POLECANE ZABAWKI

Najlepsze KLOCKI dla dzieci – ponad 20 rodzajów!

klocki drewniane litery i cyfry

Najlepsze klocki dla dzieci – w tym zestawieniu znajdziesz ponad 20 rodzajów klocków dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 10 lat, a nawet starszych! Klocki na prezent dla dziecka i zupełnie bez okazji. Na pewno Cię zaskoczę! :)

Długo zbierałam się do tego wpisu i sporo pracy włożyłam, żeby był jak najbardziej ciekawy i różnorodny. Znajdziesz tu 20 rodzajów klocków z różnych kategorii wiekowych, które znamy i bardzo lubimy. Najlepsze klocki dla dzieci drewniane, piankowe, gumowe, magnetyczne. Klocki, które pobudzają kreatywność i wyobraźnię, myślenie przestrzenne i precyzję. Kolejność jest mniej więcej alfabetyczna, ale przy każdym rodzaju klocków zaznaczyłam sugerowany minimalny wiek dziecka według producenta.

Zaczynamy!

klocki pudełkowe

Najlepsze klocki dla dzieci

Wybrałam 20 super klocków dla dzieci i liczę na to, że ten wpis będzie dla Was inspiracją i praktyczną pomocą przy wyborze prezentu dla dzieci na każdą okazję albo zupełnie bez okazji. Zabawa klockami rozwija motorykę małą, myślenie przestrzenne i szereg innych umiejętności. No i oczywiście jest świetnym sposobem spędzania wolnego czasu!

Drewniane klocki dla dzieci

1. Klocki drewniane Cyfry i Litery

Klasyczne drewniane klocki w pięknych kolorach z namalowanymi cyframi 0-9 i literami A-Z oraz podstawowymi znakami matematycznymi. W zestawie znajdziemy też duże puzzle, które po połączeniu tworzą solidną matę. Dziecko może dopasowywać klocki do odpowiednich pól, ucząc się przy okazji alfabetu i cyfr oraz budować różne konstrukcje. Rewelacja!

W pudełku: 36 puzzli do ułożenia maty i 40 sześciennych klocków drewnianych

Dla dzieci w wieku 2+

Dostępne tutaj: Klocki drewniane Cyfry i Litery

klocki drewniane dla dzieci

2. Klocki drewniane Kamyki

Super pomysłowe, lekkie drewniane klocki o ciekawych kształtach. Można z nich budować różne nietypowe konstrukcje, wieże i przestrzenne budowle, testując stabilność i równowagę. To naprawdę super zabawa i fajne wyzwanie dla młodszych dzieci! ;) Klocki są idealnie dopracowane, lekkie i mają bardzo ładne, pastelowe kolory.

W pudełku: 20 klocków drewnianych o nieregularnych kształtach

Dla dzieci w wieku 2+

Dostępne tutaj: Klocki drewniane Kamyki

klocki drewniane

3. Klocki drewniane konstrukcyjne

Świetne klocki dla starszych dzieci, z których można zbudować naprawdę ciekawe i złożone konstrukcje. Klocki są przemyślane w każdym calu i trzeba trochę pogłówkować, żeby zbudować to, co się chce albo odwzorować budowlę z dołączonych kart z inspiracjami. Wymaga to też precyzji, a tym samym zapewnia dobry trening motoryki małej (super przydatne dla dzieci, które uczą się pisać lub doskonalą tę umiejętność).

W pudełku: 100 klocków drewnianych w kilku rodzajach oraz 8 dwustronnych kart z przykładami konstrukcji do zbudowania 2D i 3D.

Dla dzieci w wieku 6+

Dostępne tutaj: Klocki drewniane konstrukcyjne

drewniane klocki konstrukcyjne
klocki konstrukcyjne

4. Klocki drewniane Maple

W prostocie też tkwi siła! Polskie klocki Maple to klasyczne, drewniane prostopadłościany, z których możemy budować co tylko przyjdzie nam do głowy. Proste domki, pojazdy i zagrody, skomplikowane wieże, konstrukcje, budynki, drapacze chmur. Klocki są świetnie wyważone, idealnie leżą w dłoni, zrobione są z drewna klonowego i nie zawierają substancji toksycznych. Uczą koncentracji i cierpliwości, trenują myślenie przestrzenne i koordynację ruchów. Poza tym to zabawka na lata, absolutnie ponadczasowa!

