Ten problem dotyka co dziesiątego 7-latka i nawet co piątego 5-latka – około 300 tysięcy dzieci w wieku 5-14 lat w Polsce! A jednak mało się o nim mówi, co więcej – wiele naszych przekonań jest błędnych. Dziś opowiadam o 5 rzeczach, których prawdopodobnie nie wiesz o nocnym moczeniu u dzieci. Ja nie wiedziałam! Możesz też bezpłatnie zamówić do domu pomocną książkę dla dzieci.
Suchy poranek to marzenie wielu dzieci i wielu rodziców. Suchy poranek to kampania społeczna, uświadamiająca o skali tego problemu i obalająca wiele mitów.
Nie musiałam się mierzyć z tym problemem u swoich dzieci, ale znam problem z opowieści rodzinnych i relacji koleżanek. Nocne moczenie się u dzieci występuje naprawdę często! To choroba. Tylko nadal niestety bywa tematem tabu, wstydliwą dolegliwością, o której „lepiej nie mówić”.
Wstyd często też stopuje rodziców przed szukaniem pomocy, bagatelizują problem, „bo przecież do trzydziestki sikać w łóżko nie będzie!”. Jeszcze gorzej, gdy pojawia się złość i obwinianie dziecka o nocne moczenie… A jak jest naprawdę? Nauka poszła naprzód i teraz wiemy dużo więcej o tym problemie. Warto wiedzieć, jak to z tym nocnym moczeniem właściwie jest.
Muszę się przyznać, że przed zapoznaniem się z akcją Suchy Poranek i wypowiedziami ekspertów w tej dziedzinie, moja wiedza też była przestarzała.
Czego prawdopodobnie nie wiesz o nocnym moczeniu u dzieci?
1. To częsty problem – dotyczy aż 300 tys. dzieci w Polsce!
Nocne moczenie dotyczy aż 300 tysięcy dzieci w wieku 5-14 lat w Polsce. Według szacunków zmaga się z nim około 15–20% pięciolatków, 10% siedmiolatków oraz 8% dziewięciolatków. To sporo, prawda? W 30-osobowej klasie siedmiolatków, aż 3 z nich moczy się w nocy!
Dolegliwość zmniejsza się z wiekiem, ale nadal dotyczy aż 0,5-2% dorosłych ludzi. Częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek.
2. To problem fizjologiczny
Utarło się, że dzieci moczą się w nocy, bo są zestresowane, mają problemy emocjonalne. A zwykle jest odwrotnie – to nocne moczenie powoduje u dziecka stres i problemy emocjonalne.
Za nocne moczenie u dzieci odpowiadają przede wszystkim czynniki fizjologiczne – m.in. niewielka pojemność pęcherza moczowego, niski poziom wazopresyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za regulowanie gospodarki wodnej organizmu, trudności w wybudzaniu się. Tylko u niewielkiej grupy dzieci moczenie nocne ma podłoże psychologiczne.
3. Moczenie nocne to choroba dziedziczna
W około 70% przypadków co najmniej jeden rodzic zmagał się z tym problemem w dzieciństwie.
4. Samo szybko nie przejdzie!
Bez pomocy lekarza nocne moczenie się u dziecka może trwać bardzo długo, nawet latami. Zbagatelizowanie problemu, myślenie, że zaraz samo przejdzie to błąd, za który dziecko może zapłacić wysoką cenę w postaci np. niskiej samooceny. Dlatego jeśli Twój 5-, 6-, 7-latek (lub starsze dziecko) moczy się w nocy kluczowe jest jak najszybsze zwrócenie się z problemem do lekarza pierwszego kontaktu lub pediatry.
Oczywiście, cierpliwość rodzica i jego wsparcie jest bardzo ważne, jednak nocne moczenie się to dolegliwość zdrowotna, którą można wyleczyć. Lepiej wcześniej uporać się z tym problemem niż męczyć miesiącami w nadziei, że samo przejdzie.
5. Przed wizytą u lekarza warto się przygotować
Żeby ustalić źródło problemu i proponowane postępowanie, lekarz musi znać kilka faktów. Warto przed wizytą przygotować kalendarz suchych i mokrych nocy, dzienniczek przyjmowanych i wydalanych płynów oraz zastanowić się nad kilkoma ważnymi zagadnieniami:
- Czy dziecko moczy się regularnie czy zdarzają się dłuższe przerwy między przypadkami moczenia nocnego?
- Czy dziecko przeżyło w ostatnim czasie silny stres?
- Czy w rodzinie występowały przypadki moczenia nocnego?
WYDRUKUJ MATERIAŁY DO WIZYTY
Wszystkie materiały (kalendarz moczenia, dzienniczek mikcji, checklistę do lekarza) możesz pobrać i wydrukować TUTAJ.
Ułatwieniem jest też aplikacja Suchy Poranek (DryDawn), którą możesz pobrać na telefon. Link znajdziesz na dole strony suchyporanek.pl.
Wszystkie materiały zostały stworzone zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia.
Nocne moczenie ma zły wpływ na psychikę dziecka
Nocne moczenie u dzieci to problem, którego nie wolno bagatelizować. Sam z siebie nie zniknie. Czasem wystarczy kilka drobnych zmian i trening, czasem problem jest poważniejszy i wymaga przyjmowania leków. Bez lekarza nocne moczenie będzie trwało i trwało, destrukcyjnie wpływając na psychikę dziecka. Z czasem może pojawić się obniżenie samooceny, brak pewności siebie, ograniczenie kontaktów społecznych, trudności z koncentracją, lęk, stres, wstyd, pogorszenie wyników w nauce.
Nocne moczenie nie jest winą dziecka, nie powinno być też tematem tabu w domu. Trzeba do tego podejść jak do każdego innego problemu ze zdrowiem. Czyli udać się do lekarza, zdiagnozować przyczyny i wdrożyć odpowiednią terapię.
Zamów bezpłatną książkę lub pobierz ebook – za darmo
W ramach akcji Suchy poranek powstała bardzo fajna książka dla dzieci „Jak TYMEK został detektywem” – o kilkuletnim chłopcu, który zmaga się z nocnym moczeniem. Książka może być świetnym wsparciem dla dziecka w tym trudnym czasie. Możesz ją bezpłatnie zamówić do domu, pobrać ebooka lub/i audiobooka (czytanego przez Wiktora Zborowskiego) TUTAJ.