Hej, hej! Mam nadzieję, że macie jeszcze trochę miejsca na półkach albo w wakacyjnych torbach i walizkach? Przygotowałam dziś dla Was nowe książkowe inspiracje – fajne książki dla dzieci idealne na wakacje :)
Jak zwykle, przy każdej z nich podaję sugerowany wiek dziecka.
Książki dla dzieci na lato
1. Hop! Hop! Książę z bajki!
Rewelacyjne połączenie czytania ze świetną zabawą. Książka, w której to dziecko decyduje, co stanie się dalej :) Na prawie każdej stronie mamy do wyboru kilka opcji – decydujemy, jak potoczy się fabuła. Moje dziewczynki uwielbiają tego typu książki, a nadal jest ich niewiele na rynku. Ta jest naprawdę wyjątkowa, bo oprócz świetnej konstrukcji, ma też bardzo fajną treść i wartościowe przesłanie.
Królewny Józefina i Róża mają już dosyć biernego czekania na księcia z bajki i postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Co z tego wyniknie? Jakie przygody przeżyją królewny i czy odnajdą księcia? A może tak naprawdę wcale nie to było celem wyprawy? ;)
Dla kogo? Polecam dla dzieci 3+
S. Misslin, A. Piu, wydawnictwo Kropka
Dostępna tutaj: Hop! Hop! Książę z bajki!
2. Złodziej kolorów
Ciepła i baśniowa opowieść o małym chłopcu, który odkrywa przepiękny, pełen zwierząt park. Pojawia się tam niespodziewanie mały szary człowieczek, który kradnie piękne kolory otaczającej ich przyrody i zwierząt. Czy chłopcu uda się je odzyskać? Jak tego dokona? I po co złodziejowi te wszystkie barwy?
Ponadczasowe przesłanie i piękne ilustracje tworzą niepowtarzalny klimat. Polecam na długie, letnie wieczory.
Dla kogo? Dla dzieci 4+
M. Gagliardi, Š. Zavřel, wydawnictwo Tatarak
Dostępna tutaj: Złodziej kolorów
3. Tak bardzo czekam, żeby cię przytulić
Nowa książka o jeżu i żółwiu, których znamy i lubimy już od dawna. O pierwszej książce z tej serii pisałam TUTAJ, ale można je czytać zupełnie samodzielnie. W „Tak bardzo czekam, żeby cię przytulić” wybudzony wiosną z zimowego snu jeż, bardzo tęskni za swoim najlepszym przyjacielem. Szuka żółwia, próbuje bawić się z innymi zwierzętami, jednak to nie to samo. Gdzie się podział żółw? Dlaczego nigdzie go nie ma? Na szczęście wszystko dobrze się skończy i jeż będzie wreszcie mógł uściskać swojego przyjaciela.
Dla kogo? Dla dzieci 3+
E. McLaughlin, P. Dunbar, wydawnictwo Mamania
Dostępna tutaj: Tak bardzo czekam, żeby cię przytulić
4. Ruda
Mądra, wzruszająca, ale i zabawna książka o tolerancji i akceptacji. Ruda jest rudą kotką, która urodziła się w rodzinie czarnych kotów. Od samego początku odstawała od rodziny nie tylko z powodu koloru sierści, ale i charakteru. Była niezależna, odważna i chodziła własnymi ścieżkami. W końcu opuściła rodzinny dom, a gdy do niego wróciła po latach… miała dla rodziców nie lada niespodziankę ;)
Świetna lekcja akceptacji, tolerancji i otwartości. To też opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno na zmianę poglądów i przyznanie się do błędu, a życie bywa przewrotnie i może nas nieźle zaskoczyć. Duży plus za piękne ilustracje!
Dla kogo? Dla dzieci 4+
P. Wilkoń, J. Wilkoń, wydawnictwo Tatarak
Dostępna tutaj: Ruda
5. Otwórz okienko
A teraz dwie nowości z serii „Bajki z okienkami”. To nowe wydania klasyków z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych z elementami do samodzielnego wycięcia, złożenia, sklejenia.
W książce „Otwórz okienko” poznajemy krasnoludka Michałka, który zbudował statek i szuka towarzystwa na swoją wyprawę. Jednak znalezienie drugiego podróżnika to nie taka prosta sprawa, więc Michałek zagląda do różnych domków i rozmawia z mieszkańcami. Po rozcięciu zaznaczonych linii, możemy to robić wraz z nim :) (U nas jeszcze okienka nie rozcięte, bo zabieramy książkę nad morze i tam będziemy się bawić)
Dla kobo? Dla dzieci 4+
H. Bechlerowa, H. Czajkowska, wydawnictwo Dwie Siostry
Dostępna tutaj: Otwórz okienko
6. Cztery misie i ten piąty
Interaktywna książka, w której możemy towarzyszyć czterem misiom na spacerze, w szkole i nad wodą. Na końcu książki znajdują się elementy do wycięcia, dzięki którym zrobimy kieszonki i będziemy wkładać do nich misie zgodnie z rozwojem opowieści. Czekają nas ciekawe przygody! A kim jest tytułowy piąty miś? O tym przekonacie się z książki :)
Dla kogo? Dla dzieci 4+
J. Krzemińska, H. Czajkowska, wydawnictwo Dwie Siostry
Dostępna tutaj: Cztery misie i ten piąty
7. Nelly Rapp i podziemne skrzaty
Nowa część serii o Nelly Rapp, którą moja starsza córka bardzo lubi. Przygody „upiornej agentki” są straszne tak w sam raz, czyli nie za bardzo ;) Dużo humoru, wartka akcja i sympatyczni bohaterowie – to wszystko sprawia, że książka wciąga i świetnie nadaje się do samodzielnej lektury.
Tym razem Nelly wraz ze swoim przyjacielem wybierają się do domu spokojnej starości, w którym mieszka jego pradziadek. Od samego początku czują, że coś jest nie tak z tym miejscem. Ogród jest zaniedbany, wszędzie jest straszny bałagan, ciągle coś ginie, a mieszkańcy są zmęczeni i śpiący. Czy za tym całym zamieszaniem stoją skrzaty? A może ktoś inny?
Dla kogo? Dla dzieci 6+
M. Widmark, Ch. Alvner, wydawnictwo Mamania
Dostępna tutaj: Nelly Rapp i podziemne skrzaty
8. Gra o spadek
Świetna książka dla starszych dzieci i młodzieży, zresztą ja też przeczytałam ją z dużą przyjemnością. Ciekawe postacie, super wciągająca fabuła, zagadki i łamigłówki – to wszystko sprawia, że książka jest idealną lekturą na lato. Ciężko się od niej oderwać.
Tytułowa gra to rozgrywka o wysoką stawkę, która rozpoczyna się wraz z odczytem testamentu pewnego tajemniczego milionera. Ukryte zostały w nim wskazówki prowadzące do zdemaskowania osoby, która zabiła starszego pana. Ten kto poradzi sobie ze skomplikowaną, niebezpieczną grą i rozwiąże zagadkę, odziedziczy spadek. Przed szansą staje 16 osób. Nie będzie to łatwe ani przyjemne!
Więcej nie będę zdradzać, żeby nie popsuć Wam całej zabawy, bo tak naprawdę intrygi i dziwne zdarzenia zaczynają się od pierwszej strony. Trzeba czytać uważnie, zapamiętywać i kojarzyć fakty. Niezła gimnastyka dla umysłu.
Dla kogo? Dla dzieci 10+ i młodzieży
E. Raskin, wydawnictwo Kropka
Dostępna tutaj: Gra o spadek
9. Miedziany listek i 10. Cynowy rycerzyk
Kolejne dwie propozycje to obyczajowe powieści dla dzieci autorstwa Emilii Kiereś, córki Małgorzaty Musierowicz (która wykonała ilustracje). O poprzednich tomach pisałam TUTAJ. Książki można czytać niezależnie od siebie, ale są wątki, które luźno do siebie nawiązują i wspólni bohaterowie.