Do wyboru są różne zestawy – od 50 do nawet 1000 klocków. My mamy skrzynię z 200 klockami i myślę, że to bardzo dobry zestaw na początek :)

Dla dzieci w wiekum 3+

Dostępne tutaj: Klocki drewniane Maple – różne zestawy

klocki drewniane maple
klocki drewniane maple
klocki drewniane maple
klocki drewniane maple

5. Klocki drewniane Miasto

Super drewniane klocki dla dzieci w różnym wieku – spodobają się i przedszkolakom i starszakom. U nas dziewczynki bardzo często bawią się nimi wspólnie, czasem nawet zgodnie ;) Zabawę zaczyna się ułożeniem dużych puzzli, które tworzyć będą bazę miasta. Następnie można budować swoją metropolię! Mniej lub bardziej szalone konstrukcje, wieżowce, domy, ustawiać drzewa, parkować auta. W zestawie jest nawet żaglówka i kontenerowiec! Zabawa na wiele godzin. Rewelacja.

W pudełku: 20 dużych puzzli do ułożenia maty i 60 drewnianych klocków

Dla dzieci w wieku 3+

Dostępne tutaj: Klocki drewniane Miasto

drewniane klocki miasto
klocki drewniane dla dzieci
najlepsze klocki dla dzieci

6. Klocki drewniane Tęcza

Piękne drewniane klocki Tęcza, które dają mnóstwo możliwości kreatywnej zabawy. Można tworzyć przeróżne konstrukcje i wykorzystywać w innych zabawach, łączyć z innymi klockami. Wiele razy je już polecałam na blogu, to świetna zabawka dla rodzeństwa z kilkuletnią różnicą wieku. Każdy klocek wykonany jest z jednego kawałka drewna lipowego.

W pudełku: 12 klocków tworzących tęczę

Dla dzieci w wieku 1+ (choć najbardziej polecam dla przedszkolaków)

Dostępne tutaj: Klocki drewniane Tęcza

klocki tęcza
klocki tęcza grimms
tęcza grimms

Konstrukcyjne klocki dla dzieci

7. Klocki jeżyki

Klocki jeżyki mamy i polecamy od lat. Najbardziej polecam te od Bristle Blocks – świetnie się zczepiają, są wytrzymałe i super jakościowe. Dostępne są różne zestawy – my mamy Dżunglę oraz jeżyki w walizce. Dziewczynki uwielbiają się nimi bawić, wymyślają różne historyjki i tworzą fajne domki, pojazdy, konstrukcje.

Dla dzieci w wieku 2+

Dostępne tutaj: Klocki jeżyki – różne rodzaje

klocki jeżyki
klocki jeżyki

8. Klocki konstrukcyjne Binabo

Pomysłowe klocki dla dzieci, bezpieczne już dla 3-latków, ale najwięcej frajdy będą z nich miały starsze dzieciaki. Niemieckie klocki Binabo mają nietypowe kształty, są zrobione w 100% z ekologicznego materiału Arboblend® (cukier, żywica i włókna drzewne), który jest bardzo wytrzymały. Można budować przeróżne przestrzenne budowle i przedmioty, np. różnej wielkości piłki, frisbee, żółwia, koszyk, koronę, rodzinę ślimaków, a nawet dźwig! :) Klocki łączą się na klik, dzięki czemu mocno się siebie trzymają, a jednocześnie bez trudu można je odczepić.

W pudełku: 60 klocków i książeczka z instrukcjami krok po kroku do budowania

Dla dzieci w wieku 3+ (polecam dla starszaków)

Dostępne tutaj: Klocki konstrukcyjne Binabo

9. Klocki konstrukcyjne Marioinex

Bardzo fajne, kolorowe klocki dla dzieci, które zajmują na dłuuugo. My mamy dwa duże zestawy – Mini Waffle i Mini Waffle Konstruktor oraz 4 podstawki (każda o powierzchni 9 typowych klocków). Zestawy można ze sobą łączyć, wszystko do siebie pasuje, a im więcej klocków tym lepsza zabawa. Dziewczynki uwielbiają z nich budować domki dla małych pluszaków wraz z wyposażeniem, pojazdy, roboty. Ostatnio nawet stworzyły drzewo z jabłkami! Jestem pod wrażeniem jak fajnie te klocki działają na dziecięcą wyobraźnię.

Wykonane są z tworzywa, które jest bardzo przyjemne w dotyku i trochę elastyczne.

W pudełku oprócz klocków znajdziemy książeczkę z pomysłami.

Dla dzieci w wieku 2+ (seria Konstruktor 3+)

Dostępne tutaj: Klocki konstrukcyjne Marioinex – różne zestawy

klocki konstrukcyjne dla dzieci

10. Klocki konstrukcyjne Plus Plus MINI

Świetne, malutkie klocki, które dają mnóstwo możliwości. Można z nich tworzyć niesamowite konstrukcje, zwierzęta, pojazdy, przeróżne postaci, przedmioty, wszystko co sobie wymyślimy :) Dostępne są różne zestawy, zarówno małe jak i duże, a w każdym z nich instrukcja pomocna przy budowaniu.

Dla dzieci w wieku 5+

Dostępne tutaj: Klocki konstrukcyjne Plus Plus MINI – różne zestawy

11. Klocki konstrukcyjne Plus Plus MINI po numerach

A to nowość od Plus Plus! Połączenie bestsellerowych klocków Plus Plus MINI z puzzlami :) Pomysł genialny w swej prostocie. W pudełku znajdziemy oprócz zestawu klocków rozkładany plakat z zaznaczonymi miejscami ułożenia poszczególnych elementów. Taka zabawa świetnie wpływa na koncentrację, precyzję i skupienie uwagi na dłużej.

W pudełku: klocki Plus Plus MINI oraz plakat

Dla dzieci w wieku 5+

Dostępne tutaj: Klocki konstrukcyjne Plus Plus MINI po numerach – różne zestawy

12. Klocki konstrukcyjne Plus Plus MIDI

Dla młodszych dzieci polecam klocki konstrukcyjne Plus Plus MIDI. Są one zdecydowanie większe od rozmiaru MINI i łatwiej maluchowi z nich zbudować to, co sobie wymyśli :) My właśnie od tych klocków zaczęliśmy przygodę z Plus Plusami i dziewczynki bardzo je lubiły (Helenka do tej pory się nimi bawi).

Dla dzieci w wieku 3+

Dostępne tutaj: Klocki konstrukcyjne Plus Plus MIDI – różne zestawy

Magnetyczne klocki dla dzieci

13. Klocki magnetyczne Connetix

Fantastyczne klocki magnetyczne dla przedszkolaków i starszych dzieci. Klocki Connetix bardzo dobrze i mocno się łączą wszystkimi bokami, są genialne jakościowo, trwałe i świetnie zaprojektowane. A przy tym bezpieczne –  bez BPA, ftalanów i zrobione z wolnego od miedzi plastiku ABS. To zabawka na lata. Uwielbiamy te klocki, bo można z nich budować przeróżne konstrukcje, domki, mosty, wieże, przepiękne i stabilne trójwymiarowe obiekty.

Dostępnych jest wiele rodzajów, my mamy zestaw startowy Rainbow Starter Pack (60 elementów) oraz Rainbow Transport Pack (50 elementów). Klocki te łączą się z zestawami Magna Tiles (nr 14 w tym zestawieniu) i Cleverclixx.

