HIGH-NEED BABY MOIM ZDANIEM POLECANE

Nie mów mi, że będzie ciężej (bo i tak Ci nie uwierzę!)

Nikt tak nie potrafi dowalić matce jak druga matka. Kiedy jesteś zdołowana, zalana łzami i przygnieciona bezradnością, wiedz, że zawsze zjawi się jakaś „zatroskana” mamuśka i powie Ci zawsze to samo, magiczne zdanie „Nie przesadzaj. Potem będzie ciężej”.

Kiedy potem? Jak dziecko skończy 3 miesiące, pół roku, 2 lata, czy 4. Jak zacznie ząbkować, raczkować, chodzić, buntować się i rzucać na podłogę w supermarkecie. Jak nie będzie chciało się uczyć i zwieje z lekcji. Kiedy jest ten najtrudniejszy okres? Zawsze przed Tobą, a tuż za Twoją rozmówczynią. Może się też zdarzyć, że Ona właśnie ten NAJ NAJ najtrudniejszy okres ze swoim dzieckiem przechodzi, więc co Ty tam możesz wiedzieć, potem to dopiero będzie się działo!

Teraz to jest pikuś, daj spokój, wyolbrzymiasz.

Pierwsze 4 miesiące życia mojego dziecka były zarazem najtrudniejszym okresem w moim życiu. Teoretycznie wszystko było ok – dziecko zdrowe, ja szybko doszłam do siebie po porodzie, miałam duże wsparcie rodziny. A jednak wszystko było nie tak. Tosia płakała całymi dniami, a ja wraz z nią. Z bezsilności, strachu, niemocy, zmęczenia. Pewnie hormony też się do tego przyczyniły. Moje dziecko miało cechy klasycznego high-need baby, a ja ten termin poznałam stanowczo za późno. Zdążyłam już zwątpić we własne siły, w swoją intuicję, w to, czy ja się w ogóle na matkę nadaję. Wokół mnie były same „grzeczne” niemowlaki, które uspokajały się w 5 minut, potrafiły przez kwadrans leżeć spokojnie i kontemplować świat ze smoczkiem w buzi, godzinami przytulać się w chustach do swoich mam. O takim macierzyństwie czytałam w poradnikach. Jasne, znałam też opowieści o kolkach, ząbkowaniu i nieprzespanych nocach, ale po pierwsze, takie „atrakcje” pojawiały się się i mijały, a po drugie na każdego marudera był jakiś sposób (bujanie na rękach, jazda samochodem, szumy, spacer, cokolwiek). W naszym domu płacze co najwyżej zmieniały się we wrzaski i krzyki, a magicznego sposobu nie znalazłam. Choć próbowałam, oj próbowałam…

Zresztą to jest cecha charakterystyczna high-need baby, dziecka o wyjątkowych, dużych potrzebach. Taki maluszek jest niespokojny, trudno się wycisza, krótko śpi i często płacze. Powodów może być setka, a każdy równie dobry, przeszkadzać może mu dosłownie wszystko, jest po prostu nadwrażliwy. Jak możemy mu pomóc? Musimy je dużo przytulać, nosić, karmić piersią, mówić do niego czule, po prostu przy nim być. Przetrwać. I to bez depresji (jak to zrobiłam przeczytasz tutaj).

Ale wcale nie trzeba mieć w domu high-need baby, żeby znaleźć się w emocjonalnym dołku.

Poczucie bezsilności, przerażenia i brak wiary we własne siły może spotkać każdą matkę w dowolnym momencie życia jej dziecka. Nauka chodzenia, intensywne ząbkowanie, słynny bunt 2-latka, bunt 4-latka, i tak dalej, i tak dalej… Każdy etap może być wyczerpujący emocjonalnie i nikt nie może oceniać, że najtrudniejsze chwile jeszcze przed nami, że przesadzamy, że wcale nie jest aż tak źle. Z jednej strony dzieci są różne, z drugiej nasza odporność psychiczna też nie jest zawsze na tym samym poziomie.

Gdy Tosia była maleńka i mówiłam jak mi ciężko, zewsząd słyszałam opinie, że przesadzam, że zobaczę jak to będzie, gdy zacznie raczkować / chodzić / biegać / ząbkować / mieć własne zdanie. Wszędzie widziałam pobłażliwe uśmiechy. To mnie tylko bardziej dołowało, i choć słusznie przeczuwałam, że osoby te nie mają racji, to jednak strach długo mnie nie opuszczał.

Moja córka ma prawie 2 lata i z każdym miesiącem, z każdym jej postępem jest tylko lepiej, łatwiej, przyjemniej. Oczywiście zdarzają się trudne chwile, poniedziałki, kiedy z ulgą i wielkim uśmiechem na ustach wracam do pracy, czy wieczory, w czasie których radością napawają mnie kolejne ziewnięcia córki, zwiastujące bliski koniec ciężkiego dnia. To wszystko ma jednak zupełnie inny kontekst i nie jest w stanie wyprowadzić mnie z równowagi.

Nie rozumiem dlaczego matki tak bardzo lubią straszyć inne mamy i przekładać swoje doświadczenia na macierzyństwo innej kobiety. Dlaczego tak łatwo deprecjonują słowa i przeżycia innych? Ja na pewno nikomu nie powiem: „Słuchaj, pierwsze 4 miesiące to hardcore, potem będzie tylko lepiej” i nie mam ochoty wysłuchiwać co chwilę „Zobaczysz, jak będzie miała/umiała… [dowolna fraza] to dopiero będzie ciężko!” Każde dziecko jest wyjątkowe, każda mama inna i takie gadanie jest po prostu kompletnie bez sensu. A w dodatku wkurza jak cholera.

Masz podobne doświadczenia? Podziel się w komentarzu!


A żeby nic Ci nie umknęło, polub nas na Facebooku, obserwuj na Instagramie, podglądaj na Snapie (mamacarla.pl).

zdjęcie: pixaby.com

You Might Also Like