BIBLIOTECZKA

Co czytamy dzieciom na dobranoc? Nasze nowości

Dzisiaj pokażę Ci książki, które ostatnio czytaliśmy na dobranoc. Wśród nich wyjątkowe perełki, klasyczne opowieści i kontynuacje naszych ulubionych serii. Świetne książki, które wyciszają i przywołują piękne sny, zabawne historie, polskie legendy… No i cudowne ilustracje Emilii Dziubak! Jestem pewna, że coś Ci wpadnie w oko :)

1. Baśnie i legendy polskie

Nie pierwszy raz to piszę, ale… takiej książki nam brakowało w domowej biblioteczce! Mieliśmy jeden stary zbiór legend, ale niedbałe wydanie z błędami oraz marne ilustracje sprawiały, że nie sięgałam po niego zbyt często. A teraz już się całkiem go pozbyłam, bo mamy godne (to mało powiedziane!) zastępstwo. Nasz nowy nabytek to „Baśnie i legendy polskie” wydane przez Naszą Księgarnię – zbiór 51 tekstów autorów takich jak Janusz Korczak, Maria Kruger, Wanda Chotomska, czy Gustaw Morcinek. Do tego oryginalne ilustracje Mirosława Tokarczyka, staranne opracowanie i świetnej jakości papier.

Mamy tu wszystkie najważniejsze polskie legendy i baśnie – o orlim gnieździe, Bazyliszku, Piaście, poznańskich koziołkach, szewczyku Dratewce, toruńskich pierniczkach, złotej kaczce, śpiących rycerzach, Warsie i Sawie i wiele, wiele innych.

To jest książka na lata, która z pewnością z nami zostanie na zawsze. Must have w każdym domu.

Dla kogo? Dla dzieci 6+

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Baśnie i legendy polskie

2. seria Ja i moja siostra Klara

Rewelacyjna seria książek dla dzieci, od której trudno się oderwać! Zabawne przygody Klary i jej młodszego brata, który jest narratorem opowieści, wciągną i rozbawią każdego przedszkolaka. Dzieci mają sto pomysłów na minutę, psocą, bawią się, czasem kłócą, jak każde rodzeństwo i dają się porwać wyobraźni. Ich małe-wielkie przygody i szalone pomysły zaskakują i bawią, wprawiając w dobry humor.

Książki składają się z niedługich rozdziałów i są idealne do czytania na dobranoc. Helenka bardzo polubiła Klarę i jej braciszka, zresztą wiedziałam doskonale, że tak będzie – mam podobnie :) Taka lektura przed snem odpręża nie tylko dziecko, ale i rodzica.

Książki można czytać w dowolnej kolejności. Bardzo polecam!

Seria książek o Klarze znajduje się na liście książek rekomendowanych przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

Dla kogo? Dla dzieci 4+

D. Inkiow, wydawnictwo Tatarak

Dostępna tutaj:

Ja i moja siostra Klara

Ja, Klara i zwierzaki

Sto pociech z Klarą

3. Tatusiu, czy dziesięć to dużo?

Przepięknie zilustrowana przez Emilię Dziubak ponadczasowa opowieść o sile rodzicielskiej miłości. Mały Wilczek chce wszystko wiedzieć, bezustannie zadaje Tacie Wilkowi masę pytań – czy jest silny, duży, szybki, zabawny, głośny itp. Tato Wilk pokazuje synkowi na licznych przykładach, że wszystko zależy od tego, z kim się porównujemy. Wilczek przecież jest duży w porównaniu do żabki, ale mały przy żyrafie. Świat okazuje się nie taki prosty, jak mu się wydawało…

Jednak jest pewne pytanie, na które odpowiedź jest bardzo prosta i niezależna od niczego :)

Dla kogo? Polecam dla dzieci 3+

S. Bohlmann, E. Dziubak, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Tatusiu, czy dziesięć to dużo?

4. Magiczny domek na świecie. Noc na Titanicu i Akademia Tropicieli Faktów. Titanic

Przy okazji premiery nowej części Akademii Tropicieli Faktów, chciałam przypomnieć serię Magiczny domek na drzewie. Te dwa formaty są ze sobą ściśle powiązane i warto je czytać parami. Magiczny domek to fabularne opowieści o Jacku i Ani, dwójce dzieci, które za pomocą domku na drzewie przenoszą się w czasie i przestrzeni do różnych niesamowitych miejsc, w których mają pasjonujące przygody. W odpowiadającej książce z serii Akademia Tropicieli Faktów mamy rozwinięcie tematu od strony popularnonaukowej. Dzieci dowiadują się mnóstwa ciekawych faktów i zdobywają nową wiedzę.

Tym razem przenosimy się na Titanica, dokładnie w czasie jego katastrofy, gdzie Jacek i Ania pomogą dwójce dzieci dotrzeć na szalupę ratunkową. Pomaga im w tym pewien tajemniczy piesek. W Akademii Tropicieli Faktów sprawdzimy czym Titanic różnił się od innych statków, jak wyglądała codzienność jego pasażerów, gdzie zatonął i jak do tego doszło.

O książkach z tych serii pisałam również TUTAJ.

Dla kogo? Polecam dla dzieci 6+ (Magiczne domki też do samodzielnego czytania)

M. Pope Osborne, W. Osborne, wydawnictwo Mamania

Dostępne tutaj:

Magiczny domek na świecie. Noc na Titanicu

Akademia Tropicieli Faktów. Titanic

5. 101 dalmatyńczyków

Na wstępie powiem Ci, że nie byłam świadoma, że „101 dalmatyńczyków” to tak pokaźna powieść! Z własnego dzieciństwa pamiętam disney’owskie wydanie, które, jak się okazuje, było bardzo skrócone i spłycone. Oryginalna powieść Dodie Smith w pięknym wydaniu Naszej Księgarni to prawie 300 stron, które czyta się naprawdę z dużą przyjemnością. Dodatkowo lekturę umilają piękne ilustracje Magdaleny Kozieł-Nowak.

Pongo i Mimi to para dalmatyńczyków, które beztrosko żyją u państwa Poczciwińskich. Wszystko się jednak zmienia, gdy zostają porwane ich szczeniaki. Okazuje się, że w całej Anglii dochodzi do masowych porwań małych dalmatyńczyków. Para dzielnych piesków rusza na ratunek.

Dla kogo? Dla dzieci 6+

D. Smith, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: 101 dalmatyńczyków


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz