POLECANE ZABAWKI

Drewniane układanki dla dzieci – TOP 8

drewniane puzzle dla dzieci

Drewniana układanka jest idealnym prezentem dla dziecka. Rozwija zdolności manualne, trenuje koncentrację, kojarzenie faktów, logiczne i przestrzenne myślenie. A przy tym zapewnia mnóstwo świetnej zabawy! (I nie zajmuje dużo miejsca w domu ;) ) Słowem – idealny prezent dla maluszka od Mikołaja!

Wybrałam 7 najfajniejszych moim zdaniem drewnianych układanek dla małych dzieci (większość z nich jest oznaczona +2, ale śmiało możesz się nimi bawić już z rocznym maluchem), mam też coś extra dla starszaków – układankę, która zachwyci 4-5 latków, a będzie też świetną pomocą w podstawówce!

Ale zacznijmy od układanek dla maluszków. Wszystkie znajdziesz w sklepie dobrezabawki.com. Śmiało zajrzyj tam też w poszukiwaniu innych mądrych zabawek dla dzieci – ja się jeszcze nigdy nie zawiodłam.

Drewniane układanki dla dzieci (maluchy)

1. Drewniana układanka sensoryczna

Prosta i rewelacyjna układanka dla najmłodszych! Oprócz dopasowania 4 solidnych, ale dobrze leżących w małych rączkach elementów na podstawce, dziecko również z zaciekawieniem odkrywa różne faktury. Każde zwierzątko (krówka, owieczka, kurczak, świnka) ma też inny geometryczny kształt – koło, trójkąt, kwadrat i prostokąt i inny, wyrazisty kolor. To świetny początek przygody z puzzlami dla maluchów – Helenka jest zachwycona i faktycznie próbuje już wkładać drewniane elementy w odpowiednie miejsca, oczywiście z moją pomocą :) Uwielbia też paluszkiem pocierać futerko owieczki i przytulać się do mięciutkiej krówki.

Do kupienia tutaj: Puzzle Granja Tela Goula

2. Drewniana układanka warstwowa (puzzle warstwowe)

Oryginalny pomysł na puzzle dla maluszków. Drewniana podstawka wyżłobiona jest na wielu poziomach i mieści autka w różnych rozmiarach. Każde z nich ma też inny wyrazisty kolor. Autka świetnie pasują do małej rączki i dają się łatwo wyjmować. Na tym zestawie można uczyć maluchy porządkowania przedmiotów na podstawie wielkości (autka są w 5 różnych wielkościach) i kolorów. Helence aktualnie największą frajdę sprawia wyjmowanie wszystkich elementów po kolei, a Tosia chętnie odrysowuje samochody na kartce. Zabawka na lata!

Do kupienia tutaj: Układanka warstwowa Autka Goki

3. Drewniana układanka manipulacyjna

Bardzo mi brakowało takiej zabawki przy starszej córce. Kilka razy miałam kupić i zawsze coś stawało mi na przeszkodzie. A to myślałam, że jeszcze jest za mała, a to że już za duża. Duży błąd! Taka drewniana układanka motoryczna jest świetną zabawką dla dzieci w przeróżnym wieku, najbardziej jest polecana dla 2 i 3-latków, choć i dla niespełna rocznej Helenki jest bezpieczna i… fascynująca! Tak! Hela próbuje nałożyć elementy na pierwszy, prosty drążek bez wystających elementów i nawet jej się to czasem udaje. Drugi, z wypustkami, sprawia już pewne problemy, więc sprawa warta jest jej większej uwagi, za to trzeci, wygwintowany… Ten jest już bardziej problematyczny, choć mała już odkryła, że należy kręcić kółkiem, a nie go wkładać na trzonek. Uwielbiam ją obserwować przy tej zabawie, mam wrażenie, że ten zestaw mocno rozwija jej zdolności manualne i logiczne myślenie.

