BIBLIOTECZKA

Książki o dojrzewaniu i seksualności dla dzieci i nastolatków

Zestawienie najlepszych książek o dojrzewaniu i seksualności – dla dzieci, nastolatków oraz rodziców. Pierwsza miesiączka, zmiany w ciele, seks, ciąża, a także zwyczaje rozrodcze w świecie zwierząt i wiele więcej! Bez tabu :)

Żeby łatwiej Wam było zorientować się w tym zestawieniu, podzieliłam książki na 4 kategorie:

 • książki dla dzieci – 4+
 • książki dla starszaków i nastolatków – min. 8+
 • seksualność w świecie zwierząt – min. 7+
 • książki dla rodziców

Ten wpis będzie aktualizowany, jeśli natrafię na kolejne książki w tym temacie warte polecenia. Liczę też na Wasze podpowiedzi! :)

Książki dla dzieci o dojrzewaniu i seksualności

1. O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci

Rewelacyjna kartonówka, która wprowadza w temat płci i rozmnażania krok po kroku, bez nachalności, ale i bez tabu. We wprowadzeniu autorka radzi, aby nie uświadamiać dzieci „na zaś”, nie czytać książki od deski do deski, tylko odpowiadać na zadane pytania, posiłkując się wybranymi stronami książki. I takie podejście bardzo mi odpowiada.

Na początku poruszane są zagadnienia głównie związane z rozwojem dziecka w brzuchu mamy, a tematy mogące budzić większe skrępowanie, omówione są bardzo ogólnie. Dopiero później, stopniowo, treść staje się bardziej szczegółowa i konkretna, by na końcu dojść do takich pytań jak na przykład: „Którędy plemnik dostaje się do jajeczka?”, „Jak rodzi się dziecko?”, „Co to jest seks?” Odpowiedzi są konkretne, ale dostosowane do możliwości rozumienia kilkulatka, pełne szacunku i łagodności.

Świetna książka, bardzo polecam!

Dla dzieci 5+

M.Maruszczak, M. Filipina, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci

2. Horror! czyli skąd się biorą dzieci

Nowe wydanie książki Grzegorza Kasdepke z serii o uczuciach i emocjach (wydanej kilka lat temu w ramach zbioru „Wielka księga uczuć”). Jakiś czas temu opowiadałam o pierwszej książce z tego cyklu „Tylko bez całowania” KLIK. „Horror! czyli skąd się biorą dzieci” to dalszy ciąg przygód dzieci z grupy przedszkolnej i pani Miłki, specjalistki od emocji i ciekawych dyskusji.

Tym razem tematem przewodnim jest pytanie „Skąd się biorą dzieci?”. Książka jest napisana z dużym poczuciem humoru. Jasno, prosto, ale bez szczegółów wyjaśnia odpowiada na tytułowe pytanie. Dobry wstęp do tematu, ale nie jest to poradnik ani książka popularnonaukowa. To raczej opowiadanie z motywem przewodnim. A tytułowy „horror”? To tylko wyobraźnia dzieci, które zastanawiają się czy pani Miłka połknęła dziecko ;)

Dla dzieci 4+

G. Kasdepke, P. Daniluk, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Horror! czyli skąd się biorą dzieci

3. 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny

Przepięknie ilustrowana książka o okresie ciąży, którą można przeglądać z maluchem lub czytać starszakom, dostosowując ilość informacji do wieku dziecka. Przewodnik jest napisany prostym, przystępnym językiem, wszystkie zagadnienia wytłumaczone zostały klarownie. Zaczynając od momentu zapłodnienia (połączenie „tyciego jajeczka od mamy z jeszcze mniejszym ziarenkiem zwanym plemnikiem od taty”), przez wszystkie miesiące ciąży, aż do szczęśliwego rozwiązania obserwujemy rozwój dziecka w łonie matki.

Każda strona zawiera wiele ciekawostek, ilustracji, porównań. Bardzo mi się też podoba zwrócenie uwagi nie tylko na dziecko, ale i na mamę – w sekcji „Jak się czuje mama?” czytamy o tym, jak ciąża może wpływać na samopoczucie matki. Dzięki temu starsze dziecko może lepiej zrozumieć, dlaczego mama potrzebuje teraz więcej odpoczynku.

Bardzo polecam!

Dla dzieci 6+

Wydawnictwo Babaryba

Dostępna tutaj: 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka!

