BIBLIOTECZKA

5 książek dla dzieci, które polecam – a każda zupełnie inna!

atlas zwierzaków

Dziś same wyjątkowe książki – każda z nich na swój sposób. Jest coś dla 2-latka, coś dla świeżo upieczonych przedszkolaków, a także dla dzieci szkolnych. Znajdziesz tu też moje odkrycie – cudowną książkę dla każdego ciekawego świata dziecka.

Uwaga! Na blogu trwa jeszcze konkurs, w którym do wygrania jest najnowsza książka o Puciu “Pucio umie opowiadać” – tu możesz wziąć udział: KONKURS Z PUCIEM

“Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków”

To już trzeci mały altas Ewy i Pawła Pawlaków – poprzednie – Mały atlas o motylach i Mały atlas o ptakach są u nas w domu stale czytane i oglądane. I wcale się nie dziwię 🙂 Sama je uwielbiam – są przepiękne wydane, zilustrowane ciekawymi technikami (kolaże z tkanin, rysunki, zdjęcia, akwarele), a opisy zwierząt są dalekie od klasycznych encyklopedycznych definicji. To raczej kilka faktów i przemyśleń oraz własnych doświadczeń z różnymi mieszkańcami ogrodu i najbliższej okolicy. Tym razem przyjrzymy się takim zwierzętom jak ślimak, kuna, ryjówka, kret, jeż, zając, żaba, wiewiórka, dzik.

Obie moje córki bardzo chętnie sięgają po tę książkę – Helence czytam po jednym zwierzątku na raz, przy czym i tak zawsze musimy choć na chwilę wrócić do stron z kuną i zobaczyć, jaką niespodziankę zostawiła przed domem 😉 (zobacz zdjęcie poniżej). Hela śmieje się w głos i woła “kupa fu! kupa fu!”. Tosi często czytam Małe atlasy na dobranoc – całą książkę na raz. Wyciszają i wprowadzają taką fajną, spokojną atmosferę.

Bardzo polecam całą serię! Książka ma kartonowe strony i zaokrąglane brzegi, więc nada się już dla maluchów, choć najbardziej docenią ją przedszkolaki.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dostępna tutaj: Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków

atlas zwierzaków
atlas zwierzaków
atlas zwierzaków
atlas zwierzaków
atlas zwierzaków

“Albercie, ty złodzieju!” G.Bergström

Nowa książka o Albercie! Tym razem Albert staje przed poważnym problemem – zostaje niesłusznie posądzony przez kolegów z osiedla o kradzież klucza do domku na drzewie. Nikt nie chce uwierzyć w jego zapewnienia, że jest niewinny, więc Albert postanawia udowodnić wszystkim, że się mylą i znaleźć klucz. Nie jest to jednak takie proste, a oskarżycielskie szepty i wytykanie palcami tylko przybiera na sile…

Książka podejmuje trudny temat, ale jest bardzo potrzebna i warto ją czytać z dzieckiem w wieku szkolnym, a nawet wcześniej. Każdy rodzic ma nadzieję, że jego dziecka nie spotka taka sytuacja, ale nie możemy przewidzieć przyszłości, lepiej być przygotowanym.

Dostępna tutaj: Albercie, ty złodzieju!

Wydawnictwo Zakamarki

albercie ty złodzieju
albercie ty złodzieju
albercie ty złodzieju

“Moje pierwsze memo. Zwierzęta” J.Mercier

Rewelacyjna książko-zabawka dla najmłodszych! „Moje pierwsze memo” pozwala rozwijać umiejętności dziecka na kilku płaszczyznach: poznawanie różnorodnych środowisk naturalnych (las, sawanna, ocean, lodowa kra, pole) wraz z żyjącymi w nich zwierzętami, przesuwanie kartonowych okienek, zasady gry w memo. Moje dziewczynki uwielbiają wspólnie przeglądać tę książkę i grać w memo, dzięki temu Helenka też uczy się czekania na swoją kolej, a to ważna umiejętność dla 1,5-rocznego dziecka 🙂

moje pierwsze memo

Książka ma grube, kartonowe strony, jest bardzo solidnie wykonana, mimo tego, że sięgamy po nią wielokrotnie w ciągu dnia, wciąż wygląda jak nowa. W ogóle to świetny pomysł na takie wprowadzenie maluchom gry w memo – kartoniki nie mają się jak zniszczyć ani zgubić, nie można ich wyrzucić ani pogryźć 😉

Idealna na prezent, bardzo polecam! 

Wydawnictwo Adamada

Dostępna tutaj: Moje pierwsze memo. Zwierzęta

moje pierwsze memo
moje pierwsze memo
moje pierwsze memo

“Tata już biegnie” N.Brun-Cosme, A.Guillery

A to już coś dla małych przedszkolaków. Tata zawozi Mateuszka jak co rano do przedszkola, jednak pewnego dnia samochód nie chce zapalić. Chłopiec martwi się, czy tata odbierze go z przedszkola, bo jak to zrobi, jeśli auto znów nie będzie chciało się uruchomić? Tata ma jednak gotowy plan i jest gotowy poruszyć niebo i ziemię, żeby dotrzeć do swojego dziecka. Podróż na wielkim niedźwiedziu, przelot nas smoku – dla taty nie ma rzeczy niemożliwych! I choćby wszystko zawiodło, tata zawsze znajdzie sposób, by odebrać Mateuszka z przedszkola.

Piękne, kolorowe ilustracje i podnosząca na duchu treść, tej książki nie da się nie lubić 🙂

Wydawnictwo Adamada

Dostępna tutaj: Tata już biegnie

tata już biegnie
tata już biegnie
tata już biegnie
tata już biegnie
tata już biegnie

“Ja i świat. Informacje w obrazkach” M.Trius, J.Casals

Hit, hit, hit! Rewelacyjna książka, od której trudno się oderwać. Póki co to głównie ja się w niej zaczytuję, ale coraz częściej też przeglądam ją wspólnie z Tosią. Powiedzieć, że jest to książka z ciekawostkami o świecie, to jak nic nie powiedzieć. To absolutnie najlepsza, najbardziej atrakcyjna wizualnie, przejrzysta i ciekawa książka z tematycznymi zestawieniami informacji o różnych społeczeństwach na całym świecie. 

ja i świat

Tematy zostały dobrane tak, że zainteresują naprawdę każde dziecko, bo dotyczą zagadnień znanych z codziennego życia. Najpopularniejsze imiona w krajach całego świata, liczba dzieci w rodzinie, najczęściej używane języki, prace i zawody, średnia wielkość mieszkania i tradycyjne domy z różnych stron świata. Co najczęściej jedzą na śniadanie mieszkańcy różnych krajów? Jakie dania serwowane są w szkolnych stołówkach? Ile czasu spędza się w szkole? Jakie lektury obowiązkowe czytają dzieci na świecie? Dzieci poznają najpopularniejsze gry i zabawy podwórkowe swoich kolegów z innych krajów, charakterystyczne gesty, religie świata, świąteczne potrawy i wiele wieeeele innych.

Informacje o świecie ujęte są w przeróżne kolorowe tabelki, wykresy, grafy – wszystkie niezwykle dopracowane i przykuwające uwagę. 

Ogromnym plusem jest też fakt, że praktycznie na każdej stronie mamy polskie akcenty, dopiski, Polska jest ujęta w większości zestawień.

Książka jest piękna i szalenie ciekawa. Bardzo, bardzo polecam!

Świetna na prezent, jak i bez okazji – po prostu warto ją mieć.

Wydawnictwo Adamada

Dostępna tutaj: Ja i świat. Informacje w obrazkach

ja i świat
ja i świat
ja i świat
ja i świat
ja i świat
ja i świat


You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply