do refleksji.
3 sezony (w 2021 będzie kolejny, ostatni sezon)
Stranger Things
Dawno tak się nie bałam jak podczas oglądania tego serialu! Zwłaszcza pierwszy sezon był przerażający. Z każdym obejrzanym odcinkiem mówiłam sobie “pitolę, mam dość, nie będę już tego oglądać”, ale następnego wieczoru i tak włączaliśmy “Stranger Things”. Trudno się oderwać!
Naprawdę mocny serial w mrocznym klimacie lat 80-tych.
3 sezony (potwierdzony 4. sezon)
Dark
Trochę podobny klimat jak w “Stranger Things”, ale znacznie mniej straszenia ;) Historia kilku rodzin ze współczesnego, niemieckiego miasteczka, których losy dziwnie się splatają, a zdarzenia zdają się cyklicznie powtarzać na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.
Serial mocno wkręca, angażuje, zaskakuje i na pewno nie pozostawia obojętnym. Tylko trzeba się mooocno skupić, żeby nie się nie pogubić w tych wszystkich postaciach i liniach czasowych.
3 sezony
Ty (You)
Mroczny, wciągający serial psychologiczny, który już polecałam na blogu. Pierwszy sezon był rewelacyjny, drugi już znacznie gorszy (zabrakło tu już tej świeżości z początków historii), ale i tak obejrzałam z dużą przyjemnością.
2 sezony (3 sezon w 2021)
Sex Education

Świetny i zabawny serial o współczesnej młodzieży. Otis to szkolny outsider, wyróżnia go właściwie tylko fakt, że jego mama jest… wyzwoloną seksuolożką :) Przypadkiem wychodzi na jaw, że Otis ma ogromną wiedzę w tym temacie (choć czysto teoretyczną) i zaczyna ją wykorzystywać w szkole.
2 sezony (potwierdzony 3. sezon)
Najlepsze seriale na Netflixie – kolejne propozycje
Trzynaście powodów (Thirteen Reasons Why)
Świetny pomysł na serial i ciekawa konstrukcja. Opowieść o nastolatce, która popełniła samobójstwo i zostawiła po sobie 13 kaset magnetofonowych. Każda z nich dotyczy innej osoby i innego powodu, który skłonił ją do tego czynu. Kasety odkrywają wiele tajemnic jej rówieśników i opowiadają historię życia nastolatki.
Pierwszy sezon świetny, choć niektóre sceny aż za bardzo realistyczne, kolejne sezony śmiało możesz sobie odpuścić.
4 sezony
Kierunek: Noc (Into the Night)

Trzymający w napięciu serial katastroficzny, który pozwala się oderwać od codziennych trosk i zanurzyć w zupełnie innej rzeczywistości… Po eksplozji na Słońcu pasażerowie jednego z nocnych lotów podejmują walkę o przetrwanie, uciekając przed śmiertelnym promieniowaniem.
1 sezon (potwierdzony 2. sezon)
Czarne lustro (Black Mirror)
Genialny, ale momentami bardzo przygnębiający serial, w którym każdy odcinek opowiada inną historię, dotyczącą bliskiej przyszłości. “Czarne lustro” obnaża skrywane ludzkie instynkty i żądze, uwypukla zagrożenia, szokuje i prowokuje do myślenia.
5 sezonów (można oglądać na wyrywki)
W garniturach (Suits)
Dynamiczny prawniczy serial, pełen ciekawych spraw do wyjaśnienia a jednocześnie historia młodego geniusza, który udaje prawnika. Bardzo dobry poziom! W serialu możemy oglądać Meghan Markle, żonę księcia Harry’ego.
8 sezonów
Star Trek. Discovery

Nowa wersja kultowego serialu sci-fi – bardzo polecam wszystkim fanom Gwiezdnej Floty! :) Na Netflixie znajdziesz też nowe filmy i kilka sezonów starego serialu Star Trek.
3 sezony
Pracujące mamy (Workin’ Moms)
Bardzo przyjemny, zabawny, czasem wzruszający serial o grupie mam. Bez lukru i bez ściemy!
4 sezony (krótkie odcinki po ok. 20 minut)
Kochane kłopoty (Gilmore Girls)
Bardzo pogodny, ciepły i przyjemny serial o relacji dwóch kobiet – przebojowej, niezależnej matki i jej bardzo rozsądnej, utalentowanej córki. Na przestrzeni lat śledzimy ich życiowe wybory, sukcesy, porażki i konsekwencje decyzji. Było mi naprawdę smutno, gdy obejrzałam wszystko, co było do obejrzenia.
7 sezonów + miniserial “Kochane kłopoty: rok z życia”
Grace i Frankie
Cudowny, zabawny serial o życiu po 60-ce z niesamowitymi kreacjami Jane Fondy i Lily Tomlin w rolach głównych. Lekka, ale niegłupia rozrywka :)
6 sezonów (krótkie odcinki po ok. 30 minut)
Emily w Paryżu (Emily in Paris)

Trochę bajkowy, trochę zabawny serial, pełen stereotypów o Francuzach i Francji – trzeba oglądać z dużym przymróżeniem oka. Bardzo przyjemnie się ogląda!
Ania, nie Anna (Anne with an “E”)
Przepięknie zrealizowany serial o Ani z Zielonego Wzgórza, charakternej rudowłosej dziewczynce adoptowanej przez bezdzietne rodzeństwo. Serial dla całej rodziny!
3 sezony
Siły kosmiczne (Space Force)

Autoironiczny, zabawny serial na wieczorne oderwanie od spraw codziennych, problemów i zmartwień. Jeśli myślisz, że widziałaś już wszystko – obejrzyj “Siły kosmiczne” ;)
1 sezon (krótkie odcinki 30 min)
Najlepsze seriale na Netflixie – miniseriale
Gambit królowej (The Queen’s Gambit)
Hit 2020 roku, po którym mnóstwo ludzi sięgnęło po szachy. Wciągająca opowieść o utalentowanej dziewczynie, która pokonuje szachowych mistrzów. Wszystko ma jednak swoją cenę, a przeszłości nie da się od tak wymazać. Wspaniała gra aktorka głównej bohaterki.
1 sezon (zamknięta historia)
Unorthodox

Niesamowity serial oparty na faktach. Historia Debory Feldman, która uciekła z zamkniętej społeczności ortodoksyjnych Żydów na Brooklynie do Berlina, aby rozpocząć nowe życie. Trzeba zobaczyć!
1 sezon (zamknięta historia)
W głębi lasu

Świetny polski miniserial na podstawie bestsellerowej powieści Harlana Cobena. Co zdarzyło się na obozie w lesie sprzed laty? Serial trzyma w napięciu, wciąga od pierwszego odcinka.
1 sezon (zamknięta historia)
Mesjasz (Messiah)
Wciągający serial o agentce CIA, która bada sprawę charyzmatycznego mężczyzny, wywołującego niepokoje religijne i polityczne. Czy to możliwe, że jest on nowym Mesjaszem? Polecam!
1 sezon (niestety drugi sezon został anulowany)
A jakie są według Ciebie najlepsze seriale na Netflixie?
Seriale na Netflixie do obejrzenia – moja lista:
- Współczesna rodzina (Modern Family)
- Sposób na morderstwo
- Rojst
- Homeland
- Outlander
- The Ranch
- Ku jezioru
Szukasz więcej Netflixowych inspiracji? Zajrzyj tutaj:
Najlepsze komedie na Netflixie TOP25
Najlepsze filmy romantyczne na Netflixie TOP25
Świąteczne filmy na Netflixie – co warto zobaczyć, a na co szkoda czasu?
1 Komentarz
hajka
13 stycznia 2021 at 14:00Dark to było u mnie odkrycie 2020 roku, rewelacyjny