DLA DZIECI PREZENTOWNIKI

ANTYprezentownik – lista zakazanych prezentów dla dzieci

Za niedługo Wigilia! Dziś mam dla Was koło ratunkowe – ANTYprezentownik, który może uchronić Was przed nietrafionymi prezentami. Warto przed Świętami udostępnić taką listę, może zadziała ;)

Doskonale wiem, ze czasami bardzo trudno jest wybrać fajny prezent dla dziecka. Czekoladowy mikołaj czy ogromny pluszak wydają się gwarancją uśmiechu dziecka, tylko, że jest to uśmiech na chwilę. Zniknie wraz z bólem brzuszka, borowaniem zębów, alergią na kurz.

1. Zwierzęta

Podarowanie dziecku w prezencie małego pieska, kotka, czy innego zwierzęcia nie jest dobrym pomysłem. Posiadanie zwierzęcia to ogromna odpowiedzialność, wiąże się z kosztami i dodatkowymi obowiązkami. Kupno czy przygarnięcie zwierzaka powinno być poprzedzone wieloma poważnymi rozmowami, ustaleniem zasad i podziałem obowiązków. Poza tym uważam, że zwierzę nie powinno należeć do dziecka, tylko być członkiem rodziny.

2. Tandetne zabawki z plastiku

Zabawki dla dzieci powinny być przede wszystkim bezpieczne. Tanie, tandetne zabawki z plastiku made in China mogą się szybko połamać i skaleczyć dziecko. Niestety, piszę to z własnego doświadczenia.

Tylko, żeby nie było – nie wszystkie tanie chińskie zabawki są złe, nie wszystkie drogie europejskie są super. Chyba każdy potrafi ocenić co jest tandetą, a co jest dobrej jakości – i tego się trzymajmy ;)

3. Zabawki z drobniutkimi elementami, gdy w domu jest też niemowlę

Jeśli wiemy, że w domu jest też niemowlak albo wkrótce się pojawi, lepiej nie kupować dziecku zabawek z tysiącem drobniuteńkich elementów – ryzyko zadławienia się maluszka sprawi, że rodzice albo co chwilę będą chwytać się za serce i z lupą przeglądać podłogę po każdej zabawie albo… po prostu schowają zabawkę do czasu, gdy będzie ona bezpieczna.

4. Podręczniki, słowniki, encyklopedie 

Książka jest świetnym pomysłem na prezent gwiazdkowy dla dziecka, pod jednym warunkiem – musi być ciekawa, radosna, nawiązująca do zainteresowań. Podręczniki, słowniki, encyklopedie są drogie i faktycznie przydatne, jednak raczej nie ucieszą dziecka, a prezent pod choinkę przede wszystkim powinien sprawić radość, a nie być tylko… przydatny i praktyczny. Chyba, że wiemy, że dziecko marzy np. o encyklopedii dinozaurów – to już zupełnie inna sprawa :)

5. Dużych rozmiarów zabawki, chyba że zakup jest uzgodniony z rodzicami dziecka

Kupno ogromnego pluszaka, warsztatu, kuchni czy samochodu dla dziecka czasem kusi – to prezent, którym może przyćmić wszystkie inne i zrobić wielkie „WOW”. Pod jednym warunkiem – musi być uzgodniony z rodzicami. W innym przypadku może się okazać, że taka duża zabawka zagraci mieszkanie, będzie tylko zbierać kurz albo się zdubluje.

6. Początek jakiejś serii (zobowiązanie dla rodziców)

Jeśli kupujemy dziecku prezent, który jest początkiem jakiejś serii, musimy się liczyć z tym, że dziecko będzie chciało ją kontynuować. Trudno wtedy wytłumaczyć dziecku, że to  niemożliwe lub kłopotliwe.

7. Telefon, tablet, gry komputerowe

Elektroniki w naszych czasach jest aż za dużo, dzieci stykają się z nią na każdym kroku. Tyle mówi się o szkodliwości ekranów, uzależnieniach od cyfrowego świata. Sprawmy, żeby przynajmniej okres świąteczny był bardziej analogowy. Poza tym wprowadzenie dziecka w świat cyfrowy to zadanie rodziców i należy uszanować ich zdanie w tym temacie, a nie przyspieszać sprawę, kupując tablet czy grę komputerową.

