Hej, hej! Dziś mam dla Was aż 10 super fajnych książek dla przedszkolaków na wiosnę. Nowy Pucio (cudny jest!!!), inspirujące książki o emocjach, nowe Basie i… wiele więcej! Same nowości :)
Sporo książek przed nami do pooglądania, więc przechodzę do konkretów.
Pucio na wsi
Tak! Nowa duża książka kartonowa o Puciu :) Tym razem wybierzemy się razem z Puciem i Misią na wieś. Pomożemy dziadkowi zbudować domek w ogrodzie, sprawdzimy jakie warzywa rosną na grządkach, dowiemy się skąd się bierze miód, odwiedzimy stadninę koni, a to dopiero początek przygód na wsi!
Niezmiennie gorąco polecam książki o Puciu, są bardzo pomocne przy nauce mówienia, opowiadania i rozwoju słownictwa, a przy tym pełne humoru, rodzinnego ciepła i tego coś, co sprawia, że trudno się od nich oderwać. Na każdej stronie znajdziemy proste polecenia dla dzieci i pytania, które rozwijają mowę, spostrzegawczość i utrwalają wiedzę.
Dla kogo? Polecaj dla dzieci 2+
M. Galewska-Kustra, J. Kłos, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Pucio na wsi. Ćwiczenia rozumienia i mówienia dla dzieci
Felek i Tola. Co słychać?
To nasze pierwsze spotkanie z lisem łakomczuchem Felkiem i przezorną zajączką Tolą oraz gromadą ich przyjaciół i sąsiadów. W lesie ciągle coś się dzieje i nie ma czasu na nudę. Kurczak Jo idzie do szkoły, puchacz Henio porządkuje swój domek na przyjazd wiewiórki Kitki z miasta, Tola wybiera się na przejażdżkę motorem z dzikiem Dzidkiem, a Felek marzy o torcie z kremem i wisienką na czubku.
Duże litery i prosty język sprawiają, że książka świetnie się nadaje do samodzielnego czytania, ale i młodsze dzieci na pewno chętnie posłuchają o Felku i Toli. Plus za piękne ilustracje.
Dla kogo? Dla dzieci 3+
S. Vanden Heede, T. Tjong-Khing, wydawnictwo Dwie Siostry
Dostępna tutaj: Felek i Tola. Co słychać?
Wspólny stół
Wspaniała książka, którą pokochaliśmy od pierwszej wspólnej lektury. Violet to mała dziewczynka, która bardzo tęskni za rodzinnymi posiłkami. Tata woli spędzać czas przed telewizorem, mama z telefonem w ręku, a brat nie widzi świata poza komputerem. Pewnego dnia dziewczynka orientuje się, że rodzinny stół staje się coraz mniejszy i mniejszy, aż w końcu całkiem znika… Czy można go odzyskać? Czy rodzina znajdzie sposób, aby znów się do siebie zbliżyć?
Oszczędna w słowach, wzruszająca, a zarazem optymistyczna książka, którą polecam każdemu.
Dla kogo? Dla dzieci 4+
P. H. Reynolds, wydawnictwo Mamania
Dostępna tutaj: Wspólny stół
Kocie ścieżki
„Kocie ścieżki” to opowieść o dorastaniu trójki kociego rodzeństwa – Kocmołucha, Mićka i Klarka. Kociaki na początku są całkowicie bezradne i zdane na opiekę rodziców, z czasem zaczynają z ogromną ciekawością odkrywać świat. Pierwsze sukcesy sprawiają, że stają się coraz śmielsze i bardziej zuchwałe, jednak wkrótce otrzymują nauczkę i przestrogę na całe życie. Na szczęście z pomocą przychodzi mama.
Wyjątkowe ilustracje Józefa Wilkonia i ponadczasowe przesłanie sprawiają, że warto sięgnąć po tę pozycję.
Dla kogo? Dla dzieci 4+
P. Wilkoń, J. Wilkoń, wydawnictwo Tatarak
Dostępna tutaj: Kocie ścieżki
Basia. Wielka księga przyjaźni
W dzisiejszym wpisie pokażę aż trzy nowości z serii książek o Basi. Na początek najbardziej obszerna z nich, w której znajdziemy nowe opowiadania o Basi, jej rodzinie i przyjaciołach z przedszkola połączone tematem przyjaźni. Kim jest przyjaciel? Jak dbać o przyjaciela i przyjaźń? Swoimi doświadczeniami i poradami podzielą się Dziadek Henryk i… Misiek Zdzisiek :) Czyli już wiadomo, że humoru nie zabraknie ;)
Opowiadania koncentrują się na przyjaźni w kontekście rodziny (świetnie są tu ukazane relację między rodzeństwem!), rówieśników z przedszkola oraz zwierząt. Polecam!