„Miedziany listek” to historia Tereski, która właśnie zaczyna naukę w drugiej klasie podstawówki. Czuje się samotna, bardzo chciałaby mieć rodzeństwo i prawdziwą przyjaciółkę. To ciepła opowieść o potrzebie akceptacji, bycia lubianym, sile rodzinnych relacji i dziecięcej wyobraźni.
W „Cynowym rycerzyku” poznajemy Stasia (młodszego brata Antka z książki „Złota gwiazdka”) który po złamaniu nogi musi spędzić miesiąc wraz z tatą w domu wujostwa (rodziny Tereski z „Miedzianego listka”), którzy wyjechali w podróż. Chłopiec tęskni za mamą i rodzeństwem oraz aktywnościami, które są teraz dla niego niedostępne. Na szczęście spotyka dawną koleżankę Alicję i razem wpadają w wir przygody. Świetna opowieść o odwadze, strachu, przyjaźni i całej gamie dziecięcych emocji.
Dla kogo? Polecam dla dzieci 6+
E. Kiereś, M. Musierowicz, wydawnictwo HarperKids
Dostępne tutaj:
11. Leon pyta. Skąd się biorą dzieci?
„Leon pyta” to bardzo ciekawa seria książek dla dzieci, które łączą fabułę z ważnym dla dzieci tematem. W jednym z poprzednich wpisów polecałam część o Wróżce Zębuszce (TUTAJ).
Leon wkrótce zostanie starszym bratem, dlatego chce się dowiedzieć, skąd się biorą dzieci. Rodzice zbywają temat, więc chłopiec postanawia spytać kolegów, nauczyciela, babcię, lekarza, a nawet organistę w kościele. Każdy przekazuje mu mniej lub bardziej pomocne wskazówki, aż w końcu Leon łączy fakty. Choć fakt, że 8-9 letnie dziecko nie ma pojęcia o rozmnażaniu i szuka informacji od przypadkowych osób uważam za co najmniej niepokojące, podobnie jak poziom komunikacji w rodzinie, to takie poprowadzenie fabuły sprawia, że uzyskujemy sporo ważnych faktów z różnych źródeł oraz kilka punktów widzenia. A takie jest założenie tej serii.
Książka zdecydowanie dla dzieci, które wiedzą już, skąd się biorą dzieci. Mam nadzieję, że (nieprzekonani jeszcze) rodzice wyciągną z niej wniosek, że naprawdę warto rozmawiać z dziećmi otwarcie i nie zapętlać prostych tak naprawdę tematów przez własne skrępowanie.
Dla kogo? Dla dzieci 6+
M. H. Milewska, wydawnictwo Tatarak
Dostępna tutaj: Leon pyta. Skąd się biorą dzieci?
12. Leon pyta. Po co nam ta szkoła?
Leon jest już w czwartej klasie i nie zawsze chce mu się chodzić do szkoły. Gdy razem z kolegami i koleżankami bierze udział w projekcie „Szkoła marzeń”, pojawia się wiele pytań: Jak i po co powstały pierwsze szkoły? Jak dawniej wyglądała szkoła? Co dorośli zapamiętali ze swojej szkoły? Czego może nauczyć nas szkoła? I czy każdy wspomina ją dobrze?
Dzieci podchodzą do projektu poważnie, rozmawiają z dorosłymi, poznają wiele faktów, wypisują słabe i mocne strony swojej szkoły oraz to, jaka byłby ich wymarzona szkoła. Uczą się również pracy projektowej i poznają zdalną naukę.
Dobry punkt wyjścia do rozmowy z dzieckiem o szkole.
Dla kogo? Dla dzieci 6+
M. H. Milewska, wydawnictwo Tatarak
Dostępna tutaj: Leon pyta. Po co nam ta szkoła?