FILMY, SERIALE I BAJKI WYDARZENIA

Na co się wybrać z dzieckiem do teatru w Warszawie? (kwiecień 2019)

Zastanawiacie się na co się wybrać z dzieckiem do teatru? Specjalnie dla Was przejrzałam repertuary większości warszawskich teatrów i wybrałam propozycje najlepszych spektakli dla dzieci.

Spektakle dla dzieci z 13 warszawskich teatrów!

Teatr Małego Widza

ul. Jezuicka 4 (wejście od ul. Brzozowej)

Jeden z najlepszych teatrów dla dzieci, w którym wszystko dostosowane jest do potrzeb małych widzów, a spektakle oddziałują na wszystkie zmysły. Niestety, bilety rozchodzą się jak świeże bułeczki – w momencie, w którym piszę ten wpis zostały tylko ostatnie miejsca na:

koncert Ocean Snów (dla dzieci od 8. miesiąca do 1,5 roku) 40 min

„Ocean snów” to przepiękna, miękka i ciepła przestrzeń do wspólnej zabawy rodziców z niemowlętami. Stworzona z myślą o maluszkach od 8 do 18 miesiąca życia. Przestrzeń niezwykle doznaniowa, pełna różnorodnych bodźców, na które wspaniale reagują dzieci właśnie w tym wieku, bodźców, które dotykają i rozwijają wszystkie zmysły. „Ocean snów” to nieziemski koncert z muzyką graną na żywo (…)”

fot. Teatr Małego Widza

„Światy równoległe” (1-5 lat) 30 min + 15 min zabawy

„W świecie dzieci nic nie jest oczywiste, żaden przedmiot nie ma jednej, z góry określonej  i niezmiennej funkcji.  Czas nie  istnieje, nie ma żadnego znaczenia. Nikt nie liczy jego upływu. Często istota rzeczy jest dziełem przypadku, ale nierzadko ma też swoją perfekcyjną logikę – czasem, po prostu nam, dorosłym niedostępną. Wszystko jest względne. Wszystko jest płynne. Wszystko się może zdarzyć, bo dzieci eksplorują, badają i eksperymentują (…)”

„Rozplatanie tęczy” (1-4 lat) 30 min + 15 min zabawy

„Rozplatanie tęczy” to zaproszenie do zabawy z wodą i kolorami. To próba zanurzenia się w dziecięcej wyobraźni – chęć zrozumienia tego nieuchwytnego, a zarazem prawdziwego sposobu postrzegania świata, który zdaje się być zarezerwowany tylko dla najnajmłodszych. Spektakl tworzą obrazy, muzyka, rytm i gest – słowa schodzą tu na dalszy plan. „Rozplatanie tęczy” to rozmowa za pomocą zmysłów i emocji.”

fot. Teatr Małego Widza

„Ogród” (1-4 lat) 30 min + 15 min zabawy

„Czy wąż ogrodowy to stwór jadowity? Czy zwykła konewka to świnka Krystynka? Czy z ziarna fasoli kiełkuje stokrotka? Czy każda rękawica to poliglotka? W zwariowanym ogrodzie wszystko jest możliwe, bo zwariowany ogród jest trochę magiczny – jakieś psikadła i psikacze, grabki, doniczki, koszyki i koszyczki, łopatki, kopaczki i polewaczki, a także skrzynki i podstawki, wężyki, listki i przyssawki, cebulki, bratki, motyki, kwiatki…”

Na maj nie ma jeszcze repertuaru – jak tylko się pojawi, dam znać na fanpage’u Mama Carla – bilety znikają w kilka godzin!

Teatr Niewielki

ul. Mińska 25 bud. 74, Warszawa

PUF! (1-6 lat) 30 min + 15 min zabawy

„Co kryje tajemniczy ogród, pełen szelestów, plusków i cichutkich stuków-puków?… 
Puf! Puf! niezwykłe stwory wykluwają się jeden po drugim z szarych pufów i unoszą w powietrzu. Czy to ogromna fruwająca meduza, wielka stonoga, tęczowy wąż morski czy fantastyczny pół ptak – pół ryba? A może coś, czego jeszcze nie znamy i nie potrafimy nazwać? 

Tajemnice, niezwykłe odkrycia i przeobrażenia… 
Do muzyczno-tanecznej podróży przez fantastyczny świat zaczarowanego ogrodu zapraszamy dzieci wieku 1 – 6 lat. „

A co to? (1-4 lat) 45 min

„Spektakl A CO TO? odwołuje się do dziecięcej potrzeby odkrywania świata. Jest serią nieustannych przyjemnych niespodzianek, a przecież maluchy tak je lubią! Oddziałuje na wszystkie zmysły – nie tylko wzrok i słuch, ale i dotyk, a nawet… węch. Dzieci mogą – jeśli tylko mają ochotę – bezpośrednio wszystkiego doświadczyć, bo w tym spektaklu nie ma bariery oddzielającej scenę od widowni. Jego scenariusz za każdym razem jest odrobinę inny, bo to maluchy wraz z aktorem odkrywają CO TO, a także CO można z TYM zrobić ciekawego.

O tym spektaklu mówi się najczęściej, że to wspaniała zabawa. Dzieciaki aż piszczą z radości, kiedy z kolorowych dziur w ściance-niespodziance wyłaniają się kolejne tajemnicze przedmioty. Ale „A CO TO?” ma także walory edukacyjne – rozwija spostrzegawczość, pamięć i wyobraźnię, uczy współdziałania i zachęca do przełamywania nieśmiałości.”

fot. Teatr Niewielki

Kółko i kwadrat (1-6 lat) 30 min + 15 min zabawy

„Co jest fajniejsze: Kółko czy Kwadrat? 
Kółko uważa, że ono, Kwadrat się z nim nie zgadza. Spór jest zażarty, obie strony demonstrują coraz to nowe argumenty oraz przykłady typowych i mniej typowych zastosowań Kółkomanii i Kwadratologii. A zabawy przy tym co niemiara! Nigdy nie zgadlibyście, ile rzeczy można zrobić ze zwykłego kółka czy kwadratu.
Spektakl rozwija w dzieciach umiejętność dostrzegania geometrycznych kształtów w otaczającej je rzeczywistości, aktywizuje abstrakcyjne myślenie i wyobraźnię. Nic nie jest oczywiste, a tak wiele możliwe! Dwa proste kształty są jak okienka, przez które można wyjrzeć na świat niby dobrze znany, ale teraz oglądany zupełnie inaczej.
Przy tym zabawna rywalizacja między dwoma kolegami (Kółkiem i Kwadratem) jest źródłem wielu śmiesznych sytuacji i budzi żywe uczucia małych widzów. Dzięki temu podróż do świata nieco zwariowanej geometrii jest dla nich tak ciekawa. Kto zwycięży w tym sporze?… Mądrzejszy czy ten bardziej przebojowy? A może przyjaźń okaże się ważniejsza od różnicy zdań?”

Dziwaki (3-6 lat) 30 min + 15 min zabawy

„Kto mieszka na ulicy Dziwnej? I dlaczego jest inny niż inni?

Trójka przyjaciół: Tyci Wieloryb, Łysy Jeż oraz Słoń z Trąbą w Miejscu Ogona, żyją w wielkiej zgodzie  “z innymi cud-dziwakami, w miejscu, gdzie wszyscy wcale nie muszą być tacy sami”. 

Nie są idealni, co to, to nie, ale za to pełni dobrych chęci i pozytywnego nastawienia do świata i siebie nawzajem: “Nikt nie dogyzał nikomu i nikt nie zjadał nikogo, nawet, gdy był bardzo głodny i z łóżka wstał lewą nogą”.

Bo przecież mały wcale nie jest gorszy od dużego, brzydki od ładnego, bogaty od biednego. A różnice między nami sprawiają, że świat jest po prostu jeszcze ciekawszy!”

Dobranoc, Jaśku (1-5 lat) 30 min + 15 min zabawy

„Spektakl “Dobranoc, Jaśku!” odwołuje się do codziennych doświadczeń małych dzieci, związanych z bardzo ważnym dla nich rytuałem kładzenia się do snu. Dlatego budzi tak żywe emocje maluchów i angażuje w historię. A historia jest prościutka: wszyscy w domu zasypiają grzecznie, tylko mały łobuziak, Jasiek, nie chce zasnąć. Wynika z tego mnóstwo zabawnych sytuacji, które w kumulują się, aż po nieoczekiwane rozwiązanie… 
Przedstawienie ma swój specyficzny rytm – jak piosenka, w której zwrotki są na tę samą melodię, ale przecież każda jest nieco inna. To jest coś, co maluchy lubią najbardziej – powtórzenia z wariacjami! Wie o tym każdy rodzic bawiący się z pociechą w “a ku ku”, czy “nie ma – jest”.
Spektakl jest pełen ciepła, pozytywnych emocji i ogólnej “przytulności”, bo jakże by mogło być inaczej, skoro główni bohaterowie to rodzina mięciutkich poduszek?
A jak to się wszystko kończy?… Żeby się dowiedzieć, zamiast iść na popołudniową drzemkę, przyjdźcie do Teatru Niewielkiego!  

PRZYNIEŚ PRZYTULAKA!
Jeśli macie ochotę, każdy może przynieść na spektakl “Dobranoc, Jaśku” swoją przytulankę-usypiankę (dorośli też :) – a nuż pomogą zasnąć małemu urwisowi?”

fot. Teatr Niewielki

Teatr Maskarada

ul. Nowy Świat 63, Warszawa

Wesołe Koty (4-8 lat) 45 min

„Poznajmy roztańczone, rozśpiewane i psotne koty z wierszy Marii Konopnickiej. Filuś, Miluś i Kizia zaproszą młodych widzów do zabawy i na koci bal. Piękne wiersze M. Konopnickiej, barokowe kocie kostiumy, muzyka H. Wieniawskiego i piosenki Zuzanny Całki tworzą magiczny i interaktywny koci świat dla młodych widzów.”

fot. Teatr Maskarada

Urodziny Turli i Taja (0-5 lat) 45 min

„W krainie Turli Taja dzisiaj wielki dzień – Pierwsze Urodziny! 
Poznamy Turli i Taja, dowiemy się co lubią robić najbardziej, będziemy się z nimi turlać, bawić i krążyć w labiryncie. Powitamy ich gości i przygotujemy wspólnie przyjęcie urodzinowe z wielkim tortem. Świętujcie z nami urodziny Turli-Taja!”

Złota Rybka (1,5-8 lat) 45 min

„Złota Rybka wg Aleksandra Puszkina to spektakl dla młodszych widzów o zgubnych skutkach nieprzemyślanych życzeń. Będziemy łowić rybki, wypowiadać życzenia, poznamy mądrą Złotą Rybkę, a wokół nas będzie szumiące morze i śpiewające ptaki.”

fot. Teatr Maskarada

Teatr Rampa

ul. Kołowa 20, Warszawa

Dzień dziecka (od 7 lat) 60 min + można dokupić warsztaty

„Pan Jan jest ważnym, wiecznie zajętym Dyrektorem i nie ma czasu dla swojej córki Paulinki. Ba, rozmawiając ciągle przez swoje telefony, nie zauważa nawet jej obecności. Sądzi przy tym, że dziecko nie powinno mieć o to do niego pretensji, ponieważ dzieci „to dopiero mają dobrze” – zajmują się przecież tylko zabawą i szkołą. Czy rzeczywiście tak jest?  Pewnego dnia sam się o tym przekonuje, gdy dziwnym zrządzeniem losu staje się znowu małym Jasiem, który musi iść do szkoły… Przeżywa zwykły dzień dziecka, który w niczym nie przypomina tego świątecznego Dnia Dziecka z 1-go czerwca. Paulinka, która jest świadkiem tego niecodziennego zdarzenia, ma nadzieję, że jej tata znajdzie wreszcie czas na wspólną partyjkę „Chińczyka”…”

Kto z Was chciałby rozweselić pechowego nosorożca (4-6 lat) 50 min + można dokupić warsztaty

„Tytułowy nosorożec ma pecha. Jest od dawna przybity faktem, że nie potrafi… latać. Tak bardzo chciałby być kimś innym, niż jest. Jego dobry znajomy wróbel pokazuje mu różne przedziwne sposoby na spełnienie niedorzecznego pragnienia.

Czy jednak słusznie podtrzymuje jego złudne nadzieje i dlaczego nosorożec ślepo wierzy w to, co niemożliwe? Czy dokonując określonych wyborów powinien kierować się rozsądkiem czy marzeniem? Czemu nie potrafi zaakceptować siebie takim jakim jest? Czy problemy nosorożca nie są przypadkiem nam znane? Odpowiedź na te pytania, zarówno dzieci jak i dorośli znajdą w tym spektaklu.

Gra aktorów oraz dowcipne piosenki wprowadzają nastrój radosnej zabawy, do której niewątpliwie zostaną wciągnięci mali widzowie.”

fot. Teatr Rampa

Babcia mówi pa, pa (od 6 lat z podstawami czytania) 2 godz. z przerwą

„Autorski spektakl familijny, który w niebanalny i zabawny sposób pomaga dzieciom osobiście odkrywać znaczenie czasu, naturalność zmian w życiu i potrzebę dorastania. Jest to historia o tym, jak zrozumieć i jak poradzić sobie z odejściem osoby, bez której nie wyobrażamy sobie życia. 
Krzyś pragnie odnaleźć Babcię, która pewnego dnia po prostu zniknęła. Ponieważ rodzice nie potrafią mu powiedzieć, gdzie jest Babcia, on sam wyrusza na jej poszukiwanie. Podczas wędrówki po niezwykłych krainach, spotyka wiele barwnych postaci: odrzucone zbuntowane zabawki, dzieci, które nie chcą dorosnąć i mityczne stworzenia. W poszukiwaniach Krzysiowi towarzyszy Komandos – jego ulubiona zabawka, którą dostał od Babci oraz wierny Anioł Stróż, który pomaga mu w podejmowaniu ważnych decyzji.
Czy Krzyś odnajdzie babcię? Co krzyś odkryje podczas swojej bajkowej podróży? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym spektaklu familijnym, którego dodatkową atrakcją jest muzyka wykonywana nażywo oraz piękne, zapadające w pamięć piosenki
Wielopoziomowy sens przedstawienia oraz intrygująca nowoczesna inscenizacja zapewnią dobrą zabawę nie tylko dzieciom ale również widzom dorosłym.”

fot. Teatr Rampa

Teatr Lalka

Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, Warszawa

Odyseja (od 8 lat) 75 min

„Przedstawienie wybitnego słowackiego reżysera jest sceniczną adaptacją starogreckiego eposu Homera. Na oczach widzów powołany zostaje do istnienia świat bogów i ludzi.  Muzy opowiadają tu historię dziesięcioletniej tułaczki dzielnego i sprytnego Odyseusza, który po wojnie trojańskiej usiłuje powrócić do domu. Jeden z największych mitów europejskich w wersji dla dzieci zachwyca urodą scenicznych obrazów. „

fot. J. Pajewski, Teatr Lalka

Ptak Zielonopióry (od 6 lat) 90 min

„Król lubi wiedzieć, co myślą poddani w jego królestwie. Przebrany za włóczęgę przysłuchuje się opowieściom trzech sióstr. Tak ujmuje go szczerość panien, że postanawia spełnić ich marzenia…  Jednak to jeszcze nie koniec bajki. Okazuje się, że szczęście jednej osoby może być dla drugiej powodem do zazdrości… 
Baśń o zdradzie, zawiści i poszukiwaniu utraconego szczęścia posłuży Jarosławowi Kilianowi do uruchomienia teatru cudów. Czy tańcząca woda, grające drzewo i tajemniczy Ptak Zielonopióry pomogą odwrócić zły los? W przedstawieniu pojawią się: komedia dell’arte, marionetki sycylijskie, sztuczki, humor, ale też filozoficzna refleksja. A do tego muzyka grana na żywo!”

Jaś i Małgosia (od 3 lat) 65 min z przerwą

„Drwal i jego żona postanawiają po wsze czasy położyć kres kłótniom swoich dzieci. W tym celu aranżują sytuacje wzięte wprost z baśni o Jasiu i Małgosi. I tak rodzeństwo pozostawione samo sobie, w obliczu spotkania ze złą czarownicą zrozumie, że powinno się wzajemnie wspierać, dodawać odwagi i trzymać się razem. Przedstawienie grane w dwóch planach: aktorskim i lalkowym.”

fot. J. Pajewski, Teatr Lalka

Teatr magii Macieja Pola (od 5 lat) 80 min

„Najsłynniejszy polski iluzjonista, Maciej Pol, oraz Teatr Lalka zapraszają na niezwykłe widowisko pełne magicznych efektów przygotowanych w oparciu o najnowsze osiągnięcia współczesnej sztuki iluzji oraz techniki. To barwne, familijne widowisko, w którym iluzjonista zabiera widzów w baśniowy świat, a każde dziecko może poczuć się prawdziwym czarodziejem. „

Teatr Kamienica

aleja „Solidarności” 93, Warszawa

Ania z Zielonego Wzgórza (8-13 lat) 2 godz z przerwą

„Ania Shirley, nastoletnia bohaterka powieści Lucy Maud Montgomery, romantyczna, osobliwa dziewczynka walcząca o swoje marzenia, roztaczająca wokół siebie wielką radość i miłość. Jej przygody od lat zachwycają, bawią i wzruszają czytelników.

Dziś specjalnie dla Młodych Widzów marzycielską Anię ożywimy na scenie Teatru Kamienica. Tu skradnie serca swych opiekunów – Maryli i Mateusza – rozbawi Was do łez i pokaże, że wiara w marzenia czyni cuda, a bycie damą nie zależy od ilości kwiatów na kapeluszu, ale od tego jak potrafimy wybrnąć z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. Niech na dzisiejszym przedstawieniu Ania zostanie Waszym przewodnikiem po Zielonym Wzgórzu i napełni Wasze serca radością!”

fot. Teatr Kamienica

Calineczka (3-8 lat)

„Słońce, czy deszcz? Upał, czy mróz? Nieważne! Calineczce nic nie przeszkodzi, by tańczyć przez cały rok! Zapraszamy na spotkanie z dziewczynką nie większą niż cal, która nie boi się marzyć! Wraz z nią przeżyjecie niesamowite przygody na słonecznej plaży i poznacie przedziwnych, roztańczonych turystów. Obejrzycie szalone pokazy tańca i dowiecie się, dlaczego tak ważne jest by akceptować siebie i innych takimi, jakimi są. A może ktoś z Was podpowie Calineczce, kto jest najlepszym kandydatem na męża? Grubiutki Ropuch, zakochany w sobie Chrabąszcz, Krecik z Czech, czy sympatyczny Korneliusz? W Małej Kamienicy znów doświadczycie niezapomnianych wrażeń! Tuż po bajce niespodzianka dla wszystkich plażowiczów: taneczne warsztaty teatralne.”

Pan Tenorek i Błękitny Balonik (4-10 lat)

„„Pan Tenorek i Błękitny Balonik” to widowisko muzyczne z wykorzystaniem najpopularniejszych piosenek w  wykonaniu Jacka Wójcickiego z cyklu programów telewizyjnych  dla dzieci „Budzik”: „Pan Tenorek”, „Urodzinki Marcelinki”, „Bałagan jak huragan”, „O rety kotlety-klaun”, „Dinozaur Pimpuś”, „Mój błękitny balonik”, „Papuga Gaduła” „Oj, dana, dana” , „Tamburynie graj”. Te przeboje podyktowały nieco surrealistyczny przebieg akcji, w którym jednak postawy i charaktery bohaterów są jak najbardziej realistyczne. Sceny mają charakter kabaretowych skeczy, w których zarówno dziecko, jak dorosły widz, znajdzie dla siebie powód do śmiechu, ale także wzruszenia.

Przesłaniem spektaklu jest apel  o okazywanie dobrych uczuć i nie szczędzenie sobie  czułych słów, szczególnie w rodzinie.”

fot. Teatr Kamienica

Czerwony Kapturek w wielkim mieście (6-11 lat)

„Zapraszamy na fascynującą, współczesną wersję „Czerwonego Kapturka” z Babcią, Mamą, Wilkiem i Internetem w tle. Zderzymy tradycję z współczesnością, po to, by mądrze bawić i przestrzegać.

Bohaterowie bajki zaproszą młodych widzów do wspólnych działań interaktywnych: muzycznych, aktorskich i ruchowych. Wybrani asystenci otrzymają zadania specjalne na scenie, zaś wszyscy widzowie tuż po spektaklu wezmą udział w WARSZTATACH powiązanych tematycznie z bajką (zasady bezpieczeństwa dzieci w mieście i sieci). Najwytrwalszych widzów zaprosimy do wspólnych zdjęć z bohaterami bajki, którzy każdego chętnego obdarują także swoim autografem.”

Jaś i Małgosia (3-8 lat)

„Jaś i Małgosia zabiorą młodych widzów do tajemniczego lasu, w którym odkryją smakowitą chatkę z pierników i jej przebiegłą właścicielkę – Babę Jagę.

Zagubionemu w lesie rodzeństwu pomożemy znaleźć drogę do domu i przetrwamy wraz z nim noc w leśnej krainie. Poszukamy też sposobu, by wydostać się z rąk niedobrej czarownicy. Leśna przygoda z Jasiem i Małgosią nauczy młodych widzów jak przezwyciężyć własne strachy i przekona, że zawsze warto wierzyć w siebie.W nagrodę za aktywny udział w leśnej wyprawie, Jaś i Małgosia odkryją przed dziećmi tajniki magicznych efektów teatralnych. Jak zawsze będzie dużo śpiewu, tańca i rozmów z młodymi widzami, a wybrani asystenci otrzymają do wykonania leśne zadania specjalne.”

fot. Teatr Kamienica

Teatr Guliwer

Różana 16, Warszawa

Legenda o Syrence (od 3 lat)

„To właśnie tekst Artura Oppmana stał się pretekstem do powstania tego niezwykłego spektaklu, który przeniesie najmłodszych widzów do pradawnych czasów i zaprosi w krąg mitycznych postaci. Podążając za syrenim śpiewem, będziemy odkrywać tajemnice znanych nam dziś miejsc oraz zdarzeń, które rozegrały się w odległej przeszłości. W czasach, gdy nie było tu miasta, a jedynie gęste lasy pełne dzikiego zwierza, niewielka rybacka osada i półkobieta-półryba rodem z greckiej mitologii.”

fot. Bartek Warzecha, Teatr Guliwer

Miłoś, czyli nie bój się łosiu (od lat 5) 60 min bez przerwy

„Miłoś to ukochana maskotka Kostka. Niestety pewnego dnia chłopiec przez nieuwagę zostawił ją w parku na ławce. Fabuła tej współczesnej baśni prowadzi nas ścieżkami wyobraźni dziecka zatroskanego o los zagubionej maskotki. Każda z kolejnych przygód Miłosia staje się krokiem ku samodzielności Kostka. Odczarowuje przestrzeń wielkiego miasta z fikcyjnych niebezpieczeństw.”

Jak się robi cyrk? (od lat 5)

„„Jak się robi cyrk?” to niezwykle współczesna baśń o drodze ku szczęściu wiodącej przez realizację najskrytszych pasji i talentów.
Historia spektaklu rozgrywa się wokół spotkania młodego adepta sztuki cyrkowej z mistrzem, który najlepsze lata swojej aktywności ma już za sobą. Czy uda im się znaleźć wspólny język i zespolonymi siłami powołać do życia to, co kochają najbardziej – czyli CYRK?”

fot. Bartek Warzecha, Teatr Guliwer

Jak działa odkurzacz? (od lat 4) 30-min minispektakl + 1 godz warsztat

„To dowcipna historia powstania pierwszego odkurzacza, opowiedziana z perspektywy wynalazcy. Konstruktor borykając się z problemami związanymi z alergią, rzuca wyzwanie roztoczom zamieszkującym domowy kurz. Etiuda lalkowa grana w technice teatru cieni.
Integralną część minispektaklu stanowi warsztat teatralny podczas którego Młodzi Widzowie na własnej skórze poznają tajniki teatru cieni. Proponowane działania nie sprowadzają się do prezentacji wykorzystanych w spektaklu lalek. To Dzieci stają się twórcami! Ponadto, warsztat zawiera elementy pracy z ciałem, pobudzania kreatywności uczestników i wzmacniania kompetencji społecznych. Poprzez bliski kontakt Widzów ze sztuką, przybliżamy im techniki animacji. „

Czerwony Kapturek (od lat 5) 80 min

„Wydaje się wam, że znacie historię „Czerwonego Kapturka”? Ale czy znamy prawdziwą wersję tej bajki? A może przez całe dzieciństwo byliśmy wprowadzani w błąd. Nawet w znanej wszystkim historii tkwią detale, których nie dostrzeże się na pierwszy rzut oka. Rzeczywiście w naszej bajce będzie i mama, i Czerwony Kapturek, i babcia, wilk i gajowy. Ale będzie coś jeszcze – magia barokowego teatru! Sztuka jest adresowana do wszystkich, którzy lubią historie „straszne”, ale z happy endem. Na kanwie bajki Jana Brzechwy reżyser Piotr Tomaszuk stworzy żartobliwe i rozśpiewane widowisko familijne.”

fot. Bartek Warzecha, Teatr Guliwer

Teatr Baj (teatr lalek)

Kilka lokalizacji w Warszawie – Jagiellońska 54, Głębocka 66, Brukselska 23, Wysockiego 11

Bajka o szczęściu (od 5 lat)

„Czy szczęście można kupić? Przedstawiona w spektaklu historia starego Gospodarza daje jasną odpowiedź. W starym biednym domku za lasami można być szczęśliwszym niż w wielkim świecie, gdzie jest wielu ludzi, jeszcze więcej możliwości, gdzie oszołomieni coraz to nowymi rzeczami i wynalazkami łatwo możemy zagubić to, co najważniejsze. Mimo biedy można być szczęśliwym i nigdy się nie nudzić, jeśli tylko ma się przyjaciół tak wiernych jak Myszka, Kogut i Świnka z naszej historii.

Spektakl ma formę moralitetu – Handlarz i Klaun rywalizują o duszę staruszka. Handlarz przekonuje go, że więcej radości przynosi nowa rzecz niż stary przyjaciel. Klaun stara się, aby staruszek nie zapomniał o tym, co nosi głęboko w sercu. Spektakl łączy parawanowy plan lalkowy z grą aktorów w żywym planie.”

Ra-dość! (2-5 lat)

„Człowiek, aby móc wykonać swoje pierwsze kroki, uczy się łapać równowagę – stać na dwóch nogach. Później robi to nieustannie – nie tylko w ciele, ale także w przeżywaniu swoich emocji, w budowaniu relacji ze światem, w tworzeniu własnego kosmosu. Umiejętność przeżywania i uwalniania różnych emocji, przyjemnych i nieprzyjemnych, pozwala zyskiwać równowagę. Inspiracji w powstawaniu spektaklu były zabawy przedmiotami codziennego użytku, także tymi starymi, którymi bawią się dzieci (i bawili się nimi dorośli jako dzieci). Sprawdzamy, na ile związane z nimi działania pozwalają porządkować rzeczywistość, sprzyjają twórczości, łapaniu równowagi i przeżywaniu emocji.”

Maleńkie Królestwo królewny Aurelki (od 5 lat)

„Chyba każda dziewczynka choć raz chciała zostać królewną, a każdy chłopiec rycerzem. Nasza bohaterka o imieniu Aurelka, która jest zwykłą dziewczynką mieszkającą w zwykłym mieście, pewnego dnia otrzymuje swoje Maleńkie Królestwo i przemienia się w królewnę. Szczęśliwie spełnione marzenie, powiecie? Aurelka też tak myślała. Ale okazało się, że niekoniecznie wygląda to tak, jak sobie wyobrażała. Korona trochę ciśnie, tron jest twardy, piękna suknia uwiera, a Wielki Ochmistrz zmusza do zarządzania królestwem. Do tego wszystkiego zjawia się zarozumiały królewicz, a z krzaków wyłazi smok obżerający się cukierkami.
Ta przekornie i z humorem opowiedziana historia jest zaproszeniem do rozmowy o odpowiedzialności, o stereotypach i odwadze bycia sobą.”

