BIBLIOTECZKA

7 świetnych książek dla dzieci na ferie i nie tylko

Hej! Dziś mam dla Ciebie aż 7 świetnych książek dla dzieci, które przeczytaliśmy w ostatnim czasie, a raczej czytamy – wciąż i wciąż… Ciężko się od nich oderwać!

Przy każdej książce podaję sugerowany wiek dziecka, zawsze wspominam też, jeśli książka ma kartonowe „dziecioodporne” strony, czy raczej trzeba obchodzić się z nią delikatnie. Dobrze wiem jak ważna jest to informacja! ;)

Małe nasionko

„Małe nasionko” to książka autora naszej ukochanej, a przy tym kultowej już książki „Bardzo głodna gąsienica”. Strona po stronie obserwujemy cykl życia rośliny – od nasionka do kwiatu. Z zapartym tchem śledzimy, czy małemu nasionku uda się znaleźć odpowiednie miejsce do zakiełkowania. A nie jest to wcale takie proste! Trudnej wędrówki część nasionek niestety nie przetrwa, niektóre rośliny zostaną przedwcześnie zerwane – tak to już jest z kwiatami. A nasze małe nasionko? Tego już nie zdradzę, ale historia kończy się szczęśliwie i wspaniale ilustruje cykl natury i przemijanie.

Wspaniała opowieść!

Dla kogo? Polecam dla dzieci w wieku 2-5 lat

E. Carle, wyd. Tatarak

Dostępna tutaj: Małe nasionko

Kolorowy potwór

Długo oczekiwane kartonowe wydanie rewelacyjnej książki o emocjach. „Kolorowy potwór” w nowym wydaniu ma mniejszy format i niestety też mniej stron, dlatego polecam go przede wszystkim młodszym dzieciom. Będzie idealny już dla 2-latków, których temat nazywania i rozpoznawania emocji szczególnie dotyczy.

Kolorowy potwór czuje się jakoś dziwnie, ma mętlik w głowie – i nic dziwnego, skoro poplątały mu się emocje! Musi je rozpoznać i posegregować, żeby odzyskać spokój. Świetny trening dla dziecka i wstęp do zrozumienia swoich emocji.

Dla kogo? Polecam dla 2-3-latków

A. Llenas, wyd. Mamania

Dostępna tutaj: Kolorowy potwór – kartonówka

A tu znajdziesz klasyczną wersję z cienkimi stronami: Kolorowy potwór

Przemoc. NIE!

Bardzo ważna i potrzebna książka, która powinna znaleźć się w każdej biblioteczce. „Przemoc. NIE!” to praktyczny przewodnik po tym, skąd się bierze agresja, jak jej zapobiegać, jak ją rozpoznać i co zrobić, gdy jesteśmy jej świadkiem albo ofiarą. Proste, przejrzyste komunikaty, pomocne grafiki i świetne opracowanie tego trudnego tematu. Książka daje praktyczne narzędzia i jasne instrukcje co robić, gdy spotykamy się z przemocą, zarówno cielesną, jak i psychiczną i słowną. Jak się bronić przed przemocą? Jak wyrwać się z błędnego koła przemocy? Gdzie szukać pomocy?

Z tej serii zostały wydane też książki „Zły dotyk. NIE!” oraz „Rasizm i nietolerancja. NIE!” – na pewno dokupimy.

D. de saint Mars, S. Bloch, wyd. Muchomor

Dla kogo? Polecam dla dzieci 5+

Dostępna tutaj: Przemoc NIE!

Książka została dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Wiem co jem! Pomidory i Czekolada

Nowa seria wydana w ramach Akademii Mądrego Dziecka. Bardzo fajne książki tematyczne o tym, skąd się bierze nasze jedzenie – aktualnie dostępne są książki o pomidorach, czekoladzie, bananach i chlebie. Na zdjęciach poniżej możesz zobaczyć dwie pierwsze części.

Pomidory. Skąd się wzięły pomidory w naszej kuchni? Co z nich uzyskujemy? Dlaczego są takie zdrowe? Mnie najbardziej zaskoczył fakt, że początkowo pomidory sadzono jako… rośliny ozdobne ;)

Czekolada. Skąd się bierze kakao? Jak wygląda droga od drzewa kakaowca do tabliczki czekolady? Jakie są rodzaje czekolady i czym się między sobą różnią? Komu czekolada może zaszkodzić?

Dla kogo? Polecam dla dzieci 4+

M. Francesconi, S. Dumas Roy, wyd. HarperKids

Dostępne tutaj:

WIem co jem! Pomidory

Wiem co jem! Czekolada

Szczęśliwe przypadki

„Szczęśliwe przypadki” to rewelacyjnie opracowana książka o tym, jak wynaleziono różne rzeczy, których używamy na co dzień. Za wieloma tymi wynalazkami stoją zaskakujące przypadki! Gdyby nie szczęśliwy traf, kto wie, jak wyglądałby teraz świat. Czy znalibyśmy penicylinę? W 1928 roku szkocki lekarz Alexander Fleming, zniechęcony nieowocnymi próbami wynalezienia substancji, która niszczy bakterie, zostawił swoje laboratorium i zrobił sobie przerwę. Po miesiącu odkrył, że do bakterii przez przypadek dostały się zarodniki pleśni, które… zabiły bakterie! I tak właśnie została wynaleziona penicylina, która uratowała miliony ludzi na całym świecie.

Niesamowita historia, prawda? Takich opowieści jest w tej książce znacznie więcej! Dowiemy się też jakie przypadki stały za wynalezieniem m.in. kawy, fajerwerków, gumki do ścierania, baterii, kuchenki mikrofalowej, czy kleju Super Glue ;)

Bardzo ciekawa i inspirująca książka.

Dla kogo? Polecam dla dzieci 6+ (dorosłych też zaciekawi!)

S. Romero Marino, M. Galbany, wyd. Muchomor

Dostępna tutaj: Szczęśliwe przypadki

Historia kobiet

Takiej książki brakowało w naszej kolekcji. Napisana prostym, przystępnym językiem opowieść o roli kobiet w zmieniającym się świecie – od czasów prehistorycznych, przez starożytność aż po XXI wiek. Jak wyglądała codzienność starożytnych Egipcjanek, Greczynek i Rzymianek? Czy mogły sobie same wybierać mężów? Jakie zawody wykonywały? Jak żyły kobiety w średniowieczu i co przyniosły kolejne wieki? Prześledzimy nie tylko stroje kobiet na przestrzeni stuleci, ale też niełatwą walkę o prawa kobiet i walkę z nierównościami. Dzieci dowiedzą się, czym jest feminizm, parytety, czy posag.

Książki historyczne na ogół skupiają się na mężczyznach, prowadzonych przez nich wojnach, stanowionych prawach, odkrywanych lądach.. A co w tym czasie robiły kobiety? Tego dowiemy się z tej wspaniałej książki. Bardzo polecam!

Dla kogo? Polecam dla dzieci 6+

K. Radziwiłł, wyd. Muchomor

Dostępna tutaj: Historia kobiet


Mogą Ci się spodobać