Dla dzieci w wieku 3+

Dostępne tutaj: Klocki Connetix – różne zestawy

1

14. Klocki magnetyczne Magna Tiles

Świetne jakościowo klocki magnetyczne, które łączą się idealnie z zestawami Connetix oraz Cleverclixx. Dostępnych jest wiele różnych zestawów tematycznych, my mamy zestaw budowlany Builder, który składa się z 32 elementów. Ten zestaw pozwala na fajną, kreatywną zabawę, w której dzieci wcielą się w prawdziwych budowniczych. Mogą zbudować dwa dźwigi, drogę i mur, przestawiać różne elementy, burzyć i budować od nowa. Super zabawa! 

Dla dzieci w wieku 3+

Dostępne tutaj: Klocki Magna Tiles – różne zestawy

15. Klocki magnetyczne Pixio

Pixio to niesamowite klocki magnetyczne, które wręcz uzależniają ;) Są malutkie, dlatego jest to zdecydowanie propozycja dla starszych dzieci. Można z nich budować przeróżne konstrukcje, ludziki, zwierzątka i wiele, wiele innych rzeczy. Z pomocą przychodzi dołączona książeczka z inspiracjami oraz dedykowana apka na telefon.

Budowanie z Pixio wymaga precyzji i skupienia, co jest świetnym ćwiczeniem dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Taka zabawa też ćwiczy rączkę, dzięki czemu dziecko ma mniejsze trudności z pisaniem w szkole. No i przede wszystkim – to naprawdę świetna zabawa!

W pudełku: klocki magnetyczne (Tosi zestaw ma 200 elementów) oraz książeczka z instrukcjami

Dla dzieci w wieku 6+

Dostępne tutaj: Klocki magnetyczne Pixio – różne rodzaje

16. Klocki magnetyczne Magformers

Klocki łączą się ze sobą wszystkimi bokami, a zbudowane konstrukcje są stabilne i bardzo ciekawe. Na rynku jest wiele podróbek, ale nie warto ich kupować, bo jakościowo są znacznie gorsze.

Magformersy dostępne są w różnych zestawach, na początek warto wybrać większy zestaw np. ten 46-elementowy. Zestawy można łączyć i tworzyć różne konstrukcje według dołączonych instrukcji z pomysłami lub dać się ponieść wyobraźni i tworzyć własne budowle. Świetna zabawa dla całej rodziny.

Dla dzieci w wieku 3+

Dostępne tutaj: Klocki magnetyczne Magformers

17. Klocki magnetyczne Stick-O

Klocki magnetyczne dla dzieci, które spodobają się zarówno 1,5-roczniakom jak i dużo starszym dzieciom. Stick-O to „młodszy brat” klocków Magformers, które pokazałam chwilę wcześniej. Każde pudełko zawiera duże, kolorowe magnetyczne elementy, które łatwo się ze sobą łączą. Są bardzo trwałe, świetne jakościowo i po prostu urocze! Uśmiechnięte buźki zachęcają do zabawy i tworzenia różnych scenek.

My mamy dwa zestawy – z 10 i 26-elementami.

Dostępne są różne zestawy tematyczne. W pudełkach znajdziemy klocki magnetyczne oraz książeczki z pomysłami na zabawę.

Dla dzieci w wieku 18 mies+

Dostępne tutaj: Klocki magnetyczne Stick-O – różne zestawy

klocki magnetyczne
klocki magnetyczne
klocki magnetyczne

18. Klocki magnetyczne Tegu

Tegu to drewniane klocki magnetyczne, które są bezpieczne nawet dla rocznych dzieci. Duże elementy, schowane magnesy, nietoksyczne farby na bazie wody. Bardzo dobrze się trzymają, więc po zbudowaniu czegoś, dziecko może się tym swobodnie bawić. Fajnie pobudzają wyobraźnię i kreatywność. Na marginesie dodam, że przedszkolaki i starsze dzieci też bardzo lubią klocki Tegu :)

W pudełku: drewniane klocki magnetyczne i inspiracje do budowania

Dla dzieci w wieku 1+

Dostępne tutaj: Klocki magnetyczne Tegu – rożne zestawy

Najlepsze klocki dla dzieci – kolejne inspiracje

A teraz klocki dla dzieci, które wymykają się wcześniejszym kategoriom ;)

19. Klocki piankowe BLOKKI

Klocki piankowe Blokki to super propozycja dla maluszków. Duże, lekkie, a jednocześnie wytrzymałe klocki, które pokochają nawet niemowlaki. Blokki mają zaokrąglone brzegi i wykonane są z bezpieczniej pianki EVA (bez BPA, ftalanów, lateksu). Można się nimi bawić swobodnie albo starać się ułożyć jak najwyższą wieżę, co wcale nie jest takie proste, bo część klocków się buja ;)

Świetny design i jakość znana z zabawek plażowych marki Quut.