Teatr Capitol

Marszałkowska 115, Warszawa

Pinokio (6-12 lat) 60 min bez przerwy, po spektaklu warsztaty/animacje

„Teatralna adaptacja znanej na całym świecie bajki. To przepiękna i wzruszająca opowieść o wystruganym z magicznego drewna pajacyku, który staje się prawdziwym chłopcem.

Gdy poczciwy stolarz Gepetto tworzy Pinokia, ten od razu skacze, śmieje się, płacze i psoci jak prawdziwe dziecko. Jednak jego serce nic nie czuje. Gdy Dobra Wróżka ożywia pajacyka, musi on sam nauczyć się żyć w świecie wielu pokus. Na własnych błędach będzie poznawał dobro i zło. Z początku skupiony wyłącznie na sobie, uciekający od problemów i odpowiedzialności łobuziak, zachłystuje się wolnością. Pragnie być szczęśliwy za wszelką cenę i nie oglądać się na innych. Z czasem jednak dowie się, co tak naprawdę jest w życiu najważniejsze.”

fot. Teatr Capitol

Wanna Archimedesa (6-12lat) 2 godz z przerwą

„Muzyczny spektakl edukacyjny wprowadzający dzieci w świat  najważniejszych dla ludzkości odkryć i wynalazków!

Mądry i zabawny Profesor Rozumny (w tej roli Krzysztof Tyniec) przedstawia swoim uczniom przełomowe zdobycze cywilizacji. Dzięki niemu, dzieci poznają dokonania Newtona, Einsteina oraz odkrycia Krzysztofa Kolumba. Dlatego nie waha się nurkować w WANNIE, aby poznać prawo ARCHIMEDESA i stwierdzić, że może przepłynąć przez ocean na pokładzie słynnej SANTA MARII, aby razem z Krzysztofem Kolumbem odkryć Amerykę, poddać się silnemu przyciąganiu ziemskiemu CIOTKI GRAWITACJI, ulec czarowi CHIŃSKICH CIENI, spotkać z DUCHAMI i dowiedzieć się wreszcie KTO WYMYŚLIŁ KOŁO. Szykuje się zabawna lekcja, w jakiej każdy chciałby uczestniczyć. O takiej szkole marzą dzieci i dorośli! Wszystko to dzieje się w klasie – laboratorium pełnym tajemniczych sprzętów do przeprowadzenia wielu eksperymentów i doświadczeń naukowych, gdzie centralne miejsce zajmuje tytułowa WANNA ARCHIMEDESA.”

fot. Teatr Capitol

Jaś i Małgosia (od 3 lat) 60 min bez przerwy, po spektaklu warsztaty/animacje

„Sceniczna wersja pięknej baśni, na której wychowały się całe pokolenia. Bądźcie spokojni, niebezpieczne przygody Jasia i Małgosi dobrze się kończą. Inscenizacja została tak złagodzona, aby nie wystraszyć najmłodszych widzów. Dla  dzieci starszych, jak również dla ich rodziców jest to wspaniała musicalowa zabawa w teatr, który powstaje na scenie na oczach publiczności z przypadkowo znalezionych przedmiotów: starej szafy, kilku parasoli i stylowych wieszaków. Przedstawienie budzi wyobraźnię widzów, pokazując, że teatr można tworzyć samemu, wystarczy pomysł i chęć do wspólnej zabawy!
Bajkowa scenografia, żywa, klarowna akcja i wpadające w ucho piosenki, to walory spektaklu, który przez dzieci przyjmowany jest z aplauzem i niezwykłymi emocjami.”

fot. Teatr Capitol


Teatr Syrena

ul. Litewska 3, Warszwa

Kot w butach (od lat 5) 2 godz z przerwą

„Najmłodszy z trzech braci młynarza otrzymuje w spadku po ojcu jedynie… kota.

Chłopiec i sympatyczny zwierzak szybko się zaprzyjaźniają, a próbą ich braterstwa jest wspólna podróż pełna przygód, porywającej muzyki i tańca. W drodze spotykają wiele barwnych postaci, które uczą młodego młynarczyka pracowitości i wiary we własne siły. Gdy okazuje się, że największym marzeniem chłopca jest poznanie prawdziwej królewny, Kot postanawia nieco pomóc losowi. Czy każde marzenie da się spełnić? Niełatwy to plan, ale dla Kota w Butach nie ma rzeczy niemożliwych!”