Dla kogo? Dla dzieci 4+
Z. Stanecka, M. Oklejak, wydawnictwo HarperKids
Dostępna tutaj: Basia. Wielka księga przyjaźni
Nudzę się i Smutno mi
Inspirująca seria książek o emocjach dla przedszkolaków, ale i nieco starszych dzieci. Zabawna, lekka i niezwykle trafna. Głównymi bohaterami są dziewczynka, Flaming i Ziemniaczek.
W pierwszym tomie „Nudzę się” pewna bardzo znudzona dziewczynka spotyka Ziemniaka, który również się nudzi i w dodatku twierdzi, że dzieci są nudne. Dziewczynka postanawia więc mu udowodnić, że dzieci wcale nie są nudne, uruchamia swoją wyobraźnię i… nuda znika :D Przewrotne, zabawne i inspirujące podejście do tematu.
W „Smutno mi” dziewczynka spotyka bardzo zasmuconego Flaminga. Wraz z Ziemniakiem starają się go rozweselić, ale i zrozumieć. Smutek jest jedną z emocji, którą każdy ma prawo przeżywać, uczuciem, którego nie trzeba zduszać za wszelką cenę. „Czasem gdy mi smutno, czuję, że to dobrze pozwolić sobie na smutność”, wspaniałe przesłanie, prawda? Prawdziwy przyjaciel szanuje i akceptuje nasze emocje, lubi nas także wtedy, gdy się smucimy.
Dla kogo? Polecam dla dzieci 3+
M. I. Black, D. Ridpath Ohi, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępne tutaj:
Smutno mi:
Basia i szkoła
Basia zazdrości Jankowi, że może chodzić do szkoły. Tak bardzo chciałaby do niego dołączyć i nauczyć się pisać, choć z drugiej strony nie podoba jej się, że będzie musiała siedzieć w ławce. Za to Antek, starszy kuzyn, nie cierpi szkoły i planuje ucieczkę. Dzieci razem z mamami bawią się w nauczanie domowe, pieką ciasteczka i przekonują się, jak bardzo wiedza i umiejętności zdobywane w szkole przydają się w prawdziwym życiu.
Dla kogo? Polecam dla dzieci 4+
Z. Stanecka, M. Oklejak, wydawnictwo HarperKids
Dostępna tutaj: Basia i szkoła
Basia i przyjaciele. Dżesika
W serii „Basia i przyjaciele” poruszane są nieco poważniejsze tematy, a każdy tom koncentruje się wokół jednej postaci. Tym razem poznajemy bliżej Dżesikę, koleżankę Basi z przedszkola.
Dżesika wychowuje się bez taty i wraz z mamą często się przeprowadza, przez co dziewczynka już po raz kolejny zmienia przedszkole. Bardzo się stara zdobyć przyjaciół, jednak jej niepohamowana wyobraźnia sprawia, że dzieci się z niej śmieją i nazywają kłamczuchą. Gdzie jest granica między fantazją a kłamstwem? Dlaczego warto mówić prawdę? I jak zdobyć przyjaciół?
Świetna książka, bardzo prawdziwa, ciepła i inspirująca.
Dla kogo? Polecam dla dzieci 6+
Z. Stanecka, M. Oklejak, wydawnictwo HarperKids
Dostępna tutaj: Basia i przyjaciele. Dżesika
Elementarz. Moje pierwsze czytanki
Na koniec coś dla dzieci, które uczą się czytać – w sam raz na jedną z pierwszych lektur. „Elementarz. Moje pierwsze czytanki” to zbiór aż 80 krótkich czytanek, podzielonych na dwie części. W pierwszej znalazły się teksty tworzone zgodnie z zasadą „jak się pisze, tak się czyta”, w których używane są tylko podstawowe litery alfabetu, od najprostszych po trudniejsze, dlatego warto czytać je po kolei. W drugiej części pojawiają się wszystkie litery, dwuznaki, a także upodobnienia i udźwięcznienia z wyrazami, które inaczej się pisze, a inaczej czyta.
Ciekawe przygody Antka, Lenki, Ady, Julka i Krzysia, wesołe ilustracje oraz krótka forma sprawiają, że nauka czytania staje się prawdziwą przyjemnością.
Dla kogo? Dla dzieci 6+ (albo młodszych, jeśli już się uczą czytać)
B. Ostrowicka, K. Kołodziej, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dostępna tutaj: Elementarz. Moje pierwsze czytanki