Wybrałam 30 najlepszych książek dla dzieci 2023 z prawie 250, które poleciłam na blogu w ramach rozbudowanych recenzji i minirecenzji. Wyjątkowe książki dla maluchów, przedszkolaków i starszaków – po 10 najciekawszych z każdej grupy wiekowej. Same hity!
Ale przyznaję, baaardzo trudno było mi wybrać najlepszą trzydziestkę, dlatego chciałam Wam dodatkowo polecić książki z serii Książki dla bystrzaków. W ramach tego cyklu (to już 15 wpisów!) pokazuję wspaniałe książki popularnonaukowe dla dzieci, które rozbudzają ciekawość świata, odpowiadają na wiele pytań i zachęcają do zadawania kolejnych.
Najlepsze książki dla dzieci w 2023
Najlepsze książki dla maluchów w 2023 roku
Większość książek z tej kategorii mają kartonowe strony. Myślę, że sporo z nich spodoba się też przedszkolakom :)
1. Świetlik
Uwielbiamy książki Erica Carle. Są proste, ale tkwi w nich coś wyjątkowego – niesamowity, magiczny klimat, łagodność, drugie dno, a nierzadko i element zaskoczenia ze szczyptą humoru :) Na pewno znacie książkę o pewnej baaardzo głodnej gąsienicy – Świetlik ma podobny format, i choć nie jest tak interaktywny jak Gąsienica, to jednak czyta się go za każdym razem z tą samą przyjemnością i uwagą. Jest tu jednak pewien element niepokoju, strona po stronie emocje narastają, na szczęście wszystko dobrze się kończy :)
To klasyczna opowieść o samotności i poszukiwaniu przyjaciół, jak wspomniałam, z happy endem :)
E. Carle, wydawnictwo Tatarak
Dostępna tutaj: Świetlik
Więcej o książce TUTAJ.
2. seria Zabawa w chowanego
Seria „Zabawa w chowanego” to książki z kartonowymi stronami i filcowymi klapkami, pod którymi ukryły się różne zwierzaki i postaci. Zadniem dziecka jest odszukanie zwierzątka z okładki – gdzie się schował kotek? A gdzie jednorożec? Na ostatniej stronie na malucha czeka niespodzianka – ukryte za klapką lusterko, w którym może zobaczyć swoje odbicie :)
Akademia Mądrego Dziecka, wydawnictwo HarperKids
Dostępna tutaj: seria Zabawa w chowanego
Więcej o książkach TUTAJ.
3. książki z serii Bluey
Poznaj Bluey i Poznaj Bingo
Lubicie bajkę Bluey? My bardzo! Oglądamy całą rodzinką :) Dziewczynki podłapują różne pomysły na rodzinne zabawy, które potem wprowadzają w życie. Powiedzonka też zapamiętują, oczywiście ;) Książki o Bluey i Bingo zawierają różne scenki z bajki związane z naszymi bohaterkami, ich powiedzonka, zabawne sytuacje i ciekawostki. Nie lada gratka dla małych fanów tej bajki :)
Wydawnictwo HarperKids
Dostępne tutaj: seria Bluey
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
4. Rośnij nam!
Wspaniała książka rewelacyjnego duetu Astrid Desbordes i Pauline Martine. Książki z tej serii polecałam Wam już wiele razy i nie inaczej jest dzisiaj. „Rośnij nam!” to przepiękne ukazanie tego, czym jest macierzyństwo, rodzicielstwo i dzieciństwo w prostej, zabawnej, a jednocześnie i wzruszającej formie. Perełka nie do podrobienia!
A. Desbordes, P. Martin, wydawnictwo Entliczek
Dostępna tutaj: Rośnij nam!
