BIBLIOTECZKA

18 książek na Dzień Dziecka

Książka na Dzień Dziecka to dobry pomysł! Zarówno jako główny prezent, jak i wartościowy dodatek :) Dziś mam dla Ciebie aż 18 super nowości książkowych dla dzieci od 1. roku życia do 10. Same perełki!

Od razu zostawię też link do moich najnowszych propozycji zabawek na Dzień Dziecka, znajdziesz je tutaj:

Prezenty na Dzień Dziecka – nowe pomysły

A jakie książki polecam w tym roku?

Książki na Dzień Dziecka – nowości 2022

1. W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada

Niesamowita książka, którą z miejsca pokochaliśmy. Super ciekawa treść, przepiękne, bajkowe ilustracje i wieeeele ciekawostek, które zainteresują dzieci. Co się dzieje, kiedy pada? Jak powstaje deszcz? Kim są meteopaci? Czy deszcz pachnie? Co zrobić, gdy zaskoczy nas burza? Dzieci dowiedzą się, czym są kwaśne deszcze, jak rozpoznać oznaki zbliżającego się deszczu, poznają historię piorunochronów i parasoli. A to dopiero początek naszej deszczowej przygody!

Bardzo, bardzo polecam! Z tej serii bardzo lubimy też książkę o nocy (TUTAJ o niej pisałam)

Dla kogo? Polecam dla dzieci 6+

M. Utnik, M. Piątkowska, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada

2. Jak dawniej żyły dzieci

Kolejna fantastyczna książka, która sprawiła, że moja córka rzuciła w kąt swoją aktualną lekturę ;) Jak w dawnych czasach żyły dzieci? Przeniesiemy w czasie i przestrzeni do czasów prehistorycznych, zajrzymy do starożytnych Sumerów, Egipcjan, Scytów, odwiedzimy Aleksandrię, dawną Japonię, wpadniemy też do Wikingów.

W każdym z tych miejsc dowiemy się mnóstwo o życiu ich mieszkańców, a zwłaszcza dzieci. Poznamy różne ciekawostki, zwyczaje, tradycje i cechy charakterystyczne każdej z kultur. Świetny pomysł na przekazanie wiedzy dziecku.

Wspaniała książka, bardzo ładnie wydana!

Dla kogo? Dla dzieci 5+

B. Hubbard, Ch. Engel, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Jak dawniej żyły dzieci

3. Przytulamy się oraz Ja też!

A teraz coś dla maluchów. Książki Hectora Dexeta były w naszym domu hitem, gdy Helenka miała 1-2 lata. Dzień w dzień je oglądaliśmy i czytaliśmy w kółko bez końca ;) Są naprawdę wyjątkowe, pomysłowe i zaskakujące. Emanują pozytywnymi emocjami, a dzięki różnym wycięciom bawią i angażują dziecko.

Dlatego dziś chciałam Ci pokazać dwie nowości z tej serii – „Przytulamy się” oraz „Ja też!” Pierwsza z nich pokazuje siłę przytulania i to, jak jest ono potrzebne i ważne. Zobaczymy jak przytulają się robaczki, ośmiornice, jeże, niedźwiadki, pingwiny i inne zwierzęta. W „Ja też!” przekonamy jak małe dzieci są podobne do… małych zwierzątek :) Bawią się, są noszone przez mamy, lubią przygody i odkrywanie świata. Urocze nowości dla maluchów!

H. Dexet, wydawnictwo Mamania

Dla kogo? Dla dzieci 1+

Dostępne tutaj:

Przytulamy się

Ja też!

4. Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów?

Superciekawa książka, którą gorąco polecamy wszystkim dzieciom ciekawym świata w wieku 6+. Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów? W jaki sposób rowerzysta może ocalić niedźwiedzie polarne? Czy wodą z rzeki można ogrzać mieszkanie? Jak filmik z internetu podróżuje po dnie morskim? Czy złota rybka byłaby szczęśliwsza w rzece? Te intrygujące pytania stanowią punkt wyjścia do rozmowy o ważnych zagadnieniach związanych z ochroną środowiska, zmianami klimatycznymi, odpadami i ekologią.

Książka jest pełna wiedzy podanej w bardzo przystępnej formie, a liczne ciekawostki i anegdoty oraz piękne ilustracje sprawiają, że lektura jest bardzo przyjemna. Polecam! Świetna na prezent.

Dla kogo? Dla dzieci 6+

E. Figueras, T. Gion, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów?

5. Pięknie się różnimy

Wspaniała książka o różnorodności oraz rozmaitych wyzwaniach i ograniczeniach, które stają przed dziećmi. Książka, która nie tylko uczy tolerancji i zrozumienia, ale też w prostych słowach wyjaśnia różne zagadnienia. Spektrum autyzmu, trudności w nauce, ADHD, niepełnosprawność fizyczna i intelektualna, problemy ze wzrokiem i słuchem – to tylko część tematów, które zostały tu rzetelnie przedstawione i wyjaśnione w taki sposób, że zrozumieją je już 5-6 letnie dzieci.

Książka uczy, że nie wolno nikogo oceniać po wyglądzie, że na świecie są różne kultury i grupy etniczne, a za sprawą m.in. emigracji możemy je poznać bliżej i zrozumieć. Każdy z nas jest inny, każdy ma swoje marzenia i cele, różnie patrzymy na świat, zmagamy się z innymi problemami, pochodzimy z różnych krajów. Różnorodność nie musi być problemem, może być naszą siłą.

Dla kogo? Dla dzieci 5+

T. Turner, A. Gilland, Akademia mądrego dziecka, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Pięknie się różnimy

6. Atlas rekordów świata

Kolejny niesamowity, wielkoformatowy atlas dla dzieci w naszej kolekcji! Tym razem przyjrzymy się niezwykłym rekordom – odkryjemy najbardziej trujące zwierzę na świecie, odwiedzimy najgorętsze miejsce na Ziemi, zwiedzimy najgłębsze podziemne miasto, poznamy najszybszą rybę, największą jaskinię, najwyższe drzewo. A to dopiero początek naszej przygody!

Wszystkie te niesamowite miejsca i zwierzęta zostały pięknie zilustrowane i w bardzo ciekawy sposób opisane. Lektura książki wciąga i inspiruje. Książka na lata, idealna na prezent. Bardzo polecam!

Dla kogo? Polecam dla dzieci 6+

L. Letherland, B. Handicott, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Atlas rekordów świata

7. Opowiem ci, mamo, co robi moje ciało

Świetnie napisana i genialnie zilustrowana książka dla przedszkolaków o ludzkim ciele. Z miejsca stała się ulubioną częścią Helenki z cyklu „Opowiem ci, mamo”. I wcale jej się nie dziwię! Książka krok po kroku wprowadza dużo przydatnej wiedzy, urozmaicając ją różnymi ciekawymi zadaniami na spostrzegawczość, łamigłówkami i labiryntami. Trudno się od niej oderwać, bawi i angażuje. Głównymi bohaterami tej części są Miłka i Staś (rodzeństwo), poznajemy również ich liczną rodzinę.

Dzieci dowiedzą się jak funkcjonuje nasze ciało, ile mamy zmysłów, gdzie znajdują się najważniejsze organy i do czego służą, które potrawy są zdrowe, a których powinniśmy unikać, jak najlepiej dbać o ciało, a także jak nazywać emocje i troszczyć się o siebie nawzajem.

Dla kogo? Dla dzieci 3+

M. Filipina, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Opowiem ci, mamo, co robi moje ciało

8. Matylda, Tymon i Różowa Banda

Kolejna część jednej z naszych ulubionych serii dla przedszkolaków! Tym razem Matylda i Tymon wybierają się na plac zabaw z tatą. Mają tam dużo swobody, bo tata wykorzystuje ten czas na lekturę (piąteczka!). Tymon wraz z kolegami planuje urządzić bazę za płotem, jednak chłopcy woleliby się bawić tam bez jego młodszej siostry. Matyldzie jest przykro, jednak szybko udowadnia, że będzie bardzo przydatnym członkiem Różowej Bandy. A dlaczego Różowej? Na znak tego, że chłopaki też mogą wszystko! Nawet lubić kolor różowy :)

Książki można czytać w dowolnej kolejności. Polecam dla dzieci w wieku 4+

I. Kostecka, A. Simeone, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Matylda, Tymon i Różowa Banda

9. seria Ty decydujesz! Czerwony kapturek i Trzy małe świnki

Świetne książki-zabawki :) Seria „Ty decydujesz” to nowość na rynku – interaktywne książki, w których na każdej stronie decydujemy w jakim kierunku rozwinie się akcja. Każda książka to 22 możliwe historie i 5 różnych zakończeń. Punktem wyjścia są klasyczne bajki o Trzech świnkach i Czerwonym Kapturku. Jednak niektóre rozwinięcia są baaardzo dalekie od oryginału, zaskakują i bawią ;) Super na prezent!

Dla kogo? Dla dzieci 3+

C. Saudo, J. Das, wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj:

Ty decydujesz! Czerwony kapturek

Ty decydujesz! Trzy małe świnki

10. seria Poznaję uczucia i emocje. Lubię być miły oraz Czasem się złoszczę

Nowy cykl książeczek dla maluchów w ramach Akademii Mądrego Dziecka. Tym razem na tapet bierzemy emocje i uczucia dzieci – jak je zidentyfikować, nazwać, a także wyrazić w taki sposób, aby nie ranić innych osób. Jakie sytuacje powodują złość u dzieci? Jak rozpoznać, że ogarnia nas złość, jak ochłonąć i się uspokoić? Książeczka („Czasem się złoszczę”) daje proste i pomocne narzędzia i techniki, które możemy trenować z maluchem. Bardzo pomocne!