fot. K. Bieliński


Dzieci z Bullerbyn (od lat 5) 100 min z przerwą

„Opowieść o małych, wszędobylskich mieszkańcach sympatycznej osady Bullerbyn zna niemal każdy, bo powieść Astrid Lindgren to szkolna lektura a zarazem jedna z ukochanych książek dzieciństwa wielu pokoleń. Teraz dziadkowie, rodzice i dzieci mogą obejrzeć jej sceniczną wersję na deskach naszego teatru.”

fot. K. Bieliński

Studio Buffo

ul. Konopnickiej 6, Warszawa

Piotruś Pan

„Dostępny i wysmakowany, bajeczny i głęboko życiowy musical „Piotruś Pan” jest nośnikiem niesłychanej, pozytywnej energii. W aktualnej ofercie kulturalnej łatwo dostrzec duży deficyt spektakli kierowanych zarówno do bardzo młodego odbiorcy jak i do całej rodziny. Chcemy zapełnić tą lukę oferując widzom spektakl na najwyższym artystycznym poziomie, który jednocześnie będzie przystępny i mądry. Odbiorcą musicalu będzie cała rodzina, od wnuka po babcię.”

Teatr Imka

ul. Konopnickiej 6, Warszawa

Hiszpańska bajka dla dzieci. Byk Fernando

„Byk Ferdynand podbije wasze serca!

Flamenco, hiszpańskie tańce dworskie gagliarda i pawana, ale i żartobliwie użyte disco-polo – będzie można usłyszeć i podziwiać w „Byku Ferdynandzie”, najnowszej premierze Teatru IMKA w Warszawie, wyreżyserowanej przez Tomasza Karolaka, według jego i Kuby Przebindowskiego scenariusza.

Bajka familijna, dla dzieci i dorosłych, inspirowana jest bestselerem „Byczek Fernando” Munro Leafa z 1936 roku. Tolerancja dziecięcego bohatera i to, że nie chce brać udziału w krwawej corridzie sprawiło, że opowieść jako nazbyt pacyfistyczna była zakazana w III Rzeszy Adolfa Hitlera i Hiszpanii Francisco Franco, zaś podziwiana przez noblistów Tomasza Manna i Gandhiego.”

Teatr Muzyczny Roma

ul. Nowogrodzka 49, Warszawa; NOVA SCENA wejście od ul. Św. Barbary 12

Alicja w Krainie Czarów (2 godz z przerwą)

„Alicja zaprasza do Krainy Czarów!

Spektakl muzyczny w reż. Cezarego Domagały to niezwykła podróż do Krainy Czarów. Świat widziany oczami Alicji zachwyci nie tylko najmłodszych widzów, ale również tych, którzy już zdążyli dorosnąć.

– Książka Lewisa Carrolla, profesora matematyki z Oksfordu, „Alicja w krainie czarów” oczarowała i oczarowuje miliony czytelników na całym świecie – mówi reżyser spektaklu i autor scenariusza, Cezary Domagała. – Zaczarowała również mnie, dając niepowtarzalną okazję zanurzenia się w świat fantazji, świat własnej wyobraźni, wyobraźni wszystkich współtwórców i aktorów, którzy tę krainę czarów mogą kreować na scenie razem z naszymi widzami. Podążając za dziewczynką o wdzięcznym imieniu Alicja, możemy, choć na chwilę, uciec od otaczającej nas rzeczywistości i przeżyć niezapomniane chwile wspólnej zabawy, często zupełnie abstrakcyjnej. „W krainie ludzkiej wyobraźni mogą się różne dziwy dziać, co niemożliwe jest możliwe, co niemożliwe tu może się stać…” – jest tylko jeden warunek; nie można się wahać, trzeba śmiało wskakiwać do króliczej norki.”

Przypadki Robinsona Crusoe (2,15 godz z przerwą)

„„Przypadki Robinsona Crusoe” – nowy musical dla dzieci i młodzieży na NOVEJ SCENIE Teatru Muzycznego ROMA.

Jest to spektakl oparty na motywach klasycznej powieści autorstwa Daniela Defoe. Podstawą fabuły jest wciągająca opowieść o młodzieńcu, który – mimo protestów najbliższych – opuszcza dom rodzinny i po wielu burzliwych przygodach trafia na bezludną wyspę, gdzie spędza 28 lat. Przedstawienie mówi o dojrzewaniu, dorastaniu do odpowiedzialności i zmaganiu się z własnymi słabościami. Spotkanie Robinsona z Piętaszkiem stanowi doskonałe podłoże do dyskusji na temat istoty człowieczeństwa, a także rozliczenia z uprzedzeniami i antagonizmami wyniesionymi z różnych kultur i środowisk. Jakie były zatem losy Robinsona i Piętaszka nim znaleźli się na bezludnej wyspie? Czy Robinson powinien był podejmować próbę ucywilizowania Piętaszka? Gdzie kończy się opieka, a zaczyna tyrania? Czy coś jest słuszne tylko dlatego, że do tego przywykliśmy?”


Mogą Ci się spodobać