BIBLIOTECZKA

5 pięknych i inspirujących książek dla dzieci

Wspaniałe książki, do których wciąż i wciąż wracamy. Piękne opowieści, inspirujące historie z mądrym przesłaniem. Takie właśnie są książki, które dziś Ci pokażę.

Do dzisiejszego wpisu wybrałam wyjątkowe książki, które można czytać raz za razem i wciąż odkrywać w nich coś nowego. Przepiękne, inspirujące historie dla dzieci w różnym wieku (przy każdej książce podaję jak zawsze sugerowany wiek). Idealne na prezent, także ten zupełnie bez okazji :)

Kocyk

Piękna, mądra i wzruszająca opowieść o chłopcu, jego dziadku i kocyku uszytym z miłości. Historia rozpoczyna się w dniu narodzin małego Józefa, który w prezencie od dziadka otrzymuje piękny kocyk. Lata mijają, chłopiec rośnie, a kocyk staje się coraz bardziej zniszczony. Jednak Józef nie chce rozstać się z tą wyjątkową pamiątką. Wtedy dziadek, który jest krawcem, na prośbę chłopca przemienia kocyk w… kurtkę. Sytuacja powtarza się wielokrotnie, aż w końcu materiału jest tak mało, że nie można już nic z niego uszyć. Ale czy na pewno?

Piękna historia o miłości wnuka i dziadka, zaangażowaniu, tworzeniu wspomnień i… kreatywności ;) Bardzo polecam!

Dla kogo? Polecam dla dzieci 5+

M. Gouveia, R. Catalina, wydawnictwo Kropka

Dostępna tutaj: Kocyk

Wilczek

Mądra i inspirująca książka o miłości, tolerancji i odwadze do bycia sobą. Wilczek wyróżnia się wśród swojego rodzeństwa – zamiast polować na króliki i ryby, przyjaźni się i bawi z nimi, najchętniej je szczaw. Kto to widział takiego wilka? Rodzice martwią się o niego i złoszczą… jak on poradzi sobie w życiu? Wilczek postanawia więc stać się najgroźniejszy jak tylko może, tylko czy to mu się uda? I czy to jest dobry sposób na zdobycie akceptacji otoczenia?

Warto mieć, warto czytać i rozmawiać! Oprócz mądrej, ponadczasowej treści na uznanie zasługują przepiękne, klimatyczne ilustracje Józefa Wilkonia.

Dla kogo? Polecam dla dzieci 3+

G. Wagener, J. Wilkoń, wydawnictwo Tatarak

Dostępna tutaj: Wilczek

Nie całkiem narwal

Zostajemy w temacie tolerancji i akceptacji. „Nie całkiem narwal” to ciepła i pogodna opowieść o małym narwalu imieniem Nori, który różni się od innych członków stada. Nori ma króciutki kieł, nie lubi owoców morza i nie pływa najlepiej. Na szczęście jego przyjaciołom to nie przeszkadza i mały narwal żyje sobie spokojnie i radośnie. Przypadkiem jednak poznaje tajemnicze istoty, które wyglądają tak samo jak i on – okazuje się, że są to jednorożce. Nori czuje się rozdarty – czy ma zostać wśród jednorożców jako lądowy narwal, czy wrócić do przyjaciół jako wodny jednorożec? A może wcale nie musi wybierać?

Dla kogo? Polecam dla dzieci 3+

J. Sima, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Nie całkiem narwal

Zapominalska kotka Mog

Klasyka brytyjskiej literatury dziecięcej. Seria książek o niesfornej kotce imieniem Mog od ponad 50 lat bawi dzieci na całym świecie. Nam również bardzo spodobała się ta historia. Kotka Mog zapomina, że koty nie potrafią latać, że nie może podjadać jajek dzieciom ze śniadania i że może wracać do domu korzystając z klapki w drzwiach. Ciągle głośno miauczy i daje się we znaki rodzicom. Jednak pewnego dnia jej zapominalstwo bardzo się rodzinie przysłuży. I już nikt nie będzie narzekał na poczciwą Mog.

Pierwowzorem książkowej Mog była kotka autorki :) Czekamy na kolejne części!

Dla kogo? Polecam dla dzieci 4+

J. Kerr, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Zapominalska kotka Mog

Miejsce jest oznaczone jajkiem. Skunks i Borsuk, tom 2

A teraz coś dla starszych dzieci. „Miejsce jest oznaczone jajkiem” to druga część przygód niecodziennej pary przyjaciół i współlokatorów – Skunksa i Borsuka. Czy jest to w teorii najbardziej niedobrana para na świecie? Być może. Czy mimo to potrafią znaleźć wspólny język, zaakceptować swoje słabości i przymknąć oko na dziwactwa? Zdecydowanie tak! Opowieści o Skunksie i Borsuku uczą tego, że nikt nie jest idealny, a różnice między nami mogą być wspaniałe. Świat jest różnorodny i nie warto zamykać się samotnie w swoim domu.

W drugim tomie Skunks i Borsuk wyruszą na wyprawę w poszukiwaniu pewnego utraconego kamienia. Jakie przygody czekają ich po drodze? Czego się nauczą?

Dla kogo? Polecam dla dzieci 8+

A. Timberlake, J. Klassen, wydawnictwo Mamania

Dostępna tutaj: Miejsce jest oznaczone jajkiem

O pierwszym tomie pisałam w tym wpisie.


Mogą Ci się spodobać

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz