GRY POLECANE

Najlepsze gry karciane dla dzieci. TOP20

najlepsze gry karciane

Najlepsze gry karciane dla dzieci – przygotowałam zestawienie naszych lubionych gier! Znajdziecie tu gry dla przedszkolaków, starszaków, gry rodzinne i takie, w które chętnie gramy we dwoje, gdy dzieci już śpią :) Bardzo chętnie też zabieramy gry karciane na różne wycieczki, wakacje i do restauracji, bo nie zajmują wiele miejsca, a sprawią mnóstwo frajdy!

Gry karciane dla dzieci

1. Paszczaki

Obsypana nagrodami dynamiczna rodzinna gra, którą wprost uwielbiamy! Zasady są bardzo proste i tłumaczy się je w mniej niż minutę :) Zadaniem graczy jest takie dokładanie kart, aby ułożyć pionowy lub poziomy rząd zaczynający się i kończący tym samym Paszakiem. Szybka, wesoła i emocjonująca gra dla całej rodziny.

Gra dla 2-6 osób

Wiek: 5+

Dostępna tutaj: Paszczaki

2. Kto to zrobił?

Zabawna i emocjonująca gra z… kupą w salonie w roli głównej ;) Celem gry jest jak najszybsze pozbycie się wszystkich swoich kart, a tym samym oczyszczenie naszych zwierzaków z podejrzenia zrobienia kupy w salonie. Niezbędny jest dobry refleks i pamięć.

Karty i żetony mieszczą się w małym pudełku z magnetycznym zamknięciem.

Gra dla 3-6 osób

Wiek: 6+

Dostępna tutaj: Kto to zrobił?

3. Sushi GO

W pudełku znajdziemy aż 108 kart z różnymi rodzajami sushi i dodatkami. Zadaniem graczy jest skomponowanie najpyszniejszego zestawu sushi – o najwyższej liczbie puntów. W tym celu podajemy sobie karty, co turę zostawiając jedną dla siebie. Wiele kart zyskuje punty dopiero, gdy mamy ich kilka lub najwięcej spośród graczy, co mocno wpływa na interakcję :)

Duży plus za świetne ilustracje, poręczne metalowe pudełko i klarowną instrukcję.

Gra dla 3-5 osób (opcjonalnie można dodać „gracza widmo” i grać w 2 osoby)

Wiek: 8+

Dostępna tutaj: Sushi GO

4. Punto

Dużo frajdy w mini pudełeczku! Znajdziemy w nim po 2 karty z 1-9 kropkami w czterech kolorach. Celem gry jest ułożenie pionowej, poziomej lub ukośnej linii z kart w swoim kolorze. Nie jest to takie łatwe, ponieważ gramy tylko na obszarze kart 6×6 i oczywiście przeszkadzamy sobie na potęgę ;)

Szybka i niedroga gra, którą można zabrać ze sobą wszędzie.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 7+

Dostępna tutaj: Punto

5. Spór o bór

Przepięknie zilustrowana gra karciana dla starszych dzieci i dorosłych. Gracze toczą pojedynek o uzyskanie kontroli nad polanami i zdobycie przewagi nad przeciwnikiem. Gra rozwija myślenie strategiczne. Dostępne są 3 warianty rozgrywki.

Gra jest polską wersji klasyka Schotten Totten.

Gra dla 2 osób

Wiek: 8+

Dostępna tutaj: Spór o bór

6. Sapiens

Świetna gra karciana z prostymi zasadami. Zadaniem graczy jest skompletowanie jak największej liczby „rodzin” z historii ludzkości (prehistoria, starożytny Egipt, cesarskie Chiny, Cesarstwo rzymskie, średniowiecze, oświecenie i przyszłość). Każda z nich składa się z sześciu kart. Gracze po kolei pytają o konkretne karty, np. „Czy masz zwierzątko z Egiptu?” Jeśli zapytany gracz jest posiadaniu tej karty, musi są oddać.

Gra jest bardzo estetycznie wydana i mieści się w bawełnianym woreczku i składanym tekturowym opakowaniu.

Gra dla 2-6 osób

Wiek: 5+

Dostępna tutaj: Sapiens

7. Kotobirynt

Niewielkich rozmiarów gra w wygodnym, zamykanym metalowym pudełku, które można zabrać wszędzie ze sobą. Celem graczy jest wytyczenie drogi od kota do opiekuna w taki sposób, żeby zdobyć jak najwięcej punktów. Gra uczy kombinowania przestrzennego i jest szybka – ok. 15 minut na rozgrywkę.

Gra dla 1-4 osób

Wiek: 6+

Dostępna tutaj: Kotobirynt

8. Potwory do szafy

Potwory do szafy to pierwsza gra moich dzieci. Bardzo udana wariacja na temat klasycznej gry w typie „memory”, a jednocześnie świetny sposób na oswojenie wieczornych lęków. Gra polega na przegonieniu każdego strasznego potwora do szafy, która jest częścią pudełka (rewelacyjny pomysł!).  Jak to robimy? Otóż każdy potwór boi się jednej… zabawki :) Po odkryciu właściwej, trzeba krzyknąć: „Uciekaj potworze do szafy!” i tak też się dzieje – potwór chowa się i więcej nie straszy dziecka. A zabawkę odkładamy obrazkiem na dół (i tu mamy element memo).

Gra dla 1-6 osób

Wiek: 2,5+

Dostępna tutaj: Potwory do szafy

9. Wirus + dodatki

Rewelacyjna gra karciana dla starszaków i dorosłych. Zadaniem graczy jest przeciwstawienie się epidemii i zbudowanie zdrowego ciała z czterech kart organów – nie będzie to proste! Na drodze staną nam przeróżne przeszkody oraz inni gracze. Super emocjonująca rozrywka z negatywnymi interakcjami :)

My szybko dokupiliśmy też dodatek do gry „Wirus 2 Ewolucja” z kolejną porcją kart.

Gra dla 2-6 osób

Wiek: 8+

Dostępna tutaj: gra WIrus

Dodatek do gry Wirus

10. Pora na stwora

Pora na stwora to gra karciana, do której już zawsze będę mieć sentyment. Nie zliczę ile razy już w nią grałam z dziećmi! Ma proste zasady, a rozgrywka jest błyskawiczna – trwa kilka minut. Gra polega na ułożeniu z trzech elementów wylosowanego stworka. Każdy gracz oczywiście chce ułożyć innego, więc gra jest bardzo emocjonująca.

Dzięki niewielkim rozmiarom świetnie nadaje się na mniejsze i większe wycieczki.

Dla 2-6 osób

Wiek: 4+

Dostępna tutaj: Pora na stwora – aktualnie niedostępna, ale dam znać jak się pojawi.

11. Sabotażysta

Bardzo dobra gra karciana, w której staramy się jak najszybciej dotrzeć do skarbu i odkryć, kto sabotuje nasze starania i chce zagarnąć skarb wyłącznie dla siebie. Rywalizacja, strategia, sojusze – to wszystko i mnóstwo emocji kryje się w tym niewielkim pudełku.

Dla 3-10 osób

Wiek: 8+

Dostępna tutaj: Sabotażysta

12. Uno

Klasyczna gra karciana, do której często wracaym. Zasady są bardzo proste – należy jak najszybciej pozbyć się swoich kart, wykładając je na ogólny stos zgodnie z kolorami lub liczbami. Rozgrywkę uatrakcyjniają specjalne karty akcji, więc nie jest to takie proste. Gra trenuje logiczne myślenie, spostrzegawczość i refleks.

Gra dla 2 i więcej osób

Wiek: 7+

Dostępna tutaj: Uno

13. Ja ci pokażę! Junior

Ja ci pokażę!, czyli kalambury dla dzieci w ciekawym wydaniu. Losujemy kartę z hasłem i pokazujemy je na kilka sposobów, zgodnie z rewersem następnej karty:

  • opisanie (bez użycia niedozwolonych słów)
  • opisanie smutnym głosem
  • opisanie wesołym głosem
  • pokazanie bez mówienia
  • pokazanie z zamkniętymi oczami
  • wydawanie dźwięków

Na początku można oczywiście pokazywać hasło w dowolny sposób, można grać zespołami albo nawet w 2 osoby. Jest kilka wariantów, zasady można dopasować do umiejętności i wieku graczy. 

Gra dla 2-8 osób

Wiek: 5+ (po uproszczeniu można grać już z 4-latkami)

Dostępna tutaj: Ja ci pokażę! Junior

A tu wersja dla starszych dzieci (10+) i dorosłych:

14. Kalambury dla dzieci

A jeśli Wam mało kalamburów, to polecam też ten zestaw :) Na każdej karcie są tu 4 hasła – jedno narysowane dla dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać. Hasła są proste, możemy je pokazywać albo rysować :)

Gra dla 2 i więcej osób

Wiek: 4+

Dostępna tutaj: Kalambury dla dzieci

15. Spacer po Burano

Spacer po Burano to gra karciana, która polega na budowaniu kolorowych kamieniczek. Podczas gry trzeba podejmować wiele małych, strategicznych decyzji i… przeszkadzać współgraczowi ;)

Burano to wenecka wyspa, która słynie z kolorowych kamieniczek. I właśnie tworzenie takich kamieniczek jest naszym zadaniem. W grze trzeba sporo myśleć, kombinować, przeliczać. W końcowym podliczeniu punktów pomaga dołączony notes.

Gra dla 1-4 osób

Wiek: 10+

Dostępna tutaj: Spacer po Burano

16. Misia i jej mali pacjenci

Prosta i przyjemna gra karciana dla przedszkolaków, choć tak naprawdę i starsze dzieci chętnie w nią grają. Zadaniem graczy jest zebranie zwierzątek, tak aby suma punktów wynosiła min. 10.

Każdy gracz w swojej turze odsłania jedną kartę ze zwierzątkiem i, jeśli pasuje, dołącza do swojego zbioru (czyli leczy w klinice). A karta pasuje, jeśli ma wspólny element z poprzednią w kolekcji – albo rodzaj zwierzątka albo ich liczbę (1-3). Dodatkowo w talii są dwie karty medyczne, które pasują zawsze i po których można w klinice leczyć dowolne zwierzątko (lub zwierzątka).

Wiek: +3

Aktualnie niedostępna, ale dam znać jak się pojawi.

17. Dobble

Dobble polecałam już wiele razy i nie mogło jej zabraknąć w zestawieniu najlepszych gier karcianych dla dzieci. Zabawa polega na jak najszybszym wyszukiwaniu wspólnych symboli na kartach. Każda z kart ma wspólny jeden symbol z każdą inną kartą. Musimy je jak najszybciej odszukiwać i nazywać. Gra ćwiczy spostrzegawczość i działanie pod presją czasu. Szybka rozgrywka i duże emocje :)

Wersji Dobble jest mnóstwo, łatwo dobrać je do zainteresowań dziecka. Różnią się między sobą nie tylko motywem, ale też liczbą kart i symboli na karcie. Dlatego też niektóre są oznaczone na pudełku jako 4+, a inne 6+. Moim zdaniem gdy dziecko załapie sens gry, to ogarnie też trudniejsze wersje bez problemu.

Wiek: 4+

Gra dla 2-5 graczy

Dostępna tutaj: gra Dooble – różne rodzaje

18. Wtedy kiedy

Niewielkich rozmiarów gra, którą można zabrać ze sobą i zasady, które tłumaczy się w minutę sprawiają, że często w tę grę gramy z naszymi gośćmi albo jako przerywnik między innymi grami.

Każdy gracz układa swoją oś czasu, dokładając kolejne karty w odpowiednich miejscach. Na każdej z nich znajduje się opis jakiegoś wydarzenia historycznego (i nie tylko), żeby zdobyć kartę należy powiedzieć, w którym miejscu na osi czasu będzie pasować. Czyli nie trzeba znać konkretnej daty, wystarczy się mniej więcej orientować.

Gra dla 2-8 osób

Wiek: 10+

Dostępna tutaj: Wtedy kiedy

19. Kto da mniej? Państwa i Zwierzęta

Ciekawa gra edukacyjna dla dzieci. Zadaniem graczy jest odgadnięcie jakie zwierzęta/kraje ukrywają się na kartach. W tym celu gracze słuchają wylosowanych podpowiedzi oraz deklarują, ilu pytań potrzebują, aby rozwiązać zagadkę. Grę można łatwo dostosować do umiejętności i wieku graczy, wybierając łatwiejsze karty, czytając więcej podpowiedzi, uznając niepełne odpowiedzi (np. „wieloryb” zamiast „płetwal błękitny”). 

Gra dla 2-5 osób

Wiek: 8+

Dostępne tutaj:

Kto da mniej? Państwa

Kto da mniej? Zwierzęta

20. Polska Luxtorpeda

Gra karciana dla dzieci, w której liczą się refleks i dobra pamięć. Na początku rozgrywki ustawiamy w rzędzie karty kategorii oraz po 1 karcie obiektu. Staramy się zapamiętać obiekty, po czym je zakrywamy. Pozostałe karty tasujemy i odkrywamy po jednej. Następnie należy dopasować kartę do odpowiedniej kategorii, przypominając sobie jaki obiekt jest zakryty. Jeśli nam się uda, zdobywamy kartę, czyli punkt.

Warto zaglądać do instrukcji, bo oprócz wyjaśnionych reguł, mamy tu ciekawe opisy wszystkich obiektów występujących w grze.

Gra dla 2-8 osób

Wiek: 5+

Dostępna tutaj: Polska Luxtorpeda

Wpis zawiera linki afiliacyjne.


Mogą Ci się spodobać