Do kupienia tutaj: Układanka manipulacyjna motoryczna

4. Drewniana układanka przestrzenna

Kolejna genialna układanka, którą tym razem wykorzystujemy głównie do wesołej, rodzinnej zabawy! Oprócz podstawki w zestawie znajduje się 9 elementów – po 3 z podstawowych figur geometrycznych – prostokąta, trójkąta i koła. Każda z nich ma inną wielkość i do siebie pasuje. Figury można porządkować nie tylko rodzajem, ale również wielkością i kolorem, można próbować wkładać jedne w drugie, a także tworzyć wieże. Tosia i tata chętnie udają, że figury są ślimakami, a Helenka… Helenka próbuje głównie im je zabrać i zjeść ;) Wiele frajdy sprawia jej też obserwowanie (i próby powtórzenia) tego, jak niektóre elementy chowają się w innych.

Świetna jakość!

Do kupienia tutaj: Układanka geometryczne formy

5. Drewniana układanka z cyframi

Klasyka w najlepszym wydaniu. 10 cyfr – od 0 do 9 na drewnianej tabliczce z namalowaną odpowiednią ilością elementów na miejscu każdej z nich. Zabawką bawi się zarówno 4,5-letnia Tosia, która jest na etapie fascynacji literkami i cyferkami, czytaniem i pisaniem, jak i prawie roczna Helenka, na którą jak magnes działają idealnie psujące do rączki uchwyty każdego elementu. Póki co wyrzuca wszystkie z nich, ale myślę, że za jakiś czas zacznie pierwsze próby dopasowywania cyferek do odpowiednich miejsc, a siostra chętnie jej pomoże.

Do kupienia tutaj: Układanka z cyframi

6. Drewniana układanka ze zwierzętami i ich umaszczeniem

Układanka ze zwierzątkami to must have chyba w każdym domu. Propozycja od niemieckiej firmy Goki jest wyjątkowa, bo dopasowujemy tu zwierzaki nie tyle do odpowiednio wyżłobionych miejsc, co do odpowiadającego im umaszczenia. Dzięki temu dziecko ćwiczy zdolności manualne, ale też spostrzegawczość, umiejętność logicznego myślenia i pamięć.

Do kupienia tutaj: Układanka ze zwierzętami i ich umaszczeniem

7. Drewniana układanka w formie pasków

Ciekawa forma układanki/puzzli dla najmłodszych. Tym razem zadaniem dziecka jest stworzenie obrazka z 5 poziomych elementów o różnych sposobach łączenia. Na każdym z nich widnieje inny charakterystyczny element – w tym przypadku żółw, ryba, delfin, rozgwiazdy i chmurki. Części dobrze się komponują i doskonale pasują do małych rączek.

Do kupienia tutaj: Układanka w formie pasków W morzu

Drewniane układanki dla dzieci (starszaki)

Drewniana mapa Europy

Drewniana mapa Europy dla starszych przedszkolaków i uczniów (+5) z miejsca stała się jedną z ulubionych aktywności domowych Tosi, detronizując przy okazji wszystkie jej puzzle. Ta układanka miała być prezentem na Mikołajki albo na Gwiazdkę, jednak ospa pokrzyżowała nam plany i zmusiła do wyciągnięcia ze schowków kilku zabawek, które pomagają poprawić humor i przy okazji zajmują na dłużej naszego przedszkolaka.

Tosia układa mapę Europy co najmniej kilka razy dziennie. Z początku potrzebowała mojej pomocy, jednak szybko układanie niekiedy naprawdę maleńkich elementów przestało sprawiać jej trudność. Zaczyna zawsze od Skandynawii, potem przychodzi kolej na Hiszpanię, Włochy, Grecję, Wielką Brytanię, Francję i ukochaną Polskę, którą zawsze przytula do policzka. Kolejne fragmenty układanki ekspresowo znajdują swoje miejsca, a my przy okazji ćwiczymy nazwy krajów i ich stolice.

Układanka ma nie tylko walory edukacyjne, ale pomaga też rozwijać pamięć, koncentrację i zdolności manualne (operowanie na naprawdę małych elementach). Dołączona jest do niej kolorowa karta z flagami wszystkich krajów, stolicami i podpowiedzią – rysunkiem mapy.

Do kupienia tutaj: Puzzle Mapa Europy Goki


Mogą Ci się spodobać

1 Komentarz

Zostaw komentarz