POLECANE ZDROWIE

Leitz TruSens – oczyszczacz powietrza z filtrem antyalergicznym

1

W dzisiejszych czasach chyba już nikogo nie trzeba przekonywać do szkodliwości smogu. Coraz więcej ludzi rozgląda się za oczyszczaczem powietrza. Tylko jaki warto kupić? Dziś obiecana recenzja oczyszczacza TruSens Z-2000 niemieckiej firmy Leitz – poznaj moją opinię po prawie 3 miesiącach testów.

Problem smogu nie znika, ale na szczęście coraz większa jest świadomość ludzi i chęć zmian. To nieważne, czy mieszkasz w dużym mieście czy małej wsi – nawet jeśli nie ma obok Ciebie stacji pomiarowej, to i tak własnymi zmysłami wiesz, kiedy jest problem. My mieszkamy w Warszawie, więc problem z jakością powietrza mamy przez połowę roku.

Do tego dochodzi moja alergia na kurz. Radzimy sobie ze smogiem po swojemu – wietrzymy wczesnym przedpołudniem, kiedy z komina sąsiada nie leci siwy dym i przede wszystkim używamy oczyszczaczy powietrza. To naprawdę działa! Dużo mniej kurzu się osadza na meblach, lepiej też nam się śpi. Ja czuję różnicę po sobie – po prostu lepiej mi się oddycha, oczy tak nie pieką i nie łzawią.

Warto na wstępnie zaznaczyć, że oczyszczacze nie działają przez ściany. Lepiej więc kupić kilka mniejszych sprzętów niż jeden bardzo duży do całego domu. No chyba, że mieszkasz w lofcie bez ścian ;) U nas w domu tak naprawdę przydałyby się 4 oczyszczacze – po 1 do każdej sypialni i do salonu. Aktualnie mamy trzy – w sypialni, w salonie i jeden, który przenosimy między pokojami dzieci w sezonie zimowym.

1
1

Leitz TruSens Z-2000 – nasz oczyszczacz powietrza w sypialni

Leitz TruSens Z-2000 jest dedykowany do pomieszczeń o powierzchni do 35 m2, zamieszkał w naszej sypialni, która jednocześnie jest naszym biurem. Właściwie więc przez większą część doby ktoś tu jest ;) Leitz TruSens występuje w trzech wielkościach:

 • Z-1000 – przeznaczony do pomieszczeń max. 23 m2
 • Z-2000 – (nasz) – przeznaczony do pomieszczeń max. 35 m2
 • Z-3000 – przeznaczony do pomieszczeń max. 70 m2

Oczyszczacze różnią się wydajnością, Z-2000 filtruje 35-metrowe pomieszczenie 2 razy na godzinę, 14-metrowe – 5 razy na godzinę (CADR = 199 m3/godz). U nas oczyszczacz działa w sypialni i świetnie się tu sprawdza. Co ciekawe, Leitz TruSens wypuszcza powietrze w dwóch kierunkach, dzięki czemu bardziej równomiernie oczyszcza powietrze w pomieszczeniu.

1

Czujnik jakości powietrza SensorPod

To, co mnie zaskoczyło w Leitz TruSens to czujnik jakości powietrza SensorPod, który jest osobnym urządzeniem. Ustawia się go w pewnej odległości od oczyszczacz (max. 15 metrów) i automatycznie łączy się z nim, przesyłając dane o jakości powietrza. Dzięki temu pomiary są bardziej dokładne i obejmują większy obszar pomieszczenia. SensorPod jest bardzo czujny – wystarczy otworzyć okno zimą, a oczyszczacz po chwili zacznie mocniej działać (jeśli jest w trybie auto).

Łatwo też sprawdzić jakość powietrza za oknem – wystarczy wystawić czujnik :) Czujnik SensorPod występuje w modelu Z-2000 i Z-3000.

Rodzaje filtrów w Leitz TruSens

Leitz TruSens ma 3 stopnie filtracji zanieczyszczeń. Większe zanieczyszczenia, takie jak kurz, sierść zwierząt zatrzymuje filtr cząstek stałych 360 stopni. Lotne związki organiczne (zapachy LZO) i gazy zostają wychwycone przez filtr węglowy. Filtr HEPA wychwytuje cząsteczki stałe o wielkości do 0,033 mikrona.

