Dziś same wyjątkowe książki – każda z nich na swój sposób. Jest coś dla 2-latka, coś dla świeżo upieczonych przedszkolaków, a także dla dzieci szkolnych. Znajdziesz tu też moje odkrycie – cudowną książkę dla każdego ciekawego świata dziecka.
„Mały atlas motyli” Ewy i Pawła Pawlaków
Przepiękna książka od Naszej Księgarni! Jest częścią rewelacyjnej serii o przyrodzie, pierwszą z nich – o ptakach, pokazywałam Wam już kiedyś TUTAJ. Tym razem również jest się czym zachwycać. Przede wszystkim uwagę zwracają oryginalne ilustracje wykonane w kilku różnorodnych technikach. Mamy tu zarówno zdjęcia, jak i akwarele, kolaże z tkanin, modele z liści i patyków, dziecięce rysunki. Opracowanie graficzne jest bardzo starannie przemyślanie i pomysłowe.
Ale tym, co mnie najbardziej urzekło to sposób, w jaki motyle zostały zaprezentowane małym czytelnikom. Autorzy, podobnie jak w przypadku książki o ptakach, oparli się pokusie stworzenia klasycznego atlasu, jakich wiele. Tym, co przyciąga dzieci do ich książek, to oprócz przepięknych ilustracji, dostosowany do wieku kilkulatków, ciekawy tekst. Każdy motyl jest zaprezentowany trochę inaczej, a wiedza przekazywana jest w zasadzie mimochodem. Książka stanowi niezwykle interesującą opowieść o życiu i zwyczajach motyli, ich różnorodności i pięknie. Tekst jest napisany bardzo prostym językiem, niepozbawionym humoru i ciepła. Często czytamy ją na dobranoc, żeby Tosi przyśniły się motylki. Podobno działa :)
W dodatku książka jest wydana w formie bezpiecznej dla maluchów kartonówki z zaokrąglanymi brzegami, dzięki czemu możemy bez obaw ją czytać i przeglądać przy niemowlaku (którego nawiasem mówiąc również bardzo przyciągają kolorowe, wyraźne ilustracje).
Zdecydowanie hit! I świetny pomysł na prezent.
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Do kupienia TUTAJ
„Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków”
To już trzeci mały altas Ewy i Pawła Pawlaków – a wszystkie są u nas w domu stale czytane i oglądane. I wcale się nie dziwię :) Sama je uwielbiam – są przepiękne wydane, zilustrowane ciekawymi technikami (kolaże z tkanin, rysunki, zdjęcia, akwarele), a opisy zwierząt są dalekie od klasycznych encyklopedycznych definicji. To raczej kilka faktów i przemyśleń oraz własnych doświadczeń z różnymi mieszkańcami ogrodu i najbliższej okolicy. Tym razem przyjrzymy się takim zwierzętom jak ślimak, kuna, ryjówka, kret, jeż, zając, żaba, wiewiórka, dzik.
Obie moje córki bardzo chętnie sięgają po tę książkę – Helence czytam po jednym zwierzątku na raz, przy czym i tak zawsze musimy choć na chwilę wrócić do stron z kuną i zobaczyć, jaką niespodziankę zostawiła przed domem ;) (zobacz zdjęcie poniżej). Hela śmieje się w głos i woła „kupa fu! kupa fu!”. Tosi często czytam Małe atlasy na dobranoc – całą książkę na raz. Wyciszają i wprowadzają taką fajną, spokojną atmosferę.
Bardzo polecam całą serię! Książka ma kartonowe strony i zaokrąglane brzegi, więc nada się już dla maluchów, choć najbardziej docenią ją przedszkolaki.
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków
„Albercie, ty złodzieju!” G.Bergström
Nowa książka o Albercie! Tym razem Albert staje przed poważnym problemem – zostaje niesłusznie posądzony przez kolegów z osiedla o kradzież klucza do domku na drzewie. Nikt nie chce uwierzyć w jego zapewnienia, że jest niewinny, więc Albert postanawia udowodnić wszystkim, że się mylą i znaleźć klucz. Nie jest to jednak takie proste, a oskarżycielskie szepty i wytykanie palcami tylko przybiera na sile…
Książka podejmuje trudny temat, ale jest bardzo potrzebna i warto ją czytać z dzieckiem w wieku szkolnym, a nawet wcześniej. Każdy rodzic ma nadzieję, że jego dziecka nie spotka taka sytuacja, ale nie możemy przewidzieć przyszłości, lepiej być przygotowanym.
Dostępna tutaj: Albercie, ty złodzieju!
Wydawnictwo Zakamarki
„Moje pierwsze memo. Zwierzęta” J.Mercier
Rewelacyjna książko-zabawka dla najmłodszych! „Moje pierwsze memo” pozwala rozwijać umiejętności dziecka na kilku płaszczyznach: poznawanie różnorodnych środowisk naturalnych (las, sawanna, ocean, lodowa kra, pole) wraz z żyjącymi w nich zwierzętami, przesuwanie kartonowych okienek, zasady gry w memo. Moje dziewczynki uwielbiają wspólnie przeglądać tę książkę i grać w memo, dzięki temu Helenka też uczy się czekania na swoją kolej, a to ważna umiejętność dla 1,5-rocznego dziecka :)
Książka ma grube, kartonowe strony, jest bardzo solidnie wykonana, mimo tego, że sięgamy po nią wielokrotnie w ciągu dnia, wciąż wygląda jak nowa. W ogóle to świetny pomysł na takie wprowadzenie maluchom gry w memo – kartoniki nie mają się jak zniszczyć ani zgubić, nie można ich wyrzucić ani pogryźć ;)
Idealna na prezent, bardzo polecam!
Wydawnictwo Adamada
Dostępna tutaj: Moje pierwsze memo. Zwierzęta
„Tata już biegnie” N.Brun-Cosme, A.Guillery
A to już coś dla małych przedszkolaków. Tata zawozi Mateuszka jak co rano do przedszkola, jednak pewnego dnia samochód nie chce zapalić. Chłopiec martwi się, czy tata odbierze go z przedszkola, bo jak to zrobi, jeśli auto znów nie będzie chciało się uruchomić? Tata ma jednak gotowy plan i jest gotowy poruszyć niebo i ziemię, żeby dotrzeć do swojego dziecka. Podróż na wielkim niedźwiedziu, przelot nas smoku – dla taty nie ma rzeczy niemożliwych! I choćby wszystko zawiodło, tata zawsze znajdzie sposób, by odebrać Mateuszka z przedszkola.
Piękne, kolorowe ilustracje i podnosząca na duchu treść, tej książki nie da się nie lubić :)
Wydawnictwo Adamada
Dostępna tutaj: Tata już biegnie
„Ja i świat. Informacje w obrazkach” M.Trius, J.Casals
Hit, hit, hit! Rewelacyjna książka, od której trudno się oderwać. Póki co to głównie ja się w niej zaczytuję, ale coraz częściej też przeglądam ją wspólnie z Tosią. Powiedzieć, że jest to książka z ciekawostkami o świecie, to jak nic nie powiedzieć. To absolutnie najlepsza, najbardziej atrakcyjna wizualnie, przejrzysta i ciekawa książka z tematycznymi zestawieniami informacji o różnych społeczeństwach na całym świecie.
Tematy zostały dobrane tak, że zainteresują naprawdę każde dziecko, bo dotyczą zagadnień znanych z codziennego życia. Najpopularniejsze imiona w krajach całego świata, liczba dzieci w rodzinie, najczęściej używane języki, prace i zawody, średnia wielkość mieszkania i tradycyjne domy z różnych stron świata. Co najczęściej jedzą na śniadanie mieszkańcy różnych krajów? Jakie dania serwowane są w szkolnych stołówkach? Ile czasu spędza się w szkole? Jakie lektury obowiązkowe czytają dzieci na świecie? Dzieci poznają najpopularniejsze gry i zabawy podwórkowe swoich kolegów z innych krajów, charakterystyczne gesty, religie świata, świąteczne potrawy i wiele wieeeele innych.
Informacje o świecie ujęte są w przeróżne kolorowe tabelki, wykresy, grafy – wszystkie niezwykle dopracowane i przykuwające uwagę.
Ogromnym plusem jest też fakt, że praktycznie na każdej stronie mamy polskie akcenty, dopiski, Polska jest ujęta w większości zestawień.
Książka jest piękna i szalenie ciekawa. Bardzo, bardzo polecam!
Świetna na prezent, jak i bez okazji – po prostu warto ją mieć.
Wydawnictwo Adamada
Dostępna tutaj: Ja i świat. Informacje w obrazkach