MACIERZYŃSTWO

Nie daj szansy czerniakowi! #sloncebezczerniaka

Nie będę ściemniać, że się latem nie opalam. Lubię upały, lubię się wygrzewać na słońcu. Zwykle latem jestem opalona, choć wolę swoją skórę w naturalnym, bladym odcieniu. Czy zawsze wychodząc na słońce smarowałam się kremami z filtrem? Ano nie zawsze. W zasadzie to rzadko. Kremy stosowałam na plaży, czy podczas opalania w ogródku na leżaku. Albo gdy czułam, że poprzedniego dnia słońce mnie musnęło zbyt mocno i skóra piecze. Czas na zmiany!

Czerniak to nowotwór złośliwy, który atakuje skórę, dając przerzuty do węzłów chłonnych i organów wewnętrznych, głównie mózgu i płuc. Wywodzi się on z melanocytów, czyli komórek barwnikowych, które odpowadają za naszą opaleniznę. Nowotwór może rozwinąć się z dotychczasowych znamion, ale także na skórze bez znamion. Najbardziej zagrożone są osoby o bardzo jasnej karnacji, o skórze skłonnej do oparzeń słonecznych.

Nie daj szansy czerniakowi!

 • 15 minut przed wyjściem z domu nasmaruj sobie i dziecko kremem z filtrem (dla dzieci wybieraj wysokie filtry 30-50 SPF, smaruj grubo), po 2 godzinach zrób to ponownie (i po każdym wyjściu z wody),
 • pamietaj o nakryciach głowy i okularach przeciwsłonecznych (z filtrami chroniącymi przed promieniowaniem UVA i UVB, najlepiej z filtrem polaryzacyjnym),
 • unikaj wychodzenia z dzieckiem na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienie 11-14,
 • wybieraj dla dzieci kostiumy kąpielowe i nakrycia głowy z filtrem chroniącym przed promieniowaniem słonecznym,
 • nie opalaj się na solarium.

 

A co z witaminą D? Kremy z filtrami nie zapewniają 100% ochrony, więc nie blokują wytwarzania witaminy D w organizmie.

 

Czy wiesz, że czerniak wykryty i wycięty we wczesnym stadium jest prawie w 100% wyleczalny? Z biegiem czasu jednak szanse drastycznie spadają, dlatego też tak istatna jest szybka diagoza!

Co Cię powinno zaniepokoić?

 • nowy pieprzyk,
 • stary pieprzyk, który szybko rośnie, ma nieregularny kształt, kolor, swędzi, krwawi, wydobywa się z niego jakiś płyn.

Jeśli masz jakiekolwiek watpliwości, wybierz się do dermatologa. 15 minut może Ci uradować życie! Warto też umówić się na wizytę profilaktyczną raz do roku po wakacjach.

Dziekuję Kosmetomamie za świetną akcję! Z przyjemnością wzięłam w niej udział. Na pewno teraz zacznę przykładać wiekszą wagę do świadomej ochrony przed słońcem, nie tylko na plaży. A Ty?

 

Źrodła:

http://www.kosmetomama.pl/swiadome-opalanie-akcja-slonce-bez-czerniaka/

http://www.onkonet.pl/dp_czerniakzs.html

 


Mogą Ci się spodobać

2 komentarze

 • Reply
  Kosmetomama
  13 lipca 2015 at 19:38

  Bardzo dziękuję za dołączenie do akcji :) to dla mnie bardzo ważne, aby jak najwięcej osób się o tym dowiedziało :)

  • Reply
   carla
   13 lipca 2015 at 20:23

   A ja dziękuję za taką mądrą akcję! :)

Zostaw komentarz