Filtr HEPA wymienia się co ok. 12-15 miesięcy, natomiast filtr węglowy co ok. 3-4 miesiące. Urządzenie ma wskaźnik ich zużycia, więc nie musimy sobie nigdzie tego zapisywać. Można kupić sam filtr węglowy albo zestaw węglowy + HEPA.

1
Po lewej: filtr węglowy, po prawej: zestaw filtr węglowy i filtr HEPA

Filtr HEPA można precyzyjnie dobrać do swoich potrzeb. Dostępne są 3 opcje:

 • Filtr HEPA 3w1 antyalergiczny i antywirusowy – wychwytuje 99,97% przenoszonych w powietrzu alergenów i wirusów, w tym wirusa H1N1. Mój wybór nr 1!
 • Filtr HEPA 3w1 antyzapachowy – pomaga zwalczać zapachy powstające podczas gotowania i sprzątania oraz redukuje unoszące się w powietrzu LZO, takie jak amoniak, aceton i formaldehyd.
 • Filtr HEPA 3w1 dla właścicieli zwierząt domowych – pomaga usunąć z powietrza złuszczający się naskórek, sierść i zapachy zwierząt domowych oraz kurz.

Ja oczywiście zdecydowałam się na filtr HEPA antyalergiczny i antywirusowy. Sezon smogowy to u nas jednocześnie sezon na infekcje wirusowe o dzieci i każdy sposób ochrony jest dla nas ważny. Gdy dzieci chorują, przenoszę nasz oczyszczacz do ich pokojów, żeby wspomagał nas w walce z wirusami. Jak wspomniałam wcześniej, Leitz TruSens wspomaga mnie też w walce z alergią.

1

Dodatkowa ochrona dzięki lampie UV

Częścią oczyszczacza Leitz TruSens jest lampa UV, która ogranicza namnażanie się wywołujących nieprzyjemny zapach drobnoustrojów zatrzymanych w filtrze. Dzięki temu mamy dodatkową ochronę. Lampę wymienia się co 2-3 lata, o czym poinformuje wskaźnik na wyświetlaczu.

Leitz TruSens ma ciekawy design, a obudowa jest tak skonstruowana, że przenoszenie sprzętu jest bezproblemowe. Trzeba tylko pamiętać o zabraniu również czujnika ;)

1

Tryby pracy oczyszczacza

Oczyszczacze Leitz TruSens Z-2000 i Z-3000 mają dotykowy wyświetlacz, na którym możemy zmieniać tryby pracy, widzimy włączone funkcje oraz, co najważniejsze – aktualny poziom zanieczyszczenia powietrza. W zależności od jego natężenia zmienia się też kolor pierścienia:

 • Niebieski (0-50) – powietrze dobre
 • Żółty (50-100) – powietrze umiarkowane
 • Czerwony (100-500*) – powietrze złe

TruSens korzysta z 1-500 punktowej skali Indeksu Jakości Powietrza (AQI), opracowanego przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA).

1

Możemy wybierać spośród 5 trybów działania – Auto, Whisper, 1, 2 i Turbo. Przez większość czasu Leitz TruSens działa u nas w trybie Auto i sam dostosowuje moc działania do aktualnego stanu powietrza. Na noc zmieniam tryb na Whisper, który jest naprawdę cichutki i przyjemnie delikatnie szumi do snu. Okazuje się, że nie tylko niemowlaki lepiej śpią przy lekkim szumie ;) Poza tym można wygasić ekran, co też zawsze robię na noc.

Ile kosztuje oczyszczacz powietrza Leitz TruSens?

Nasz model (Z-2000) można kupić za ok. 1100 zł. Mniejszy model dostępny jest za ok. 550 zł, a większy za ok. 1400 zł. Więcej informacji o Leitz TruSens możesz przeczytać na stronie producenta TUTAJ.

1
1
1
1

Partnerem wpisu jest marka Leitz


Mogą Ci się spodobać

1 Komentarz

 • Reply
  Kalina
  17 stycznia 2023 at 11:09

  też mam niemiecki oczyszczacz ale firmy blaupunkt , model uvirus killer. i mogę powiedzieć na swoim przykładzie że niemcy robią dobre oczyszczacze :)

Zostaw komentarz