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
5. Pucio robi porządek
Pucio i Misia wraz z tatą zabierają się za porządki w pokoju. Jednak dzieci ciągle coś odciąga od sprzątania – a to zabawa, a to wyprawa z mamą do mechanika. W warsztacie przekonują się, jak ważne jest utrzymywanie porządku, dlatego po powrocie z nową motywacją rzucają się w wir sprzątania. Tata bardzo im pomaga, a gdy okazuje się, że i w kuchni przydałoby się posprzątać, wesoła ekipa sprzątająca nie waha się ani chwili :)
M. Galewska–Kustra, J. Kłos, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Pucio robi porządek
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
6. Rok w domu
W tej części serii „Rok w/na” skupimy się na kamienicy przy ulicy Gołębiej 7 i jej mieszkańcach. Na początku książki poznamy wszystkich bohaterów, a następnie miesiąc po miesiącu będziemy zaglądać do środka ich mieszkań oraz na podwórko i śledzić życiowe losy i przygody :) A tych nie zabraknie! Sprawdzimy, co mieszkańcy robią o różnych porach roku, poznamy okoliczne zwierzaki, a wprawne dziecięce oko wypatrzy też wiele dodatkowych ciekawostek! :)
M. Kulesza, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Rok w domu
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
7. Rok w lesie. Robaczki. Książka z okienkami
Przepięknie zilustrowana książka obrazkowa z okienkami z cyklu Rok w lesie. Jakie zwierzęta żyją w lesie? Co robią w swoich domkach? Które z nich prowadzą dzienny tryb życia, a które można spotkać dopiero po zmroku? Zobaczymy, w jakim środowisku najchętniej przebywają i poznamy co nieco ich zwyczaje :) Duuużo się dzieje w lesie!
E. Dziubak, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Rok w lesie. Robaczki
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
8. Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham przez cały rok. Pakiet 4 książeczek
Piękne wydanie cudownych książek dla najmłodszych – idealne na prezent. W zestawie znajdziemy książeczki o Małym Brązowym Zajączku i Dużym Zającu związane z porami roku. Mały Zajączek uważnie obserwuje przyrodę, odnajdując analogie między zmieniającymi się porami roku a swoim życiem i relacją z Dużym Zającem. Beztroska zabawa, odkrywanie świata, radość i spokój.
S. McBratney, A. Jeram, wydawnictwo HarperKids
Dostępna tutaj: Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham przez cały rok
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
9. Niuniuś śpi bez mamy. Historyjka obrazkowa o emocjach małego dziecka
Niuniuś jest już dużym prosiaczkiem, wiele rzeczy potrafi zrobić samodzielnie, więc nadchodzi też czas, aby spał w swoim łóżeczku. Początkowo prosiaczek bardzo się cieszy z nowego łóżka, jednak okazuje się, że chciałby spać w nim z mamą. Ale czy mama nie jest za duża? A może lepiej będzie Niuniusiowi w łóżku rodziców? Jak rodzice poradzą sobie z tym wyzwaniem?
A. Nuckowski, O. Szwajda, wydawnictwo Natuli
Dostępna tutaj: Niuniuś śpi bez mamy. Historyjka obrazkowa o emocjach małego dziecka
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
10. seria Jano i Wito. Codzienne sprawy
Nowy, fajny cykl w ramach serii Jano i Wito – Codzienne sprawy. Są to książeczki z klasycznymi, cienkimi stronami i większą ilością tekstu. Jano i Wito mają 5 i 2 lata. W pierwszej z nich „Jano i Wito jaką autem” właśnie wybierają się w podróż do babci i dziadka. Przed wyjazdem trzeba jeszcze umyć samochód na myjni, a także przygotować kanapki. Dzieci dowiedzą się, jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać podczas jazdy samochodem i co robić, żeby czas minął w okamgnieniu :)
W. Wołoszyn, P. Liput, wydawnictwo Mamania
Dostępna tutaj: Jano i Wito jadą autem. Codzienne sprawy
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
Najlepsze książki dla przedszkolaków w 2023 roku
1. Tajemnice głębin oceanu. Jak wygląda podwodny świat
Podmorska wyprawa z latarką w ręku – dla odważnych nurków!
Wspaniała interaktywna książka dla starszych przedszkolaków. W środku znajdziemy specjalną „latarkę”, dzięki której dziecko będzie mogło odkrywać tajemnice oceanów. Wystarczy umieścić ją między foliowe arkusze a ciemne strony i już naszym oczom ukazują się ukryte obrazki. Wygląda to naprawdę niesamowicie! Do zbadania są wody strefy podbiegunowej, Australijska rafa koralowa, Kalifornijski las wodorostów, pełne wraków wody Karaibów oraz najgłębsze głębiny.
J. Adams, L. Regan, M. Pattenden, wydawnictwo Jedność
Dostępna tutaj: Tajemnice głębin oceanu
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
2. Seria książek o Słomce
Słomka jest uroczym kotkiem, który mieszka na farmie i ma kilkoro dobrych przyjaciół. Jednak nie zawsze wszystko układa się tak, jakby chciał, nie wszystko przychodzi mu z łatwością. Gdy pojawiają się problemy, trzeba się z nimi zmierzyć! A gdy na horyzoncie jest wielkie marzenie, warto uwierzyć w siebie :) Ta seria wspiera, daje siłę i inspiruje do bycia sobą, spełniania marzeń i walki o to, co dla nas ważne. Książki, nawet czytane wielokrotnie, nie nudzą się, za każdym razem odkrywamy w nich coś nowego, a mądre cytaty zostają z nami na dłużej.
K. Ogonowska, K. Zielińska, wydawnictwo Parasolka
Dostępne tutaj: seria o Słomce
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
3. Julka i Szpulka. Wróbel, który ćwierkał za dużo
Interaktywna książka detektywistyczna dla dzieci
Trzecia część rewelacyjnej serii książek dla przedszkolaków Julka i Szpulka (można je czytać niezależnie od siebie). Tytułowa Julka to kilkuletnia dziewczynka, a Szpulka to… kłębek nerwów, który pomaga jej nazwać i zrozumieć emocje w trudnych sytuacjach. Razem starają się rozwikłać różne zagadki, wcielając się w role detektywów, odkrywając tropy i przesłuchując świadków.
M. Strzałkowska, D. Włodarski, self publishing
Dostępna tutaj: seria Julka i Szpulka
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
4. Hotel dla uczuć
Wyobraźmy sobie, że nasze ciało jest hotelem, a odwiedzający nas goście to różne uczucia. Jako dobrzy gospodarze, staramy się zapewnić odpowiednie warunki każdemu z nich. Z doświadczenia wiemy na przykład, że Złość jest głośna i potrzebuje dużo miejsca, żeby się wykrzyczeć, wtedy szybko odchodzi. Smutek jest bałaganiarzem i trzeba się dobrze wsłuchać, aby go zrozumieć. Miłość z kolei sprawia, że hotel zmienia się w cudowne, magiczne miejsce.
L. Branković, wydawnictwo Kropka
Dostępna tutaj: Hotel dla uczuć
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
5. Mamusiu, jak wielki jest świat?
Cudowna opowieść o dziecięcej ciekawości świata i wspaniałej relacji między dzieckiem a mamą. Mały Kocurek zasypuje swoją mamę gradem pytań o to, czy świat jest wielki, jak daleko sięga, gdzie się kończy, czy można go zmierzyć, poczuć zmysłami, obejść dookoła. Mama cierpliwie odpowiada na pytania synka, opowiada o świecie i gwiazdach, a Kocurek staje się coraz bardziej śpiący. Jednak kotek ma jeszcze jedno, bardzo ważne pytanie.
S. Bohlmann, E. Dziubak, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Mamusiu, jak wielki jest świat?
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
6. seria Wycieczki Śmieciareczki
Rymowany tekst opowiada o przygodach sympatycznej Śmieciareczki. Poznajemy jej pracę, wyzwania, z którymi się mierzy i przyjaciół do zadań specjalnych, jak Szambiarka, Polewaczka i Cysterna. Dzieci w zabawnej i przystępnej formie dowiedzą się, jak segregować odpady, do których koszy je wrzucać i co dzieje się dalej ze śmieciami.
M. Przewoźniak, wydawnictwo Wilga
Dostępne tutaj: seria Wycieczki Śmieciareczki
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
7. Elizka nie jest straszydłem
„Elizka nie jest straszydłem” to piękna, wartościowa książka z mądrym przesłaniem. Strona po stronie obserwujemy zmagania małego nietoperza, który przylatuje do miasta i stara się znaleźć dla siebie odpowiednią kryjówkę. Okazuje się to jednak bardzo trudne, a niechęć napotkanych ludzi tylko to pogarsza. Dlaczego wszyscy się boją albo reagują agresywnie na widok małego nietoperka? Czy Elizka jest straszydłem? Kto jej pomoże?
