GRY PREZENTOWNIKI

Gry planszowe dla dwojga – najlepsze planszówki na prezent

Gry planszowe dla dwojga to świetny pomysł na prezent – dla męża, partnera, przyjaciółki i innej bliskiej osoby. My z mężem często sobie też robimy taki wspólny prezent pod choinkę :) Wybrałam dziś nasze ulubione planszówki dla 2 osób – takie, które umilą Wam wieczory.

Skupiłam się na grach planszowych, w które gram z mężem, ale niektóre są też odpowiednie dla starszych dzieci – w kilka gramy już też z Tosią. Jedne zajmą Wam 15 minut, inne cały wieczór. Każdą gorąco polecam!

gry planszowe dla dwojga

Najlepsze gry planszowe dla dwojga

1. Zamek

To jest chyba aktualnie nasza ulubiona planszówka. Szybko się rozkłada, zasady są proste, ale trzeba trochę pomyśleć – myślenie strategiczne to klucz do wygranej! Ale też nie jest tak, że jedna decyzja przesądza o wygranej. Pojedyncza rozgrywka to ok. 30-45 minut.

Gra polega na rozbudowywaniu swoich obszarów – zamków, chlewików i kontrolowanych łąk. Świetna zabawa! Drewniane pionki w zestawie.

Gra tylko dla 2 osób

Wiek: 8+

Dostępna tutaj: gra Zamek

2. Domek

Bardzo przyjemna i ładna gra planszowa, w której urządzamy swój domek – poprzez wybór różnych kart decydujemy o rozkładzie i wielkości pomieszczeń. Prosta strategia, dużo frajdy. Można grać też z dziećmi. Rozgrywka trwa ok. 30 minut.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 7+

Dostępna tutaj: gra Domek

3. Spacer po Burano

Niewielkich rozmiarów gra, a ile emocji! Spacer po Burano to gra karciana, która polega na budowaniu kolorowych kamieniczek. Podczas gry trzeba podejmować wiele małych, strategicznych decyzji i… przeszkadzać współgraczowi ;)

Gra dla 1-4 osób

Wiek: 10+

Dostępna tutaj: gra Spacer po Burano

4. Wtedy kiedy

Niewielkich rozmiarów gra, którą można zabrać ze sobą i zasady, które tłumaczy się w minutę sprawiają, że często w tę grę gramy z naszymi gośćmi albo jako przerywnik między innymi grami.

Na ponad 270 dwustronnych kartach mamy ponad 500 różnych wydarzeń – naszym celem jest stworzyć ciąg chronologiczny 10 kart. Nie trzeba znać konkretnej daty – żeby dołączyć kartę trzeba tylko wiedzieć / zgadnąć, w którym miejscu powinna się ona znaleźć. Rozgrywka trwa ok. 20-30 minut.

Gra dla 2-8 osób

Wiek: 10+

Dostępna tutaj: gra Wtedy kiedy

5. Brain Box

Bardzo ciekawa, różnorodna i wymagająca gra planszowa dla dwojga i więcej graczy. Celem gry jest zdobycie karty z każdej kategorii (rozrywka, historia, sport itp.) – jak tego dokonać? Trzeb wpatrywać się przez 10 sekund w kartę z różnymi informacjami, a potem odpowiedzieć na wylosowane pytanie. To wcale nie jest proste! Trzeba się mocno skupić.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 8+

Dostępna tutaj: gry Brain Box

6. Nogi za pas

Nogi za pas to ciekawa gra z prostymi zasadami. Celem gry jest dotarcie do planszy PRAWIE najszybciej – punktowane miejsca to drugie, trzecie i czwarte. Dla utrudnienia kolory naszych rycerzy pozostają tajemnicą, a każdy gracz zdobywa punkty aż za 3 pionki na planszy. W dodatku po piętach depcze nam… smok :)

Rozgrywka trwa ok. 30 minut.

Gra dla 2-7 osób

Wiek: 7+

Dostępna tutaj: gra Nogi za pas

Gry planszowe dla dwojga – kolejne propozycje

7. Jenga

Klasyk! Gra zręcznościowa, składająca się z 54 drewnianych klocków, z których układamy w odpowiedni sposób w wieżę. Potem naprzemiennie wyjmujemy po 1 klocku – przegrywa osoba, która zburzy wieżę.

Rozgrywka może być baaaardzo krótka ;) Ale emocjonująca!

Gra dla 2-8 osób, ale można też potrenować samodzielnie ;)

Dostępna tutaj: gra Jenga

8. Kotobirynt

Niewielkich rozmiarów gra w wygodnym, zamykanym metalowym pudełku, które można zabrać wszędzie ze sobą. Celem graczy jest wytyczenie drogi od kota do opiekuna w taki sposób, żeby zdobyć jak najwięcej punktów. Gra jest szybka – ok. 15 minut na rozgrywkę.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 6+

Dostępna tutaj: gra Kotobirynt

9. Rummikub

Genialna, klasyczna gra na myślenie i koncentrację. Gra polega na układaniu ciągów liczbowych lub kolorystycznych w zakresie liczb 1-13. Świetny trening myślowy! Rozgrywka trwa ok. 30 minut.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 7+

Dostępna tutaj: gra Rummikub

10. Scrabble

Tej gry nie trzeba chyba nikomu przedstawiać :) Z woreczka losujemy literki, z których układamy słowa na planszy. Im trudniejsze słowo i lepsze miejsce na planszy – tym więcej punktów.

Rozgrywka może trwać bardzo długo, ale zwykle mieścimy się w 45-60 minutach.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 10+

Dostępna tutaj: gra Scrabble

11. Bukiet

Baardzo fajna gra logiczna na myślenie i kombinowanie! Wcielamy się w rolę hodowcy kwiatów, który musi tak umiejętnie realizować zamówienia klientów, żeby pod koniec dnia wyprzedać towar. Nie zawsze jest to jednak możliwe, więc i ujemne punkty się trafiają. Rozgrywka trwa ok. 15 minut.

Gra dla 2-5 osób, można też potrenować samodzielnie

Wiek: 8+

Dostępna tutaj: gra Bukiet

12. Totem

Bardzo ładna i ciekawa gra, w którą mogą grać też starsze dzieci. Celem gry jest ułożenie kolorowego totemu w układzie jak najbardziej zbliżonym do tego, który wylosowaliśmy na początku rozgrywki. Trzeba pokombinować. Rozgrywka trwa ok. 25 minut.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 6+

Dostępna tutaj: gra Totem

13. Karaluch

Wesoła gra dla każdego – my tę grę kupiliśmy z myślą o dzieciach, ale tak naprawdę często po nią sięgamy do grania we dwoje wieczorem. 1-2 partyjki Karalucha i od razu człowiek rozbudzony ;) Gra polega na zapędzeniu biegającego w różne strony karalucha do pułapki. Nie jest to proste – karaluch jest najprawdziwszym w świecie robocikiem!

Jedna rozgrywka to wg instrukcji 5 pościgów za karaluchem, trwa to ok. 15 minut, ale można też rozegrać mniej lub więcej partii, jak wolicie. Więcej o grze przeczytacie TUTAJ.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 5+

Dostępna tutaj: gra Karaluch

I na koniec dwie „kobyły” – absolutnie wspaniałe gry, w które gramy niestety bardzo rzadko. Reguły są bardziej złożone, trzeba rozłożyć wiele elementów i pamiętać o różnych zasadach. Podczas gry bardzo często zaglądamy do długiej instrukcji. Na całą rozgrywkę trzeba sobie zarezerwować min. 2 godziny albo i więcej.

14. Osadnicy. Narodziny imperium

Strategiczna gra planszowa dla dwojga i więcej graczy, w której wcielamy się w przedstawicieli dawnych cywilizacji i rywalizujemy ze sobą – powiększamy terytorium, zbieramy surowce, wznosimy budowle. Grę można rozbudowywać o różne dodatki. Czas samej rozgrywki to ok. 60 minut.

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 10+

Dostępna tutaj: gra Osadnicy. Narodziny imperium

15. Robinson Crusoe. Przygoda na przeklętej wyspie

Niesamowita gra kooperacyjna, w której wspólnie walczymy o przetrwanie wcielając się w role rozbitków na bezludnej wyspie. Rozgrywka trwa ok. 2 godzin + czytanie zasad ;) Ale warto! Choć głównie się tu przegrywa ;)

Gra dla 2-4 osób

Wiek: 10+

Dostępna tutaj: gra Robinson Crusoe. Przygoda na przeklętej wyspie

To tyle, jeśli chodzi o moje ulubione gry planszowe dla dwojga. To oczywiście tylko część naszych zbiorów, ale w niektóre gry zdecydowanie lepiej się gra w większym gronie, dlatego ich nie ujęłam w dzisiejszym zestawieniu. Kilka pozycji też pominęłam, bo są praktycznie do kupienia.

Gry planszowe dla dwojga – a Ty co polecasz? Napisz w komentarzu w co lubicie grać!

Na swojej liście gier do kupienia mam jeszcze:

Wsiąść do pociągu

Escape Room

Gierki małżeńskie

CV. Co by było, gdyby…


Mogą Ci się spodobać

3 komentarze

 • Reply
  Edyta
  3 grudnia 2020 at 08:50

  Dziękuję bardzo za ten wpis, na pewno skorzystamy! Nie tak łatwo wybrać grę, która będzie nam naprawdę służyć, a nie tylko kurzyć się na półce z różnych powodów. My często łupaliśmy w Scrabble i remika, ostatnio już nam się nieco znudziły. Z gier dla dwojga polecam Mr Jack, po opanowaniu zasad (nie są trudne, ale trzeba pamiętać, co robi dana postać) jest już gra na całego, żeby obrać odpowiednią taktykę ;) U znajomych ogromnie spodobała mi się gra Korzenny szlak, ale niestety graliśmy tylko raz, dlatego nie mogę się doczekać powtórki, gdy będzie więcej czasu. Pozdrawiam!

 • Reply
  Idka
  8 grudnia 2020 at 10:03

  Polecamy gry : Gejsze, Kruki i Sen. Nasze ulubione dwuosobowe:)

 • Reply
  Bartek
  10 listopada 2022 at 14:27

  WItam, bardzo cieplo polecam gre DC Pojedynek Superbohaterow, ze swoja partnerka bawimy sie za kazdym razem rownie dobrze. Pozdrawiam:)

Zostaw komentarz