Książki dla starszaków i nastolatków o dojrzewaniu i seksualności

4. Wszystko o miesiączce. Poradnik pozytywnego przeżywania okresu

Prawdziwe kompendium wiedzy o miesiączce dla dziewczynek u progu okresu dojrzewania. Bez tabu i owijania w bawełnę. Jak to jest mieć okres? Co zrobić, gdy krew zaplami ubranie? I gdy boli brzuch? Jakie środki menstruacyjne można stosować i jak to robić? Książka rozprawia się z przesądami i mitami dotyczącymi menstruacji, przedstawia rzetelne, praktyczne informacje i wskazówki.

Super poradnik.

Dla dzieci 10+

Ch. Quint, G. Medeiros, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Wszystko o miesiączce

5. Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki i Kacper dorasta. Niezbędnik dorastającego chłopca

W prosty i przystępny sposób, bez tabu i skrępowania wyjaśniają różne zjawiska związane z dojrzewaniem dziewczynek i chłopców.

W „Maja dorasta” znajdziemy takie tematy jak: pierwsza miesiączka, artykuły higieniczne (podpaski i tampony), dobór stanika, pojawiające się owłosienie i depilacja, huśtawki nastrojów, hormony i zdrowa dieta. „Kacper dorasta” pokazuje zmiany w ciele chłopca, młodszego brata Mai. Skokowy wzrost, hormony, trądzik, obrzezanie, erekcja, mutacja, owłosienie – dojrzewający chłopcy na pewno znajdą tu wiele odpowiedzi na swoje pytania.

Lektura tych książek może być świetnym punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem o dojrzewaniu. Autorką jest endokrynolog pediatra. Polecam!

Dla dzieci 8+

Wydawnictwo Debit

Dostępne tutaj:

Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki

Kacper dorasta. Niezbędnik dorastającego chłopca

6. 123 superważne fakty o miłości i seksie

Bardzo lubię tę serię, mamy wszystkie wydane do tej pory części i każda z nich jest naprawdę świetnie merytorycznie opracowana. Znajdziecie tu przystępnie wyjaśnione, bazujące na aktualnej wiedzy, najważniejsze zagadnienia związane z miłością, ludzkim ciałem, związkach, płcią i seksem. Do tego mnóstwo ciekawostek, faktów z historii i infografik. Zagadnienia podzielone są do kategorii:

 • Jak wygląda twoje ciało?
 • Witamy w okresie dojrzewania
 • Zakochanie
 • A potem… jest seks
 • Rozmnażanie
 • Każdy człowiek jest inny
 • „Nie” jest jak najbardziej okej
 • Nagość i seks są wszędzie

Bardzo polecam! Książka pomoże wyjaśnić wiele kwestii i odpowie na pytania, które nurtują nie tylko dzieci!

Dla dzieci 10+

M. Masters, L. Perdieus, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: 123 superważne fakty o miłości i seksie

7. Dojrzewanie. Dziewczyny i Chłopaki

Bardzo fajne książki o dojrzewaniu dla dziewczyn i chłopców. To praktyczne przewodniki o tym, jak krok po kroku zmieniają się nasze ciała, jakie procesy w nich zachodzą i jak hormony działają na nasze myślenie i postrzeganie samych siebie i innych. Napisane są z dużym wyczuciem, bez tabu, ale delikatnie.

Część tematów zostało poruszonych w obu książkach, m.in. czym jest dojrzewanie, jak wpływa na mózg, wypryski i skóra, oczy i zęby, zapach ciała i higiena osobista, miłość i związki, seks, postrzeganie własnego ciała, cyperprzemoc, dręczenie i presja rówieśnicza, życie w szkole, równouprawnienie, depresja. Tematy ściśle powiązane z płcią zostały poruszone w odpowiednich tomach, np. w wersji dla dziewczyn mamy rozdziały poświęcone menstruacji i piersiom.

Dla nastolatków u progu dojrzewania

L. Cox, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępne tutaj:

Dojrzewanie. Dziewczyny

Dojrzewanie. Chłopaki

8. Czy naprawdę wszyscy tak mają? Najlepsze odpowiedzi na pytania o dorastanie

A teraz coś innego. Napisana w formie pytań i odpowiedzi, prostym, jasnym językiem, bez metafor, kluczenia i tabu. To książka skierowana do starszych nastolatków, ale ja polecam ją przeczytać w pierwszej kolejności rodzicom, żeby dobrze się przygotować na przyszłe pytania. Przyznam, że niektóre tematy i poziom otwartości wprawiły mnie w zaskoczenie – ale to chyba dobrze. To taka książka, po którą chętnie sięgnęłabym, mając 15-16 lat, gdy z wypiekami na twarzy czytałam po kryjomu z koleżankami Cosmopolitan ;)

Książka koncentruje się na seksualności – jest tutaj bardzo dużo pytań związanych z seksem, narządami płciowymi, masturbacją, orientacją seksualną. Książka napisana jest prostym, przystępnym językiem, ale warto część tematów przegadać jeszcze potem z nastolatkiem. Na pewno nie jest to książka, którą po prostu możemy kupić dziecku i dalej nie wnikać. To na pewno świetny punkt wyjścia do wielu, wielu rozmów – i w takim kontekście mogę ją polecić.

Dla starszych nastolatków

Jan von Holleben, Antje Helms, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Czy naprawdę wszyscy tak mają?

Seksualność w świecie zwierząt

9. Intymne życie zwierząt

Wow! Tę książkę czytałam z wypiekami na twarzy i… chowałam przed dziećmi! Dlaczego? „Intymne życie zwierząt” przeznaczone jest dla dzieci powyżej 8. roku życia i nie ma w tym ani cienia przesady, właściwie to zastanawiam się, czy dolna granica wieku nie powinna być jeszcze wyższa. Książka ta jest niesamowicie ciekawa, napisana żywym, prostym językiem, choć ilustracje bywają bardzo… dosadne, czasem wręcz brutalne. Ale taka jest przecież natura, nie oszukujmy się, zwyczaje godowe zwierząt często mają mało wspólnego z romantyzmem.

W „Intymnym życiu zwierząt” przeczytamy o wspomnianych już zwyczajach godowych oraz o kopulacji, ciąży i życiu rodzinnym różnorodnych stworzeń żyjących na naszej planecie. Ilustracje bardzo dokładnie obrazują o czym mowa, nie wyłączając samych aktów seksualnych, genitaliów i świeżo urodzonych młodych.

Dla dzieci 10+

K. von der Gathen, A. Kuhl, wydawnictwo Prószyński i S-ka

Dostępna tutaj: Intymne życie zwierząt

10. Amory, zaloty i podboje

Trzecia część świetnej serii od wydawnictwa Babaryba, wcześniej ukazały się „Pupy, ogonki i kuperki” oraz „Gęby, dzioby i nochale”. Teraz przyszła pora na zwyczaje godowe zwierząt. Możemy podejrzeć z bliska jak to wygląda u pszczół, kukułek, żółwi, kaczek, ślimaków, a nawet tasiemców! Mnóstwo fascynującej wiedzy opowiedzianej w bardzo przystępny sposób, aż trudno się oderwać!

Dla dzieci 7+

S. Drobniak, M. Łepkowska, wydawnictwo Babaryba

Dostępna tutaj: Amory, zaloty i podboje

Książki dla rodziców

11. Nowe wychowanie seksualne

W tej książce znalazłam odpowiedzi na wszystkie pytania, które nurtowały mnie w temacie tzw. „trudnych pytań” stawianych przez dzieci. I wiele więcej, bo to książka na lata. Dojrzewanie, intymność, stawianie granic, wstyd, higiena narządów płciowych, pierwsza miesiączka, masturbacja – to tylko niektóre z tematów, które podjęła Agnieszka Stein.

Wszystkie tematy omówione są wprost, bez tabu i wstydu, ale z ogromnym wyczuciem, poszanowaniem dla ciała, uczuć i emocji dziecka. To jest absolutnie najlepsza książka o rozwoju seksualności i wspieraniu dzieci w tym aspekcie, jaką czytałam. Bardzo, bardzo polecam!

A. Stein, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Nowe wychowanie seksualne

12. SEXED PL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców

W tej książce znajdziecie odpowiedzi chyba na wszystkie pytania, którą przyjdą Wam do głowy w tym temacie. To nie przypadek – pytania zostały zebrane przez Fundację SEXEDPL w całej Polsce. Każdy rozdział to merytoryczna rozmowa ze specjalistkami i specjalistami w tematyce rozwoju seksualności dzieci na poszczególnych etapach wiekowych. Ten praktyczny przewodnik podzielony jest na 7 części:

 • 0-5 lat
 • 5-9 lat
 • 9-12 lat
 • 12-15 lat
 • 15-18 lat
 • Seksualność dzieci z niepełnosprawnością
 • Tożsamość i orientacja

Każdy rozdział naszpikowany jest wiedzą i praktycznymi wskazówkami, jak rozmawiać z dzieckiem na takie tematy jak dojrzewanie, seksualność, nagość, masturbacja, ochrona przed seksualizacją, orientacja seksualna, seks, pornografia, akceptacja własnego ciała i wiele więcej. Bez tabu, krępowania się, ale z szacunkiem, w formie dostosowanej do wieku dziecka.

Projekt Anji Rubik, wydawnictwo WAB

Dostępna tutaj: SEXED PL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu

Zajrzyj też tutaj:

Ciało człowieka – najlepsze zabawki i książki dla dzieci


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

  Zostaw komentarz