S. Smatana, wydawnictwo Tatarak
Dostępna tutaj: Elizka nie jest straszydłem
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
8. Lodówka Zosi
Genialna książka, którą polecam każdemu przedszkolakowi, ale i starszym dzieciom! Porusza ważny problem w lekki sposób, jest wartościowa, mądra, ale i zabawna. Pewnego dnia Hania zauważa, że Zosia ma w lodówce bardzo mało jedzenia. Właściwie, jest tam tylko mleko dla jej młodszego braciszka. Hania postanawia więc pomóc przyjaciółce, jednak jest to trudne, bo obiecała nikomu nie mówić o pustej lodówce, a pierwsze próby przynoszą więcej śmiechu niż pożytku ;)
L. Brandt, wydawnictwo Wilga
Dostępna tutaj: Lodówka Zosi
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
9. Na placu budowy… pasą się krowy!
Ta seria książek dla przedszkolaków jest po prostu świetna :) Zabawna, kolorowa, rymowana, z różnymi pojazdami budowlanymi i wartościowym przesłaniem. Tym razem nasze dzielne maszyny budowlane i rolnicze pracują ramię w ramię na farmie od wiosny aż do zimy. Muszą przygotować ziemię do siewów, sprzątnąć zagrody zwierzętom, znajdzie się też praca dla betoniarki, spychacza i wywrotki – tyle jest do zrobienia!
S.D. Rinker, AG Ford, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Na placu budowy… pasą się krowy!
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ
10. Seria Sekretne życie
Dużo faktów i ciekawostek podanych w lekkiej, przystępnej formie, ładne ilustracje i świetne opracowanie tematu. „Sekretne życie pszczół” to fantastyczna książka, w której dzieci poznają mnóstwo faktów na temat pszczół – gdzie żyją, jak produkują miód i po co, jakie są rodzaje tych owadów i ich rola w ekosystemie. Poznamy też ciekawe baśnie, legendy i opowieści z różnych kultur na całym świecie o pszczołach.
M. Butterfield, V. Mineker, wydawnictwo Jedność
Dostępne tutaj:
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ
Najlepsze książki dla starszaków w 2023 roku
1. Wnętrza zwierząt. Sprawdź, co kryje się w ich ciałach
W tej fascynującej książce zajrzymy do wnętrza takich zwierząt jak wąż, rekin, ośmiornica, pingwin, goryl, słoń, krokodyl, żaba, żyrafa, skorpion. Sprawdzimy, co kryje się w garbach wielbłąda, jak porusza się ślimak, dlaczego kości ptaków są puste w środku. Jakie narządy mają w środku zwierzęta i do czego służą? Czym się różnią od nas? Wszystko jest świetnie wytłumaczone i przejrzyście zobrazowane na ilustracjach.
B. Taylor, M. Carpentier, wydawnictwo Kropka
Dostępna tutaj: Wnętrza zwierząt. Sprawdź, co kryje się w ich ciałach
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
2. Szekspir to nie dramat! Opowieści dla młodych
Książka, której mi brakowało w biblioteczce, choć… wcale o tym nie wiedziałam! ;) No bo czy wpadłybyście na pomysł książki z opowiadaniami na podstawie dzieł Szekspira? W formie przystępnej już dla dzieci 8-9 letnich? Dla mnie to rewelacyjny pomysł! A i wykonanie bardzo dobre – opowiadania czyta się naprawdę świetnie, są przystępne, ale mają zachowany klimat epoki. Do tego piękne grafiki i bardzo staranne wydanie.
S. Newman, K. Le, wydawnictwo HarperKids
Dostępna tutaj: Szekspir to nie dramat!
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
3. Mitologia Greków i Rzymian w komiksie
Mitologia w nowoczesnym wydaniu :) Świetna książka, która pozwala rozbudzić w dziecku zainteresowanie mitologią grecką i rzymską. Znajdziemy w niej aż 23 kilkustronicowe komiksy, przedstawiające najważniejsze i najciekawsze mity, takie jak:
- Zeus – ojciec bogów i herosów
- Atena – bogini mądrości
- Prometeusz – przyjaciel ludzi
- Jazon i złote runo
- Edyp i klątwa
- Wojna trojańska
S. Mirza, Clotka, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Mitologia Greków i Rzymian w komiksie
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
4. Seria Magiczne drzewo
Rewelacyjna polska seria książek dla dzieci w wieku szkolnym. Można też je czytać dzieciom wcześniej, jednak ja poczekałam, aż córka będzie już samodzielnie czytałam i po kilku dłuższych lekturach, podsunęłam jej pierwszą część cyklu Magiczne drzewo. To był strzał w 10! I tak naprawdę od tej książki Tosia przestała czytać „bo to jej obowiązek”, a zaczęła dla przyjemności. Teraz pochłania książki 300-400 stronicowe i prosi o nowe tomy. A ja chętnie kupuję, bo te książki nie tylko wciągają, ale też są naprawdę dobrze napisane i niosą pozytywne, rodzinne przesłanie.
A. Maleszka, wydawnictwo Znak
Dostępne tutaj: seria Magiczne drzewo
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
5. Ziemia
Rewelacyjna książka, którą polecam każdemu! A w zasadzie całą serię – o tomach Ogień, Woda i Wiatr pisałam w poprzednich wpisach z cyklu Książki dla bystrzaków (TUTAJ znajdziecie linki do recenzji). To naprawdę wyjątkowa kolekcja, która świetnie się uzupełnia i w przystępny sposób przekazuje mnóstwo wiedzy o przyrodzie, żywiołach i świecie.
A. Skowrońska, A. Dudek, M. Nowak, wydawnictwo Muchomor
Dostępna tutaj: Ziemia
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
6. Atlas historii. Bohaterowie, złoczyńczy oraz wspaniałe mapy prezentujące 15 niezwykłych cywilizacji
Must have dla starszych dzieci, które kochają historię, opowieści o dawnych czasach, kulturach, odkryciach i zwyczajach. To wspaniała podróż po czasach starożytnej Mezopotamii, Egiptu, Persji, Rzymu, Grecji, Chin i innych dawnych kultur. Odkryjemy świat Inków, Mongołów, Etiopczyków, zagłębimy się w epokę wielkich odkryć geograficznych, sprawdzimy, jak na przestrzeni wieków zmieniały się zwyczaje ludów i medycyna.
T. de Moraes, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Atlas historii
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
7. Mądre zwierzęta. Sprytne stworzenia w królestwie zwierząt
Wspaniała książka o zwierzętach, które zadziwiają swoją inteligencją i sprytem. Dzieci dowiedzą się mnóstwa ciekawych rzeczy o zwyczajach takich spryciarzy jak: szopy pracze, wiewiórki, ośmiornice, delfiny, słonie, kałamarnice, szczury, szympansy i wiele innych. Czy wiecie, że koty mają świetną pamięć, a orangutany potrafią uczyć się nowych języków? Jak gołębie były trenowane do obsługi pocisków w czasie II wojny światowej? Czym zaskoczyć nas mogą pijawki, grzyby i meduzy?
M. Holland, D. Olejnikova, wydawnictwo Kropka
Dostępna tutaj: Mądre zwierzęta
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
8. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna energia. Przewodnik po świecie pełnym energii
Ta książka to bardzo ciekawy zbiór informacji i ciekawostek o energii, który pomoże dzieciom lepiej zrozumieć otaczający nas świat, a także jego aktualne problemy. Jakie są rodzaje energii? Do czego jest nam potrzebna? Skąd ją czerpiemy? Jak zmieniało się wytwarzanie i wykorzystywanie energii elektrycznej na przestrzeni wieków? Dowiemy się, jak powstaje prąd, jak działa bateria, ile prądu zużywają domowe sprzęty i co by się stało, gdyby go zabrakło. Jak powstaje ropa naftowa i gaz ziemny?
C. Steinlein, A. Becker, wydawnictwo Babaryba
Dostępna tutaj: Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna energia. Przewodnik po świecie pełnym energii
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
9. Świat pociągów. 12 niesamowitych podróży dookoła świata
Super książka, prawdziwy hit dla młodych fanów pociągów! Ponad 60 stron wypełnionych po brzegi wiedzą i ciekawostkami związanymi z pociągami. Prześledzimy rozwój kolejnictwa, zajrzymy na opuszczone stacje, poznamy największe tajemnice i zagadki kolei. Jak daleko można dojechać koleją? Obejrzymy japoński Shinkansen, Kolej Transsyberyjską, afrykański Rovos, Eurostar, Orient Express i wiele innych.
S. Sedgman, S. Brewster, wydawnictwo Zielona Sowa
Dostępna tutaj: Świat pociągów
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
10. Dinks
Mądra i refleksyjna książka, bardzo na czasie. Tytułowy Dinks to najnowszy wynalazek Rutgera, który ma ułatwić życie dwóch braci. Z początku wydaje się wspaniałą pomocą, jednak szybko zaczyna ingerować w ich życie w sposób, który niekoniecznie im się podoba… Świetny wstęp do rozmowy z dzieckiem o szansach i zagrożeniach związanych z rozwojem sztucznej inteligencji.
M. Widmark, E. Dziubak, wydawnictwo Mamania
Dostępna tutaj: Dinks
Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.
Wpis Najlepsze książki dla dzieci w 2023 zawiera linki afiliacyjne.