8. Pluszaki

Co roku proszę wszystkich – nie kupujcie moim dzieciom pluszaków. Mamy ich tyle, że spokojnie obdzieliłabym kilka innych rodzin (co jakiś czas faktycznie to robię). Słodki pluszaczek ucieszy dziecko, ale na chwilę. Potem staje się kolejnym kurzołapem lub ląduje na dnie kosza z zabawkami.

9. Słodycze

Słodycze to prezent łatwy do wybrania, szybko do kupienia, przyjemny dla obdarowanego. Ale jednocześnie szkodliwy w nadmiarze. A o nadmiar nie trudno w czasie Świąt. Zawsze konfiskuję wszystkie słodycze z paczek świątecznych i wydzielam je dzieciom… przez kilka miesięcy! A te z fatalnym składem po prostu wyrzucam.

10. Przedmioty codziennego użytku

Szczoteczka do zębów, piżama, kapcie, lampka, miseczki – czasem to, co wydaje się fajnym pomysłem na prezent dla dorosłych, dzieci po prostu nie cieszy. Prezenty od Mikołaja powinny przede wszystkim sprawiać radość i frajdę dzieciom. Przed zakupem takiego prezentu lepiej się upewnić, że spodoba się dziecku. Jeśli tak – super! Ale warto wiedzieć wcześniej.

Co zatem kupić dziecku na Gwiazdkę?

Wybór tak naprawdę jest ogromny, możemy kupić super zabawkę tak naprawdę w każdym przedziale pieniężnym. Wystarczy chwilę poszukać i się zastanowić :) 

Jeśli chcesz kupić prezent dla dziecka w rodzinie, najlepiej po prostu zapytaj jego rodziców. Dzieci coraz częściej przygotowują listy do Mikołaja z prośbami o konkretne zabawki. Często też rodzice organizują składkę na jeden, droższy prezent – to świetny sposób na uniknięcie nadmiaru zabawek.

Świetnym pomysłem na prezent jest  spersonalizowany filmik od Mikołaja Ja co roku zamawiam taki dla moich córek :) Tu możesz zamówić wideo i list od Mikołaja oraz podejrzeć filmiki: Filmik od Mikołaja dla Twojego dziecka – ZAMÓW

Zajrzyj do moich ostatnich prezentowników dla dzieci, na pewno wybierzesz coś fajnego:

Najlepsze prezenty dla dzieci na ostatnią chwilę ;) 10 hitów!

Prezenty dla dzieci na Gwiazdkę – ponad 30 pomysłów

Prezenty dla dzieci na Mikołajki – 15 pomysłów

Najlepsze zabawki dla 2-latka. TOP 15

Najlepsze zabawki dla rocznego dziecka. TOP 15 – nasze hity

Prezenty dla dzieci na Mikołajki i Święta – nasze pewniaki!

Drobne prezenty dla dzieci na Mikołajki i pod choinkę. TOP10 – sprawdzone hity!


Mogą Ci się spodobać

3 komentarze

 • Reply
  Natalia
  16 grudnia 2020 at 22:44

  O tak, duże zabawki to jest jakaś zmora. Mamy 57 m mieszkania i naprawdę wielkie auto, konik na biegunach, warsztat, kuchnia, kolejny samochód – już się po prostu nie zmieszczą. Efekt jest taki, że u nas został tylko warsztat, a reszta powędrowała do dziadków, którzy mają duży dom, a przede wszystkim duży strych ;-)
  Słodycze i chiński badziew z plastiku tak samo – zmora rodziców.

 • Reply
  Mamuśka
  17 grudnia 2020 at 08:30

  W moim wypadku słodycze są najgorsze.
  Mały ma ledwo ponad rok, A jedna z ciotek uwzieła się na kupowanie mu czekoladek, których ja mu nie daję, oczywiście za każdym razem przy takiej okazji jest dyskusja „ale dlaczego mu nie chcesz dać”..

 • Reply
  Ola
  18 grudnia 2020 at 11:35

  W punkt! Podpisuje się pod wszystkim poza punktem 10. Moje dzieci zawsze cieszyły się że szczoteczek zwłaszcza takich z melodyjka albo światełkami

Zostaw komentarz