HIGH-NEED BABY MOIM ZDANIEM

Noś, niech się przyzwyczai!

Na 100% słyszałyście dobrą radę „Nie noś, bo się przyzwyczai” i na 90% ją olałyście. Brawo!

Konsekwencje oczywiście ponosicie do dziś. Dziecko chce być ciągle na rękach, ciągle u mamusi, wciąż przytulone i spragnione dotyku. Spacery tylko w chuście/nosidle lub na rękach. Ciekawi Was co by mogło być, gdybyście „dobrej rady” posłuchały?

Ja niestety posłuchałam tej rady. Nie nosiłam. Tosia nigdy nie usypiała na rękach ani w chuście, spała albo przy piersi, albo bujana w wózku. Gdy gondola poszła w odstawkę, zaczęły się kombinacje alpejskie. Musieliśmy ją huśtać w foteliku samochodowym lub w leżaczku-bujaczku. Wierzcie mi, dźwigając kilkukilogramowych fotelik lub leżaczek ze słodkim ciężarem w środku, MARZYŁAM o ululaniu dziecka na rękach. Kręgosłup zaczął mi odmawiać posłuszeństwa, a na rękach (uzbrojonych de facto w rękawiczki rowerowe) porobiły się odciski. Gdy już dziecko padło, trzeba było ją jeszcze wziąć na ręce i odłożyć do łóżeczka. Wyobrażacie sobie nasze miny, gdy Tosia się wybudzała i całą operację trzeba było zaczynać od nowa? Jak cudownie byłoby spokojnie utulić maluszka na rękach i przełożyć do łóżeczka…

Teraz Tosia ma prawie 14 miesięcy i na szczęście problem z usypianiem odszedł na dalszy plan (teraz wygląda ono tak: Usypianie Tosi. KLIK), nie znaczy to jednak, że konsekwencji nienoszenia już nie odczuwamy. Oj, nie. Jak każde małe dziecko, Tosia oczywiście potrzebuje być blisko rodziców, potrzebuje dotyku, przytulania, tulenia. Najczęściej po milisekundzie od tego, jak wstanę od zabawy z nią, znajduje się przy moich nogach i wyciąga rączki do góry, chce żebym ją podniosła. Jednak szybko się denerwuje na rękach, po chwili się wyrywa, chce na podłogę. Brzmi nieźle? No cóż, Chyba jeszcze nie wspomniałam, że na tej podłodze muszę być wraz z nią, koniecznie na tym samym metrze kwadratowym. Odpada więc mieszanie w garnku z dzieckiem na ręku, odpada zamotanie w chustę i posprzątanie mieszkania. Na spacerach do niedawna nie wysiedziała w wózku 10 minut, w nosidle 5, a na rękach 2 minut. (Ten wpis naprawdę nie jest po to, żeby narzekać, chcę Wam tylko pokazać drugą stronę medalu zwanego „Nienoszenie”. Prawdziwe narzekanie, jak chcecie, możecie znaleźć w poście sprzed kilku miesięcy o naszej wyprawie do ZOO. KLIK) Teraz, prawie 14-miesięczna Tosia zaczyna akceptować dłuższe siedzenie w wózku. Hurra!

Kolejną konsekwencją nienoszenia była niechęć do kontaktu fizycznego. Tosia tak naprawdę dopiero niedawno zaczęła przytulać pluszaki i nas. Myślę, że podpatrzyła to u dzieci w żłobku. Wcześniej wydaje mi się, że nie czuła w ogóle takiej potrzeby. Patrzyła na mnie zdziwiona, gdy tuliłam  jej pluszaki i zachęcałam: „Tosiu, przytul Tygryska”. Nie wiedziała o co kaman, po co, dlaczego. Do nas też zaczęła się dopiero niedawno przytulać. Na rękach i w nosidle do tej pory po kilku minutach zaczyna się odpychać, wyginać.

Noszenie niemowlaków jest bardzo potrzebne i naprawdę nie dajcie sobie wmówić, że będzie Wam łatwiej, gdy nie będziecie nosić. Będzie trudniej.

Jeszcze żeby wyjaśnić ewentualne nieporozumienie, Tosia od pierwszych dni życia była bardzo dużo przytulana, tylko że nie na rękach, a w łóżku, na kocyku, na macie. Wiekszość doby spędzała wtulona we mnie przy piersi. Jestem pewna, że zapewniliśmy jej maksimum bliskości, ciepła i miłości. Tylko, i aż, jej nie nosiliśmy.

You Might Also Like