WNĘTRZA

10 pomysłów na plac zabaw dla dzieci w ogrodzie

1

Jak urządzić plac zabaw dla dzieci w ogródku? Zebrałam dla Was 10 najciekawszych pomysłów na ciekawy i bezpieczny plan zabaw dla dzieci w przydomowym ogrodzie. Startujemy!

Jak stworzyć wspaniałe miejsce do zabawy dla najmłodszych bez wychodzenia z własnego podwórka? Ogródek może stać się prawdziwym rajem dla dzieci, pełnym atrakcji i możliwości do zabawy na świeżym powietrzu. W tym wpisie znajdziecie proste i kreatywne sposoby na urządzenie placu zabaw, które sprawi, że Wasze dzieci będą zachwycone i spędzą mnóstwo czasu na radosnej zabawie na świeżym powietrzu :)

Plac zabaw dla dzieci w ogródku

Jeśli macie działkę lub mieszkacie w domu z choćby malutkim ogródkiem, możecie urządzić fajny plac zabaw dla dzieci i kącik relaksu dla rodziców większym lub mniejszym kosztem, w zależności od budżetu. Warto sobie wszystko zaplanować i przede wszystkim, przygotować teren tak, żeby był bezpieczny dla dzieci. Przestrzeń powinna być ogrodzona, czysta i uporządkowana. Warto rozważyć też zastosowanie oprysku przeciwko komarom i kleszczom. Dla nas to prawdziwe wybawienie, ale wiem, że nie wszyscy są zwolennikami takiego rozwiązania.

Na rynku jest ogromny wybór – można skomponować taki zestaw, który najbardziej będzie pasował do wieku naszych dzieci i ich zainteresowań. Wiele można też wykonać samodzielnie! Jeśli macie czas, chęci i smykałkę do majsterkowania, bierzcie się do dzieła! :)

1. Ścieżka sensoryczna

Pierwszą rzeczą, którą możemy zrobić w naszym ogródku jest ścieżka sensoryczna. To prosta i ciekawa atrakcja dla dzieci. Na początku trzeba wygospodarować mniej używany fragment trawnika, podzielić przestrzeń na kwadraty o wymiarach np. 30 x 30 cm i wysypać różnorodnymi materiałami sensorycznymi. Sprawdzą się różne tekstury, takie jak kamyki, piasek, drewno, kora drzewna, trawa, muszelki, kolorowe kamyki itp. Można stworzyć sekcje z różnymi teksturami lub kolorami, aby dzieci mogły doświadczać różnych bodźców sensorycznych.

Dostępne są również gotowe ścieżki sensoryczne, które można rozkładać i chować po skończonej zabawie.

2. Zamykana piaskownica

Piaskownica dla dzieci w ogrodzie to must have. Warto wybrać taką, która ma zamykaną pokrywę – pozwoli to zachować dłużej piasek w czystości i zabezpieczy przed niechcianymi wizytami kotów z okolicy ;) Wielkość piaskownicy najlepiej dopasować do ilości dzieci, która będzie się w niej bawić. Fajne są też modele z wbudowanymi ławeczkami i skrytką na zabawki do piasku.

3. Trampolina

Trampolina sprawdzi się w niejednym przydomowym ogródku, jednak ja polecam przede wszystkim modele dużych rozmiarów, na których można nie tylko poskakać, ale też potrenować elementy akrobatyczne albo nawet zwykłe przewroty gimnastyczne. Zawsze jednak należy zachować zasady bezpieczeństwa, aby zabawa nie skończyła się urazem.

4. Drewniane podesty do ćwiczenia równowagi

Kolejnym pomysłem jest równoważnia, którą możemy zbudować z drewnianych desek albo kupić gotowy produkt do złożenia. Drewniane podesty można łatwo dopasować do umiejętności i wieku dzieci, a także rozbudowywać z biegiem czasu. Ćwiczenia na takiej równoważni usprawniają dziecko w zakresie koordynacji ruchowej, motoryki dużej, zwinności i ogólnej sprawności. Przyda się także dorosłym!

1

5. Łuk ze strzałami dla dzieci

Fajną zabawą dla dzieci w ogrodzie jest strzelanie z łuku do celu. Można potrenować zręczność, celność i oczywiście również rywalizację. Oczywiście proponuję tu zabawkowy łuk dla dzieci – w trosce nie tylko o bezpieczeństwo dzieci, ale i… okien ;) Tylko od razu warto kupić więcej strzałek, bo pewnie część z nich wyląduje na dachu, czy innym niedostępnym miejscu.

6. Drewniany domek gotowy lub DIY

Domek ogrodowy dla dzieci zapewni mnóstwo frajdy młodszym i starszym. Może służyć jako kryjówka, baza, taka fajna przestrzeń do przeróżnych zabaw. Na rynku dostępne są rozmaite konfiguracje domków, nasze dziewczynki mają u dziadka rewelacyjny drewniany piętrowy domek ze ścianką wspinaczkową i dwiema zjeżdżalniami. Super zabawa.

1

7. Tablica kredowa

Tablica kredowa to uniwersalny pomysł dla dzieci w każdym wieku – zarówno dla 2 latka, jak i 10-latka. Można zawiesić taką tablicę na płocie, drewnianym domku ogrodowym, kupić sztalugę ze stroną kredową albo pomalować wyznaczoną przestrzeń farbą kredową. Jak komu pasuje :)

8. Kuchnia błotna

Pamiętam z własnego dzieciństwa frajdę związaną z kuchnią błotną u babci na podwórku. Właściwie była to stara szafka z miskami i różnymi chochlami, łyżkami itp., które babci już nie były potrzebne. Wraz z kuzynkami spędzałyśmy przy niej mnóstwo czasu, mieszając różne przeterminowane produkty z babcinej kuchni z kwiatkami, ziemią i co tam nam jeszcze wpadło do głowy :) W prosty sposób można taką kuchnię stworzyć w ogródku!

1

9. Basen dla dzieci i ślizgawka wodna

Hitem w upalnych tygodniach jest na pewno basen dla dzieci. Duży, mały, dmuchany, rozporowy – możliwości jest sporo :) Można też zainwestować w ślizgawkę wodną, kurtynę, stolik wodny z zabawkami dla młodszych dzieci itp. Wodne zabawy dają latem wiele radości i ochłody!

10. Huśtawka i bocianie gniazdo

Na koniec klasyk, bo co to za plac zabaw w ogrodzie bez huśtawki? Oprócz tradycyjnego krzesełka super sprawdza się huśtawka bocianie gniazdo i to zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci, a nawet dorosłych.

Wpis zawiera linki afiliacyjne.


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz