HIGH-NEED BABY RODZINA

10 sposobów jak uśpić niemowlę

Moje subiektywne zestawienie 10 sposobów jak uśpić maluszka, od najmniej skutecznych, do tych, które powinny działać zawsze. No właśnie – powinny.

10. SZUMY – tak, wiem, zazwyczaj są mega skuteczne, w internecie jest mnóstwo porad, które szumy są najefektywniejsze i jak szybko niemowlęta przy nich zasypiają. Nie wiem, czy ja robiłam (robię!) coś źle, czy Tosia jest szumoodporna, ale nigdy mi się nie udało uśpić jej przy szumie suszarki, czy różnych rodzajów szumu z aplikacji w telefonie. Nie próbowałam tylko misia Szumisia, bo za późno się o nim dowiedziałam, przy następnym dziecku będzie on na samej górze listy wyprawkowej.

9.  ŚPIEWANIE – aż mi się śmiać chce, gdy o tym piszę – jedyną reakcją na mój śpiew był tylko jeszcze większy ryk Tośki „Maaaaamo, błagam, przestań!”

8. CHUSTA – chustę stosowałam bardzo krótko, bo najpierw parzyła Tosię w tyłek, tak, że znacznie szybciej ją stamtąd wyplątywałam niż motałam, a potem rehabilitant nam odradził noszenie małej w chuście. Przez ten krótki czas, kiedy motałam Tosię, udało nam się zaliczyć kilka fajnych drzemek w ciągu dnia. Nie mogłam jednak nawet na chwilę usiąść, bo się od razu budziła. Niepowodzeniem zakończyły się próby uśpienia na noc dziecka w chuście, potem odmotania i przeniesienia do łóżeczka.

7. BUJANIE W WÓZKU – sposób dość skuteczny, gdy Toś była noworodkiem i często posypiała w domu w wózku (gondoli). Trzeba było jednak bujać długo i intensywnie, a mała i tak się często przebudzała.

6. LEŻACZEK-BUJACZEK – działał i to całkiem nieźle przez kilka miesięcy, jednak to nie było takie proste, jak mogłoby się wydawać. Żeby akcja się powiodła, należało bujaczek z leżącym w nim dzieckiem podnieść, trzymać na wysokości bioder i rytmicznie kołysać od lewej do prawej (od prawej do lewej również 😉 ). W codziennym użyciu były rękawiczki kolarskie, a mężowi zrobiły się odciski na dłoniach.  Ten sposób odpadł, gdy nasze kręgosłupy powiedziały dość.

5. FOTELIK SAMOCHODOWY – sposób podobny do poprzedniego, do niedawna sposób niezawodny, teraz używany w kryzysowych przypadkach, gdy nic innego nie działa. Chodzi o huśtanie dziecka w foteliku aż zaśnie. Kręgosłupy wysiadają…

4. KOŁYSANIE NA RĘKACH – nie wiem, czy chodzi o technikę, czy o anatomię, ale usypianie na rękach małej wychodzi tylko jej tacie. A to i tak nie zawsze. U mnie jakoś tak jej niewygodnie, źle, wyrywa się, rozbudza i płacze.

3. JAZDA SAMOCHODEM – metoda ta zaczęła działać dopiero w okolicach trzeciego miesiąca życia Tosi. Wcześniej musieliśmy ograniczyć jazdę samochodem do minimum, bo zamiast działać uspokajająco i usypiająco, powodowała płacze i lamenty. Godzinne. Płacze. I lamenty. Po wyjęciu fotelika z auta dziecko oczywiście natychmiast się budzi, sposób ten (podobnie jak następny) jest zatem tylko wyjazdowy.

2. SPACER – działa odkąd przesiedliśmy bąbla z gondoli do spacerówki (rozłożonej na początku zupełnie na płasko, teraz na półleżąco) i tylko w porze drzemki. Ale działa niezawodnie. Niestety, po powrocie do domu mała się od razu budzi, więc spacerujemy ile wlezie. Czy deszcz, czy śnieg, czy wiatr…

1. KARMIENIE PIERSIĄ – i tu jestem mistrzem. Mama rules 😉 Metoda prawie zawsze skuteczna, stosowana wiele razy w ciągu dnia i w nocy. Przyjemna i łagodna. Wspaniała. Karmienie piersią uspokaja, wycisza, usypia. Działa rozluźniająco i odprężająco. Koi smutki. Uwielbiamy to obie.

 

Znacie jeszcze jakieś inne sposoby usypiania maluszka? Co działa na Wasze dzieci?

You Might Also Like