BIBLIOTECZKA

Na dobranoc: Piesek, kotek i ważny problem, który warto omówić z dzieckiem

Lubię książki dla dzieci, które w mądry i wrażliwy sposób podejmują trudne tematy, nie rezygnując z lekkości i pozytywnego klimatu. Z przyjemnością czytam je córce na dobranoc, bo wiem, że to jest czas, w którym mała jest w 100% skupiona na książce i nie przybiega co chwilę z nową.

Ostatnio wspominałam Wam o świetnej książce w lekki sposób wprowadzającej w świat dziecięcej niepełnosprawności (KLIK), a dziś znów o ważnym temacie. Mam wrażenie, że wydawnictwo Adamada się w nich specjalizuje!

“Pies i kot w leśnym zakątku” Elżbiety Pałasz to zbiór uroczych opowiadań o wyjątkowych przyjaciołach – psie Burku i kocie Perseuszu. Doświadczeniem, które ich zbliża do siebie jest bezdomność. Piesek został wypędzony przez swojego pana za wykopanie wielkiej dziury na grządce z groszkiem, a kotek, zazdrosny o nowego kociaka swojej pani, odszedł sam. Zdecydowanie jest to temat, który warto omówić z dzieckiem, a o którym często w natłoku codziennych spraw zapominamy.

Zwierzęta są bardzo smutne i nie wiedzą co robić dalej, aż szczęśliwym zbiegiem okoliczności spotykają się. Od tej pory stają się najlepszymi przyjaciółmi i wraz z wilczkiem Tutkiem i lwem Włochatem mają mnóstwo przygód. Każda z nich jest dobrze przemyślana przez autorkę i czasem delikatnie zahacza o ważny społecznie problem – samotność osób starszych, stereotypy, odrzucenie, traktowanie zwierząt.

Poważniejsze tematy pojawiają się niejako mimochodem, nie stanowią sedna opowiadań, nacisk zawsze położony jest na pozytywny przekaz i emocje. Dzięki temu książka świetnie wycisza i wprawia w dobry nastrój przed snem. A jeśli chcemy, możemy podjąć zasugerowany problem i porozmawiać o nim z dzieckiem. Takie 2 w 1 🙂

Fajna jest też sama konstrukcja książki – każde opowiadanie zajmuje dokładnie dwie strony i zawsze zawiera ilustrację Elżbiety Jarząbek (przyjazną i pozytywną jak i tekst). Historyjki łączą się w całość, jednak każda ma zakończenie, dzięki czemu dziecko nie dopytuje wciąż: “Co było dalej? Czytaj mamo, czytaj!”.

Wydawnictwo Adamada

Do kupienia TUTAJ


You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    TosiMama
    18 września 2017 at 11:21

    Uwielbiamy tę historię. Tosia odkryła ją ostatnio po raz kolejny i przez kilka dni nie chciała słuchać niczego innego:)

  • Leave a Reply