W „Lubię być miły” sprawdzamy jak ważna jest uprzejmość, dlaczego warto być miłym i sobie pomagać. Na końcu książeczki znajduje się „barometr dobrych uczynków”, na którym dziecko może zaznaczać ile miłych rzeczy zrobiło danego dnia.

Książki mają wiele interaktywnych elementów, okienek, przesuwanek, a na końcu każdej z nich znajdują się dodatkowo porady dla rodziców.

Dla kogo? Polecam dla dzieci 2+

C. Books, Akademia Mądrego Dziecka, wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj:

Lubię być miły

Czasem się złoszczę

11. Superrobak

Jeśli lubicie Gruffalo, Zoga i Pana Patyka niezrównanego duetu Julia Donaldson i Axel Scheffler, Superrobaka możecie zamawiać w ciemno ;) A jeśli nie, czytajcie dalej. Superrobak to rymowana opowieść o sile wzajemnej pomocy i przyjaźni, która może zdziałać cuda. Główny bohater jest bardzo silny, zwinny i na co dzień pomaga innym mieszkańcom ogrodu, to prawdziwy superbohater. Jednak pewnego dnia sam wpada w tarapaty – zostaje porwany. Wtedy okazuje się, że nie trzeba mieć supermocy, żeby pomóc przyjacielowi :)

Dla kogo? Polecam dla dzieci 4+

J. Donaldson, A. Scheffler, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Superrobak

12. Maja i przyjaciele

Niesamowita książka wydana w dwóch językach – polskim i ukraińskim. Aby przejść do innej wersji językowej trzeba obrócić książkę „do góry nogami”, języki się nie przeplatają. Ale nie to jest najważniejsze. „Maja i przyjaciele” to piękna opowieść o tym, jak nasze sytuacje rodzinne mogą się różnić i mimo tych różnic możemy się przyjaźnić i szanować. Bohaterami książki są dzieci z czwartej klasy. Każde z nich ma swoją historię rodzinną. Wychowują się tylko z mamą albo tylko z tatą, ich rodzice są po rozwodzie albo stracili jedno z nich. Lewko został adoptowany, Maja ma dwie mamy, Chrystyna mieszka z babcią, bo jej rodzice pracują za granicą, tata Sofijki zaginął podczas wojny…

I choć tematy są trudne i poważne, to książka wcale nie jest przygnębiająca! Wręcz przeciwnie. Autorka w prostych słowach opowiada o tym, że się różnimy i nie ma w tym nic złego. Dodaje otuchy i przekazuje, że choć każdy jest inny i ma własną historię, możemy się przyjaźnić, szanować, bawić razem. Zwraca uwagę, że nie wolno nikogo wyśmiewać ani przezywać.

Zysk ze sprzedaży książki jest przeznaczony na pomoc dzieciom z Ukrainy (poprzez SOS Wioski Dziecięce).

Dla kogo? Dla dzieci 5+

L. Denysenko, M. Foya, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Maja i przyjaciele

13. Co się kryje w kwiatku?

Wspaniała, pięknie ilustrowana książka dla dzieci, która w przyjazny sposób przybliża nam świat roślin. Jak powstają kwiaty? Po co rośliny mają kwiaty? Co się w nich kryje? Poznamy budowę roślin, sprawdzimy co się kryje w glebie, jakie zadania mają liście, jak się rośliny rozmnażają i czym jest fotosynteza. A także wiele więcej!

Wiedza przekazana jest w bardzo obrazowy sposób, na pewno będziemy do tej książki wracać.

Dla kogo? Polecam dla dzieci 5+ (ale też przyda się w szkole)

R. Ignotofsky, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Co się kryje w kwiatku?

14. opowiadania o Muminkach

A teraz coś dla małych fanek i fanów Muminków. Pojedyncze opowiadania o przygodach Muminka, jego rodziny i przyjaciół idealne do czytania na dobranoc. W dwóch najnowszych częściach Muminek znajdzie list w butelce i wybierze się wraz z Ryjkiem na poszukiwania jego nadawcy („Muminek i nowy przyjaciel”), a także rozszyfruje zagadkę zaginionego notesu Tatusia i zrobi coś bardzo miłego dla… Buki! („Muminek i tajemnica lata”).

Dla kogo? Polecam dla dzieci 3+

na podstawie opowiadań T. Jansson, wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj:

Muminek i tajemnica lata

Muminek i nowy przyjaciel

To już wszystkie książki na Dzień Dziecka, które polecam w tym roku. Mam nadzieję, że wybrałaś coś dla siebie!


Mogą Ci się spodobać