HIGH-NEED BABY ZAKUPY

Czy na pewno potrzebne Ci nosidło?

Długo się wahałam, czy pisać na ten temat. Zaczynałam i kasowałam. Biłam się z myślami. Dlaczego? Bo z jednej strony popieram całym sercem ideę noszenia dzieci, pisałam zresztą o tym tutaj (KLIK!), z drugiej strony jednak chciałabym być z Wami szczera i powiedzieć, jak to u nas faktycznie wyglądało i wygląda. Niestety, często życie (czytaj: dziecko) weryfikuje nasze plany i zmienia decyzje.

CHUSTOWE POCZĄTKI

Pisałam już wielokrotnie o tym, że Tosia nie była najprostszym w obsłudze niemowlakiem, pierwsze miesiące były bardzo trudne, jak przez mgłę pamiętam ciągłe maratony płaczu i krzyku. Jeszcze w ciąży dużo czytałam o tym, jak ważne jest prawidłowe (!) noszenie dziecka, ile może dać korzyści, jak wspaniale wpływa na jego rozwój, a mamie daje te upragnione chwile odpoczynku i wytchnienia. Częścią mojej wyprawki ciążowej była zatem i chusta. Niestety elastyczna, bo taką ponoć łatwiej się wiąże. Niestety, bo Tosia urodziła się w niesamowite upały i mimo szczerych chęci, gdy już uporałam się z lękiem, że uszkodzę dziecko nieumiejętnie pakując je do chusty, motanie w wiele warstw grubego materiału nie było przyjemne ani dla mnie, ani dla Antoniny.

Wielokrotnie w artykułach o takich wymagających dzieciach jak moje natknęłam się na stwierdzenie, że aby maluszek polubił noszenie w chuście należy rozpocząć w czasie pierwszego tygodnia jego życia. No i klops. U nas było już widocznie za późno, Tosia bowiem zamotana w chustę darła się jeszcze bardziej i dłużej niż w wózku, leżaczku, łóżeczku, aucie, no… niż wszędzie indziej. Choćby i na kocyku na podłodze było jej zdecydowanie lepiej. Miała kompletnie w nosie kojącą bliskość mamy, jej zapach, uspokajające i wyciszające (ha, ha, ha!) bicie serca i kołyszące do snu (tu już się turlam na podłodze ze śmiechu!) ruchy mamy. Nie zrozumcie mnie źle, ja wiem, że noszenie dzieci w chuście właśnie tak działa na większość maluchów i bardzo bym chciała, żeby tak też było w przypadku Tosi, ale no cóż… Przy drugim dziecku spróbuję ponownie!

KUPUJEMY NOSIDŁO!

No i się rozpisałam, a miało być o nosidle przecież. Wracając do tematu, kiedy Tosia zaczęła sama siadać, a jeśli mam być zupełnie szczera, to nawet trochę wcześniej, postanowiłam kupić nosidło. Oczywiście nosidło miękkie, ergonomiczne, zachwalane na wszystkich forach o noszeniu dzieci. Pozwalające na noszenie dziecka wyłącznie przodem do siebie w pozycji „na żabkę”. Cudowne i wspaniałe. Drogie jak sto diabli… No i chciałam nosić. Naprawdę chciałam. Zgadliście już ciąg dalszy?

Jakże by inaczej, Tosia miała oczywiście inne zdanie na ten temat. Wytrzymywała w nosidle 10-15 minut i albo zasypiała, albo zaczynała marudzić, w zależności od tego, czy była to pora drzemki, czy nie. Nie o to mi chodziło. Jeśli nadchodziła pora spania, to po wyjściu na spacer Tosia bez problemu już zasypiała w wózku, w którym było jej (i mi!) wygodniej, niż w nosidle, spała też dłużej. W dodatku gdy Tosia drzemała w wózku, ja mogłam sobie spokojnie usiąść na ławce, poczytać książkę, popisać coś. Jeśli zaś zasnęła w nosidle, musiałam być stale w ruchu i było mi ciężko po pewnym czasie, bo mimo, że nosidło świetnie rozkłada ciężar dziecka, to jednak 8-9 kilo się samo nie poniesie. Moje marzenia o weekendowych wycieczkach z cudownie wtulonym maleństwem, rozglądającym się ciekawie dookoła mogłam sobie między bajki włożyć, oczywiście.

Pomyślałam sobie: ok, drzemki w nosidle to może nie jest idealny pomysł, ale przecież może mi się przydać, gdy muszę skoczyć na chwilę do sklepu, na bazarek, do auta. I tak, przydało się. Jakieś 5 razy. Po pierwsze, wypad musiał być na prawdę szybki, bo już po kilkunastu minutach Tosia się zaczynała wyrywać i odpychać, po drugie, odkąd zaczęła stabilnie stać, po prostu brałam ją na ręce i tak wychodziłyśmy. Teraz, gdy już samodzielnie chodzi, to jest już w ogóle bajka. Kilka razy udało mi się Tosię uśpić w nosidle w domu, kilkanaście razy się nie udało. Znalazłam więc bardziej skuteczne metody.

ZASTANÓW SIĘ!

Podsumowując, przez zakupem warto się zastanowić, czy: a) nosidło jest Wam faktycznie potrzebne, b) czy Wasze dziecko jest równie pozytywnie nastawione do noszenia jak Wy. Najlepiej pożyczyć od kogoś lub z wypożyczalni i przekonać się na własnej skórze. Poza tym, jeśli już zdecydujecie się na zakup, nie kupujcie na hurra pierwszego lepszego nosidła, o którym słyszeliście – poszukajcie, poprzymierzajcie, zastanówcie się. Moje nosidło jest ok, ale za tę cenę mogłabym mieć coś znacznie lepszego, a mniej rozreklamowanego.

PS. Znacie różnicę między nosidłami a wisiadłami? Jeśli nosić, to tylko prawidłowo!

nosidlo-wisiadlofot. Pinterest.com

You Might Also Like