W pudełku: 10 klocków

Dla dzieci w wieku 10 mc+

Dostępne tutaj: Klocki piankowe BLOKKI

klocki piankowe dla dzieci

20. Klocki przyssawki

Oryginalne klocki dla dzieci z efektem wow :) Są giętkie, bajecznie kolorowe, przysysają się mocno do siebie i płaskich, gładkich powierzchni. Można budować za ich pomocą ciekawe budowle, konstrukcje, postaci, wszystko, co podpowiada nam wyobraźnia.

Nasz zestaw to klasyczne przyssawki, aktualnie dostępne są tylko w wersji mini.

W pudełku: 75 mini przyssawek

Dla dzieci w wieku 5+ (ja polecam już dla 3-latków)

Dostępne tutaj: Klocki przyssawki mini

21. Klocki pudełkowe Piramida

Klocki pudełkowe są super pomysłem na zabawkę dla rocznego dziecka, ale jak widać, starszym dzieciom też się podobają :) Mieliśmy już kilka rodzajów takich klocków dla dzieci i zawsze zajmowały one dziewczynki na długo. Można je układać pionowo jak wieżę, w poziomie, można wkładać inne zabawki i pluszaki do środka, sortować, przekładać.

Dostępne są różne rodzaje takich klocków, m.in ze zwierzętami, owocami i warzywami, porami roku, pojazdami. Klocko-pudełka są też oznaczone cyframi i są fajną pomocą w nauce liczenia.

W pudełku: 10 pudełek w różnych rozmiarach

Dla dzieci w wieku 1+

Dostępne tutaj: Klocki pudełkowe Piramida – różne rodzaje

klocki pudełkowe
klocki dla maluchów

22. Klocki sensoryczne dla maluchów

Rewelacyjne dla niemowlaków, które już wiele razy polecałam. Klocki są bezpieczne już dla maluszków od 6 mż, choć wiadomo, że najfajniejsza zabawa jest nieco później – ok 1-2 rż. Te sensoryczne klocki mają przeróżne kształty, są trójwymiarowe i można z nich tworzyć bardzo ciekawe konstrukcje, np. bramy i łuki.

W pudełku: 26 miękkich klocków sensorycznych

Dla dzieci w wieku 6 mc+

Dostępne tutaj: Klocki gumowe duży zestaw i Klocki gumowe mały zestaw

Najlepsze klocki dla dzieci – a jakie są Wasze typy?


Mogą Ci się spodobać

5 komentarzy

 • Reply
  Aleksandra
  5 września 2022 at 09:16

  u mnie tylko z Jengi budują wszystko, mają sporo zestawów i budowle czasami są ogromne :)

 • Reply
  Adi
  9 listopada 2022 at 13:27

  U mnie uwielbiają klocki konstrukcyjne mamy sporo zestawów od Alleblox. Muszę przyznać klocki zadziwiające i pełne fajnej tematyki i kolorystyki. Jakość jak i cena 5/5

  • Reply
   Emma
   31 grudnia 2023 at 11:34

   Też je mamy w domu. Fajne prawda? I nie drogie w dodatku

 • Reply
  Gosia
  4 sierpnia 2023 at 17:50

  Dzień dobry Pani Karolino, czy może Pani podpowiedzieć, ktore klocki wybrać jako jedyne dla 4-latki – plus plus midi czy marioinex mini?

  • Reply
   Carla
   5 sierpnia 2023 at 12:27

   Ja bym wzięła Marioinex mini :) Są przyjemniejsze w dotyku i jest ich dużo w zestawie.

Zostaw komentarz