BIBLIOTECZKA GRY WYDARZENIA

Pomysły na kreatywne zabawy z dziećmi w lesie z Danonkami + najlepsze leśne książki i gry

Patrzę na salon – bałagan, aż oczy bolą, wszędzie zabawki, książki i przypadkowe przedmioty powyciągane z szafek przez ciekawską Helenkę. Patrzę za okno – cudne słoneczko, zieleń, błękit nieba. Decyzja jest szybka – pakujemy dzieciaki do samochodu i jedziemy do lasu na wycieczkę. Bałagan nie ucieknie, piękna pogoda – a i owszem! Na ostatniej wyprawie korzystaliśmy ze świetnego darmowego ebooka Danonki z pomysłami na świetne zabawy na świeżym powietrzu.

Do najbliższego lasu mamy tylko kilka kilometrów, więc chwila moment i jesteśmy w innym świecie. Świeże powietrze, śpiew ptaków, przepiękny krajobraz… Dzieciaki mogą się wybiegać, a my, rodzice, odpoczywamy od codziennych problemów i ładujemy nasze baterie.

Wymyślamy dzieciom różne zabawy i gry na świeżym powietrzu, bo wiadomo, że sam spacer im nie wystarczy ;) Przy okazji też powtarzamy, jak należy zachować się w lesie, tłumaczymy dlaczego nie można krzyczeć i śmiecić. Pokazujemy różne drzewa, krzewy i kwiatki, przyglądamy się uważnie mrowiskom.

Na naszej ostatniej wyprawie do lasu korzystaliśmy z jednego z Danonkowych ebooków z kreatywnymi pomysłami na zabawę. Ebooków jest w sumie 7 i zaraz Ci powiem, jak je zdobyć za darmo. W każdym z nich znajdują się liczne pomysły na zabawy z dziećmi poza domem, pogrupowane tematycznie. Aktualnie są dostępne ebooki: Mali Sportowczy, Mali Łowcy Skarbów (z tego korzystaliśmy) i Mali Naukowcy, a już wkrótce odblokują się kolejne –  Mali Przyrodnicy, Mali Detektywi, Mali Bohaterowie i Mali Artyści. Ebooki są kolorowe, przyjazne i łatwe w obsłudze.

Do naszych zadań wykorzystaliśmy puste umyte kubeczki po Danonkach, dzięki czemu daliśmy im drugie życie (po powrocie do domu zyskały nawet trzecie życie, bo zrobiliśmy z nich kolorowe króliczki – nr 6 z tego wpisu). 

Jak zdobyć 7 darmowych Danonkowych ebooków?

To bardzo proste. Ebooka z różnymi kreatywnymi zabawami na świeżym powietrzu można pobrać ze strony https://ksiegaprzygod.wygrywajzdanonkami.pl/Wystarczy, że kupisz dowolny produkt Danonki w Biedronce i wgrasz paragon. Akcja trwa do 27 maja, a co tydzień odblokowują się nowe ebooki (jest ich w sumie 7). 

Z ebooków można korzystać na telefonie, ale można je też wydrukować. Po wykonaniu zadań można pobrać ze strony i wydrukować Order Małego Pomocnika Danonka, który będzie świetną motywacją dla maluchów.

Zobacz, jak świetnie się bawiliśmy:

Leśne zadanie nr 1. Zbierajcie skarby lasu!

Pierwsze zadanie polegało na zebraniu skarbów lasu do Danonkowych kubeczków. Tosia zapełniła je małymi szyszkami, kamyczkami, listkami i patyczkami. Helenka też dostała swój kubeczek, z którym dumnie przemierzała leśne ścieżki i.. wysypywała z niego to, co Tosia od czasu do czasu jej podrzuciła. 

Leśne zadanie nr 2. Zróbcie skarbiec!

Po zapełnieniu kubeczków leśnymi skarbami, zaczęliśmy szukać odpowiedniego miejsca na ich ukrycie. Chwilę to trwało, bo przecież z taką uwagą wybierane kamyczki, szyszeczki i patyczki nie mogą leżeć byle gdzie! 

Według podpowiedzi Danonka z ebooka mieliśmy osłonić kryjówkę wbitymi w ziemię patyczkami, jednak Tosia miała inny plan :) W takich zabawach ważne jest, żeby nie trzymać się ściśle instrukcji, tylko podążać za dzieckiem, dać mu możliwość wyboru i użycia wyobraźni.

Leśne zadanie nr 3. Zamaskujcie skarbiec!

Po przełożeniu leśnych skarbów do wybranego miejsca, przyszedł czas na zamaskowanie kryjówki. Tosia i Helenka użyły do tego patyczków, znalezionych ułamanych gałązek (przy okazji przypomniałam, że nie można samemu łamać gałązek na drzewach) i liści.

Zadanie nr 4. Mapa skarbów!

Potem mieliśmy przejść do kolejnego zadania, czyli stworzenia mapy skarbów, ale… Tosi tak spodobały się poprzednie zabawy, że ruszyliśmy znów z naszymi kubeczkami na poszukiwanie kolejnych leśnych skarbów :)

Mapa będzie musiała poczekać na następną wyprawę, co w sumie jest świetne, bo pokazuje, że takie proste zabawy mają ogromny potencjał i pozwalają zabawić dzieci na dłużej. Dzięki Danonkowemu ebookowi nie słyszeliśmy wciąż: „Mamo, nóżki mnie bolą! Tato, weź mnie na ręce”, a czas nam minął błyskawicznie.

A teraz najlepsze leśne książki i gry dla dzieci :)

Najlepsze książki i gry o lesie


książki o lesie:

1. „Rok w lesie” E. Dziubak, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, do kupienia TUTAJ

2. „Rok w lesie” P. Bartíková, A. Žabková, Wydawnictwo Adamada, do kupiania TUTAJ. Drugą książkę z tej serii („Rok w ogrodzie”) pokazywałam w tym wpisie.

3. „Basia i wyprawa do lasu” Z. Stanecka, M. Oklejak, Wydawnictwo Egmont, do kupienia TUTAJ

4. „Kicia Kocia i Nunuś. Kto mieszka w lesie?” – książka z okienkami, A. Głowińska, Wydawnictwo Media Rodzina, dostępna od 13.05.2019, do kupienia będzie np. TUTAJ Więcej o książkach z okienkami o Kici Koci pisałam w tym wpisie.

5. seria książek o Tappim, M. Mortka, Wydawnictwo Zielona Sowa, do kupienia TUTAJ. W skład serii wchodzą książki dla dzieci w różnym wieku – od 3-latka po 8-latka. Więcej pisałam o nich w tym wpisie.

6. „Ilustrowany inwentarz drzew” A. Virginie, Wydawnictwo Zakamarki, do kupienia TUTAJ

7. „Animalium. Muzeum zwierząt” J. Broom, K. Scott, Wydawnictwo Dwie Siostry, do kupienia TUTAJ

8. „Montessori. Odkrywam i poznaję. Moja pierwsza księga leśnych zwierząt” – zadania do wykonania, Wydawnictwo Wilga, do kupienia TUTAJ. Pokazywałam ją w tym wpisie (pkt 5).

9. „Jano i Wito w lesie” W. Wołoszyn, Wydawnictwo Mamania, do kupienia TUTAJ. Pokazywałam ją w tym wpisie.

10. „Kolorowy las. Co tu nie pasuje?” N. Holtfreter, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, do kupienia TUTAJ. Pokazywałam ją w tym wpisie.

gry o lesie:

11. „Grzybobranie w Zielonym Gaju” – gra planszowa dla dzieci w wieku +4. Do kupienia TUTAJ

12. „Tappi i poziomkowa przygoda” – gra planszowa dla dzieci w wieku +4 Do kupienia TUTAJ

13. „Ślimaki to mięczaki” – gra planszowa dla dzieci w wieku +5. Do kupienia TUTAJ. Więcej o niej pisałam w tym wpisie (pkt 2).

Wpis powstał we współpracy z marką Danone


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz