BIBLIOTECZKA

Najlepsze książki dla dzieci w 2022 – wielki przegląd

Oj niełatwo było mi wybrać najlepsze książki dla dzieci z 2022 roku! Przejrzałam ponad 230 książek, które poleciłam w zeszłym roku i wybrałam 30* – po 10 dla maluchów, przedszkolaków, starszaków. Ciekawa jestem, czy wszystkie znacie :)

Przy każdej książce znajdziesz kilka słów wstępu, fotkę i link do pełnej recenzji na moim blogu oraz link afiliacyjny do strony, na której możesz zamówić wybraną pozycję. To nie wpłynie na cenę książki, a będzie dla mnie sygnałem, że cenisz moją pracę :)

*Tak naprawdę książek znajdziesz tu sporo więcej, bo część pozycji to serie książkowe :D

No to co, zaczynamy?

Najlepsze książki dla maluchów w 2022 roku

Wszystkie książki z tej kategorii mają kartonowe strony. Myślę, że sporo z nich spodoba się też przedszkolakom :)

1. Małe nasionko

Książka autora naszej ukochanej, a przy tym kultowej już książki „Bardzo głodna gąsienica”. Strona po stronie obserwujemy cykl życia rośliny – od nasionka do kwiatu. Z zapartym tchem śledzimy, czy małemu nasionku uda się znaleźć odpowiednie miejsce do zakiełkowania. A nie jest to wcale takie proste! 

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

E. Carle, wydawnictwo Tatarak

Dostępna tutaj: Małe nasionko

2. Pucio u lekarza

Idealna książka na jesień i żłobkowo-przedszkolne klimaty z zarazkami w roli głównej. Pucio jest chory, zaraził się jakimś paskudnym wirusem od kolegi z przedszkola – kicha, kaszle, ma gorączkę. Konieczna jest wizyta u lekarza…

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Pucio u lekarza

3. seria Czytaj i baw się

Bardzo fajne książeczki-zabawki dla maluchów. Kartonowe strony, filcowe, miękkie brzegi okładki i wisienka na torcie – pojazd na sznureczku, który dziecko może wyjąć i włożyć w środku książki. Strony mają wycięcia w środku, więc można je przekręcać, pomimo stojącego autka pośrodku. Super jest to pomyślane :)

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

Akademia Mądrego Dziecka, wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj: seria Czytaj i baw się

4. seria Pojazdy

Klasyczna amerykańska seria kartonówek dla maluchów. Wyraziste ilustracje, soczyste kolory, akcja i proste teksty – to wszystko sprawia, że książeczki są uwielbiane przez dzieci na całym świecie. Młodzi czytelnicy poznają mnóstwo pojazdów (także dość nietypowych!) i dowiedzą się, jakie są ich zadania. 

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

B. Barton, wydawnictwo Dwie Siostry

Dostępne tutaj:

Statki

Pociągi

Budowa

Ciężarówki

5. Książki z wycięciami

Książki Hectora Dexeta były w naszym domu hitem, gdy Helenka miała 1-2 lata. Dzień w dzień je oglądaliśmy i czytaliśmy w kółko bez końca ;) Są naprawdę wyjątkowe, pomysłowe i zaskakujące. Emanują pozytywnymi emocjami, a dzięki różnym wycięciom bawią i angażują dziecko.

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

H. Dexet, wydawnictwo Mamania

Dostępne tutaj:

Przytulamy się

Ja też!

6. Poznajemy świat. Kolory – dopasowanka

Moje dzieci uwielbiały takie dopasowanki! W zestawie znajdziemy książeczkę o kolorach oraz tematyczne elementy do układania w odpowiednich miejscach. Zadaniem dziecka jest znaleźć daną rzecz lub zwierzątko i dopasować. Po drugiej stronie elementy są w jednolitych kolorach. 

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

Akademia Mądrego Dziecka, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Poznajemy świat. Kolory – dopasowanka

7. seria Pokochaj naturę

W serii Pokochaj naturę przyjrzymy się pszczółkom i biedronkom. Dzieci dowiedzą się wielu interesujących faktów i ciekawostek z życia tych owadów, np. co mówią innym zwierzętom biedronkowe kropki, dlaczego biedronki są lubiane przez rolników, czym zajmują się pszczoły, jakie są zadania różnych mieszkańców ula i wiele więcej!

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

Akademia Mądrego Dziecka, wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj: seria Pokochaj naturę

8. Złapię cię! Tutu i pojazdy

Super książka dla maluchów, idealna na prezent dla roczniaków i nieco starszych dzieci, które uwielbiają różnego rodzaju pojazdy. A tych jest tu mnóstwo! Hulajnoga, autobus, traktor, radiowóz, wóz strażacki, żaglówka, rower, kombajn, samolot, helikopter, łódź podwodna, a nawet psi zaprzęg i wiele, wiele więcej!

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

P. Karski, wydawnictwo Dwie Siostry

Dostępna tutaj: Złapię cię! Tutu i pojazdy

9. seria Poznaję dotykiem – książki sensoryczne

Nowa seria sensorycznych książeczek dla najmłodszych! „Poznaję dotykiem” to bardzo solidne kartonówki, które zachęcają do dotykania miękkich, filcowych elementów, nazywania różnych obiektów, a nawet drapania kotka za uszkiem ;)

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

Akademia Mądrego Dziecka, wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj: seria Poznaję dotykiem

10. Między nami ząbkami – książka z okienkami (też dla przedszkolaków)

Rewelacyjna książka dla przedszkolaków z mnóstwem okienek. „Między nami ząbkami” to wesoła opowieść o wyjątkowym miasteczku Ząbkowicach, które jest zamieszkane przez ząbki. Wesołe historyjki przeplatają się z ciekawostkami dentystycznymi i poradami jak dbać o zęby.

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

W. Hongbin, J. Dong, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Między nami ząbkami

Najlepsze książki dla przedszkolaków w 2022 roku

1. seria Nieustraszeni – książki o emocjach

Nieustraszeni to seria książek o emocjach, która łączy w sobie to, co najlepsze – wartościową treść, piękne ilustracje, ciekawą przygodę i wskazówki dla rodziców. Każdy tom porusza inne zagadnienie i można je czytać w dowolnej kolejności. Ostatnie strony książek skierowane są do rodziców i zawierają mnóstwo przydatnych, konkretnych wskazówek jak rozmawiać z dziećmi i jak w praktyce wspierać dany obszar.

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

E. Punset, R. Bonilla, wydawnictwo Mamania

Dostępne tutaj: seria Szkoła Emocji Nieustraszeni

2. Feluś i Gucio świętują

Motywem przewodnim książki są różne święta i wydarzenia, które odbywają się w ciągu roku. Zaczniemy Początkiem roku szkolnego (a raczej przedszkolnego), potem będzie czas na Pierwszy dzień jesieni, dzień postaci z bajek, Święto Niepodległości, Andrzejki i wiele, wiele innych. Każda strona to inne wydarzenie. 

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

K. Kozłowska, M. Schoett, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Feluś i Gucio świętują

3. seria Ty decydujesz!

interaktywne książki, w których na każdej stronie decydujemy w jakim kierunku rozwinie się akcja. Każda książka to 22 możliwe historie i 5 różnych zakończeń. Punktem wyjścia są klasyczne bajki o Trzech świnkach i Czerwonym Kapturku. 

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

C. Saudo, J. Das, wydawnictwo HarperKids

Dostępne tutaj:

Ty decydujesz! Czerwony kapturek

Ty decydujesz! Trzy małe świnki

4. seria Wiem co jem!

Bardzo lubimy tę serię, bo w prosty i obrazowy sposób wyjaśnia krok po kroku jak powstaje jedzenie, które trafia na nasze talerze. A to dla dzieci (i nie tylko) superciekawa rzecz!

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ i TUTAJ.

Akademia Mądrego Dziecka, wyd. HarperKids

Dostępne tutaj: seria Wiem, co jem!

5. Dlaczego ludzie chorują?

Najnowsza część bardzo lubianej przez nas serii książek popularnonaukowych dla dzieci. Dlaczego ludzie chorują? Na co najczęściej chorują dzieci? Gdzie jest najwięcej zarazków? Skąd się bierze katar? Dlaczego mamy gorączkę? Kiedy wezwać karetkę pogotowia? 

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

M. Krzemińska, K. Loskot, seria Co i Jak? Wydawnictwo WIlga

Dostępna tutaj: Dlaczego ludzie chorują?

6. Dzień rozbiórkowy na placu budowy

Platforma, wywrotka, spychacz, dźwig, koparka, ładowacz, buldożer i betoniarka mają nie lada wyzwanie – wezmą udział w rozbiórce starego budynku. Pomoże im Brumka, mała i sprytna miniładowarka, która dzięki swoim niewielkim rozmiarom, idealnie uzupełni zespół maszyn budowlanych.

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

S. Duskey Rinker, AG Ford, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Dzień rozbiórkowy na placu budowy

7. Matylda, Tymon i Różowa Banda

Kolejna część jednej z naszych ulubionych serii dla przedszkolaków! Tym razem Matylda i Tymon wybierają się na plac zabaw z tatą. Mają tam dużo swobody, bo tata wykorzystuje ten czas na lekturę (piąteczka!). Tymon wraz z kolegami planuje urządzić bazę za płotem, jednak chłopcy woleliby się bawić tam bez jego młodszej siostry.

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

I. Kostecka, A. Simeone, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Matylda, Tymon i Różowa Banda

8. Kocyk

Piękna, mądra i wzruszająca opowieść o chłopcu, jego dziadku i kocyku uszytym z miłości. Historia rozpoczyna się w dniu narodzin małego Józefa, który w prezencie od dziadka otrzymuje piękny kocyk. Lata mijają, chłopiec rośnie, a kocyk staje się coraz bardziej zniszczony. Jednak Józef nie chce rozstać się z tą wyjątkową pamiątką…

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

M. Gouveia, R. Catalina, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Kocyk

9. Pucio na wsi

Tym razem wybierzemy się razem z Puciem i Misią na wieś. Pomożemy dziadkowi zbudować domek w ogrodzie, sprawdzimy jakie warzywa rosną na grządkach, dowiemy się skąd się bierze miód, odwiedzimy stadninę koni, a to dopiero początek przygód na wsi!

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

M. Galewska-Kustra, J. Kłos, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Pucio na wsi. Ćwiczenia rozumienia i mówienia dla dzieci

10. Pięknie się różnimy

Wspaniała książka o różnorodności oraz rozmaitych wyzwaniach i ograniczeniach, które stają przed dziećmi. Książka, która nie tylko uczy tolerancji i zrozumienia, ale też w prostych słowach wyjaśnia różne zagadnienia. Spektrum autyzmu, trudności w nauce, ADHD, niepełnosprawność fizyczna i intelektualna, problemy ze wzrokiem i słuchem – to tylko część tematów, które zostały tu rzetelnie przedstawione i wyjaśnione w taki sposób, że zrozumieją je już kilkuletnie dzieci.

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

T. Turner, A. Gilland, Akademia mądrego dziecka, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Pięknie się różnimy

+ Opowiem ci, mamo, co robi moje ciało

Świetnie napisana i genialnie zilustrowana książka dla przedszkolaków o ludzkim ciele. Z miejsca stała się ulubioną częścią Helenki z cyklu „Opowiem ci, mamo”. I wcale jej się nie dziwię! Książka krok po kroku wprowadza dużo przydatnej wiedzy, urozmaicając ją różnymi ciekawymi zadaniami na spostrzegawczość, łamigłówkami i labiryntami. 

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

M. Filipina, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Opowiem ci, mamo, co robi moje ciało

Najlepsze książki dla starszaków w 2022 roku

1. Co wstrząsa ziemią?

„Co wstrząsa ziemią? Wulkany, cyklony, tsunami, trzęsienia ziemi i inne klęski żywiołowe” to bardzo przystępnie napisana i przejrzyście zilustrowana książka o różnego rodzaju klęskach żywiołowych, które występują na naszej plancie. Dlaczego dochodzi do trzęsień ziemi, co to jest tsunami, jak dochodzi do cyklonów, gdzie najcześciej wybuchają wulkany i jaka jest tego przyczyna? Jak można wykryć tornado?

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

R. Jacobs, S. Williams, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Co wstrząsa ziemią? Wulkany, cyklony, tsunami, trzęsienia ziemi i inne klęski żywiołowe

2. Skandynawia i Finlandia. Kocie ścieżki

Cudowna książka! Już druga, po Japonii, książka z tej serii w naszej kolekcji. Kocie ścieżki to wyjątkowy przewodnik po kulturze i zakątkach danego kraju. Tym razem wraz z kotką Lumikki (po fińsku „Śnieżka”) odwiedzimy najciekawsze miejsca w krajach skandynawskich i Finlandii.Dowiemy się mnóstwa ciekawych i ważnych rzeczy o historii tych regionów, dawnych wierzeniach, aktualnych zwyczajach, zwierzętach, potrawach.

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

J. Jaworska, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Skandynawia i Finlandia. Kocie ścieżki

3. Historia kobiet

Napisana prostym, przystępnym językiem opowieść o roli kobiet w zmieniającym się świecie – od czasów prehistorycznych, przez starożytność aż po XXI wiek. Jak wyglądała codzienność starożytnych Egipcjanek, Greczynek i Rzymianek? Czy mogły sobie same wybierać mężów? Jakie zawody wykonywały? Jak żyły kobiety w średniowieczu i co przyniosły kolejne wieki?

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

K. Radziwiłł, wyd. Muchomor

Dostępna tutaj: Historia kobiet

4. Lisy nie kłamią

Świetna książka dla starszych dzieci, w której humor przeplata się z metaforą, a zabawne rozmowy i perypetie zwierząt, które utknęły na lotnisku służą do przekazania ważnych prawd o życiu i relacjach w społeczeństwie. Krzywdzące stereotypy, trudna kwestia zaufania drugiej osobie, kłamstwo i prawdomówność – to tylko kilka tematów, na które możemy porozmawiać z dzieckiem przy okazji wspólnej lektury…

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

U. Hub, H. Drewelow, wydawnictwo Dwie Siostry

Dostępna tutaj: Lisy nie kłamią

5. Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado

Wspaniała książka dla wszystkich wielbicieli piesków. Ciepła, zabawna i świetnie napisana opowieść o wyjątkowym kundelku imieniem Lotta, który wprowadza mnóstwo chaosu, ale i miłości do życia pewnej rodziny. Lotta rozrabia na potęgę, ale tak rozkochuje w sobie swoje ludzkie stado, że wszystko uchodzi jej płazem. A pomysły ma naprawdę rozbrajające!

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

Z. Stanecka, M. Sztyma, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado

6. Dojrzewanie. Dziewczyny i Chłopaki

Bardzo fajne książki o dojrzewaniu dla dziewczyn i chłopców. To praktyczne przewodniki o tym, jak krok po kroku zmieniają się nasze ciała, jakie procesy w nich zachodzą i jak hormony działają na nasze myślenie i postrzeganie samych siebie i innych. Napisane są z dużym wyczuciem, bez tabu, ale delikatnie.

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

L. Cox, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępne tutaj:

Dojrzewanie. Dziewczyny

Dojrzewanie. Chłopaki

7. Baśnie i legendy polskie

Mamy tu wszystkie najważniejsze polskie legendy i baśnie – o orlim gnieździe, Bazyliszku, Piaście, poznańskich koziołkach, szewczyku Dratewce, toruńskich pierniczkach, złotej kaczce, śpiących rycerzach, Warsie i Sawie i wiele, wiele innych.

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Baśnie i legendy polskie

8. Jad. Toksyczne substancje w świecie zwierząt

Niesamowita, pięknie zilustrowana książka o groźnych truciznach, którymi dysponują zwierzęta takie jak: mrówki, skorpiony, meduzy, pająki, żaby, ryby, ptaki, a także ssaki. Dowiemy się, po co zwierzętom jad, jak go wykorzystują w praktyce i jakie ma działanie. Przekonamy się, że nawet tak pocieszne i urocze stworzenia jak australijski dziobak mogą być bardzo niebezpieczne i nie wolno do nich podchodzić. 

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

I. Romero, T. Garcia, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Jad. Toksyczne substancje w świecie zwierząt

9. Sekrety zmarłych

A to coś dla młodych fanów starożytnych mumii oraz tajemnic i zagadek z nimi związanych! W książce znajdziemy wiele więcej – to fascynująca podróż przez cztery kontynenty w poszukiwaniu niezwykłych opowieści i tajemnic jakie zabrali do grobu zmarli przed wiekami. Jak przygotowywano egipskie mumie? Dlaczego Inkowie składali ludzi w ofierze? Kim był człowiek lodu?

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

M. Ralphs, Akademia Mądrego Dziecka, wydawnictwo HarperKids

Dostępna tutaj: Sekrety zmarłych

10. Zapachy, czyli dlaczego wszystko pachnie

weźmiemy pod lupę zapachy. Sprawdzimy czym właściwie są, skąd się biorą, jak działa pamięć zapachowa, po co roślinom zapachy. Przyjrzymy się najdziwniejszym zwierzęcym nosom i zapachom różnych środowisk. Dlaczego wydaje nam się, że deszcz pachnie? Czym jest smog? A kim „ludzie nosy”? 

Dłuższa recenzja i więcej zdjęć TUTAJ.

M. Utnik, A. Sozańska, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Zapachy, czyli dlaczego wszystko pachnie


Mogą Ci się spodobać